Wyznania buddyjskiego ateisty

Okładka książki Wyznania buddyjskiego ateisty
Stephen Batchelor Wydawnictwo: Czarna Owca religia
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
Confession of a Buddhist Atheist
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2012-08-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-08-01
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7554-288-2
Tłumacz:
Berenika Janczarska
Tagi:
buddyzm buddysta buddysty wyznania ateizm prawda zakłamanie przeinaczenie
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
57 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
136
72

Na półkach:

Urodzony w Szkocji w 1953 Stephen Batchelor, mając zaledwie 18 lat, wyruszył do Indii. Wzorując się na Jacku Kerouacu i Allenie Ginsbergu udał się na „ bliżej nieokreślone poszukiwania”. W głowie miał świeżo przeczytaną Bhagawadgitę, Siddharthę Hessego i Tybetańską Księgę Umarłych. Pod nosem nucił Pink Floyd i Soft Machine. Trzy lata później był już mnichem, „który miał wytrwać w celibacie” , ” z ogoloną głową, w bordowych szatach“.(str.41)
W książce opisuje swoje poszukiwania i ogromne wątliwości jakie targały nim praktycznie od początku swojej fascynacji buddyzmem. Nie wierzy bezkrytycznie, analizuje, zadaje pytania, szuka odpowiedzi. Studiował nie tylko teksty buddyjskie ale także myślicieli zachodnich, w tym Heideggera. Szeroka wiedza sprawia, że jego spojrzenie jest świeże, wnikliwe i zrozumiałe dla człowieka z zachodu. Opowiada o Buddzie, jego czasach i życiu w sposób racjonalny.Nie znajdziemy tu dewocji czy bufonady. Batchelor odczytuje na nowo zbiór tekstów przypisanych Siddhatcie Gotamie tzw. kanon palijski. Dręczące go przez całe życie wątliwości dotyczące wiary w reinkarnację interpretuje tłumacząc pierwszą mowę Buddy. Jednocześnie dodaje „Zdaję sobie sprawę, że wszystko, czego dowiem się o tym żyjącym przed stuleciami człowieku, będzie świadczyć także o mnie samym. Moje wyobrażenie o Buddzie nie jest wcale prawdziwsze od innych, nie jest lepsze od Twojego. Twierdzę jedynie, że kanon palijski i inne źródła mogą nam jeszcze wiele powiedzieć o Gotamie i jego naukach, że są skarbnicą nieodkrytych opowieści i wielu możliwych interpretacji.” (Str.135)

Batchelor zrzucił mnisie szaty, by wziąć ślub z Martine Fages(byłą mniszką). Żyją szczęśliwie niedaleko Bordeaux we Francji. Były mnich jest obecnie tłumaczem i autorem wielu książek. Wraz z żoną prowadzą też odosobnienia na całym świecie.

W książce znalazł się też dramatyczny opis zniszczeń w Lhasie, którą Batchelor odwiedził wspólnie z żoną w 1985, zaraz po ślubie. Opisana „okrutna rzeczywistość” przypomniała mi relacje Tiziano Terzaniego z „Zakazanych wrót”.

Urodzony w Szkocji w 1953 Stephen Batchelor, mając zaledwie 18 lat, wyruszył do Indii. Wzorując się na Jacku Kerouacu i Allenie Ginsbergu udał się na „ bliżej nieokreślone poszukiwania”. W głowie miał świeżo przeczytaną Bhagawadgitę, Siddharthę Hessego i Tybetańską Księgę Umarłych. Pod nosem nucił Pink Floyd i Soft Machine. Trzy lata później był już mnichem, „który miał...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    188
  • Przeczytane
    74
  • Posiadam
    32
  • Buddyzm
    11
  • Teraz czytam
    7
  • Ulubione
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Ateizm
    2
  • 2021
    1
  • Literatura angielska
    1

Cytaty

Więcej
Stephen Batchelor Wyznania buddyjskiego ateisty Zobacz więcej
Stephen Batchelor Wyznania buddyjskiego ateisty Zobacz więcej
Stephen Batchelor Wyznania buddyjskiego ateisty Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także