rozwińzwiń

Wyznania buddyjskiego ateisty

Okładka książki Wyznania buddyjskiego ateisty Stephen Batchelor
Okładka książki Wyznania buddyjskiego ateisty
Stephen Batchelor Wydawnictwo: Czarna Owca religia
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
Confession of a Buddhist Atheist
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2012-08-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-08-01
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7554-288-2
Tłumacz:
Berenika Janczarska
Tagi:
buddyzm buddysta buddysty wyznania ateizm prawda zakłamanie przeinaczenie
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
57 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
49
39

Na półkach:

Cenna pozycja, szczególnie w czasach, kiedy na Zachodzie Dhamma jest coraz częściej zawłaszczana przez lewicę. Batchelor przekonująco argumentuje za czymś, co można by nazwać ponadkulturowym, kognitywnym rdzeniem buddyzmu dającym narzędzia do pracy nad sobą w niestałym, nieprzewidywalnym świecie - narzędzia, które sympatykom partii Razem mogą być przydatne nie mniej niż Samowi Harrisowi, konserwatywnym rewolucjonistom czy Azjatom z ich zamiłowaniem do wojny (fragment o Koreańczykach, którzy na jeden dzień przerywają odosobnienie medytacyjne, by wziąć udział w szkoleniu wojskowym doprawdy wspaniały).


Batchelor - jak chyba nikt wcześniej - przybliżył mi również historycznego Buddę. Książka jest tak pomyślana, że w II części autor opisuje wrażenia z pobytu w miejscach życia. Przejmujące są opisy melancholii zapadłych dziur, które zostały po niegdyś kwitnącej stolicy klanu Śakjów czy po Radźagasze, jak gdyby potwierdzając kluczowe, buddyjskie rozpoznanie rzeczywistości: wszystko, co powstaje, podlega rozpadowi i nie jest mną.

Cenna pozycja, szczególnie w czasach, kiedy na Zachodzie Dhamma jest coraz częściej zawłaszczana przez lewicę. Batchelor przekonująco argumentuje za czymś, co można by nazwać ponadkulturowym, kognitywnym rdzeniem buddyzmu dającym narzędzia do pracy nad sobą w niestałym, nieprzewidywalnym świecie - narzędzia, które sympatykom partii Razem mogą być przydatne nie mniej niż...

więcej Pokaż mimo to

avatar
22
4

Na półkach:

Pierwsza część świetna, ukazuje paradoks obecny w naukach buddyzmu tybetańskiego, gdzie z jednej strony mówi się o tym, ze należy wszystko samemu sprawdzić, a z drugiej strony podaje się dogmaty z którymi nie powinno się dyskutować. Świeży powiew, pozycja obowiązkowa dla "buddyjskich racjonalistów", osób zmęczonych fanatyzmem i pomieszaniem wielu praktykujących tę ścieżkę na zachodzie. Druga część, przedstawiając dzieje historycznego Buddy, mnie trochę znudziła. Jednak całościowo zdecydowanie polecam.

Pierwsza część świetna, ukazuje paradoks obecny w naukach buddyzmu tybetańskiego, gdzie z jednej strony mówi się o tym, ze należy wszystko samemu sprawdzić, a z drugiej strony podaje się dogmaty z którymi nie powinno się dyskutować. Świeży powiew, pozycja obowiązkowa dla "buddyjskich racjonalistów", osób zmęczonych fanatyzmem i pomieszaniem wielu praktykujących tę ścieżkę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
96
71

Na półkach: , , ,

Myślałem że będzie narzekanie i mądrzenie się a była bardzo klarownie i merytorycznie wyłożona koncepcja historycznego Buddy oraz duchowa podróż autora poprzez rożne buddyjskie tradycje i kraje, przeplatana bardzo rzeczowymi wnioskami. Stawia też pytanie co zostało z miejsc objętych dzisiaj kultem i czemu one służą. Czy ruiny są bardziej wartościowe od prapotomków świerszczy które cykały w czasach Buddy. Batchelor stara się dojść do samego korzenia swojego doświadczenia. Książka jest dobrze napisana, opowieść płynie i nie nuży. Z cała pewnością będzie zrozumiała dla czytelnika niezaznajomionego z buddyzmem oraz szalenie inspirująca i świeża dla tych którzy buddyzmem już się zajmują. gorąco polecam i sam będę do niej wracał na pewno jeszcze niejednokrotnie.

Myślałem że będzie narzekanie i mądrzenie się a była bardzo klarownie i merytorycznie wyłożona koncepcja historycznego Buddy oraz duchowa podróż autora poprzez rożne buddyjskie tradycje i kraje, przeplatana bardzo rzeczowymi wnioskami. Stawia też pytanie co zostało z miejsc objętych dzisiaj kultem i czemu one służą. Czy ruiny są bardziej wartościowe od prapotomków...

więcej Pokaż mimo to

avatar
13
7

Na półkach: ,

Zniechęconym do jakichkolwiek form religijności wolnomyślicielom, których intryguje postać Buddy i jego pierwotna filozofia, szczerze polecam.
Batchelor przedstawia trapiące wielu dylematy w sposób nienatrętny, a rzeczowy, nie ukrywając jednak własnej stronniczości. Rozważania jego są o tyle wartościowe, że doświadczył zarówno buddyzmu monastycznego jak i świeckiego. Dodatkowo nakreśla sylwetkę Gotamy , pozwalając na całościowy, w miarę możliwości odmitologizowany ogląd jego historii.
300 stron opowieści o drodze autora poprzez praktykę i filozofię buddyjską zostawia we mnie pożądane przekonanie, że możliwe jest potraktowanie Dhammy w kategoriach filozoficznych, nie przyjmując religijnej otoczki bożków i teistycznych twierdzeń. Nie mogę się jednak wyzbyć poczucia, że wartościowym jest wyjście od konkretnej tradycji i nauczyciela, by kształtować własny światopogląd w oparciu o solidne fundamenty.

Zniechęconym do jakichkolwiek form religijności wolnomyślicielom, których intryguje postać Buddy i jego pierwotna filozofia, szczerze polecam.
Batchelor przedstawia trapiące wielu dylematy w sposób nienatrętny, a rzeczowy, nie ukrywając jednak własnej stronniczości. Rozważania jego są o tyle wartościowe, że doświadczył zarówno buddyzmu monastycznego jak i świeckiego....

więcej Pokaż mimo to

avatar
116
17

Na półkach: ,

Każda religia ma swój "beton", który trudno rozkruszyć. Teoretycznie buddyzm nie powinien mieć dogmatów, a jednak..

Każda religia ma swój "beton", który trudno rozkruszyć. Teoretycznie buddyzm nie powinien mieć dogmatów, a jednak..

Pokaż mimo to

avatar
136
72

Na półkach:

Urodzony w Szkocji w 1953 Stephen Batchelor, mając zaledwie 18 lat, wyruszył do Indii. Wzorując się na Jacku Kerouacu i Allenie Ginsbergu udał się na „ bliżej nieokreślone poszukiwania”. W głowie miał świeżo przeczytaną Bhagawadgitę, Siddharthę Hessego i Tybetańską Księgę Umarłych. Pod nosem nucił Pink Floyd i Soft Machine. Trzy lata później był już mnichem, „który miał wytrwać w celibacie” , ” z ogoloną głową, w bordowych szatach“.(str.41)
W książce opisuje swoje poszukiwania i ogromne wątliwości jakie targały nim praktycznie od początku swojej fascynacji buddyzmem. Nie wierzy bezkrytycznie, analizuje, zadaje pytania, szuka odpowiedzi. Studiował nie tylko teksty buddyjskie ale także myślicieli zachodnich, w tym Heideggera. Szeroka wiedza sprawia, że jego spojrzenie jest świeże, wnikliwe i zrozumiałe dla człowieka z zachodu. Opowiada o Buddzie, jego czasach i życiu w sposób racjonalny.Nie znajdziemy tu dewocji czy bufonady. Batchelor odczytuje na nowo zbiór tekstów przypisanych Siddhatcie Gotamie tzw. kanon palijski. Dręczące go przez całe życie wątliwości dotyczące wiary w reinkarnację interpretuje tłumacząc pierwszą mowę Buddy. Jednocześnie dodaje „Zdaję sobie sprawę, że wszystko, czego dowiem się o tym żyjącym przed stuleciami człowieku, będzie świadczyć także o mnie samym. Moje wyobrażenie o Buddzie nie jest wcale prawdziwsze od innych, nie jest lepsze od Twojego. Twierdzę jedynie, że kanon palijski i inne źródła mogą nam jeszcze wiele powiedzieć o Gotamie i jego naukach, że są skarbnicą nieodkrytych opowieści i wielu możliwych interpretacji.” (Str.135)

Batchelor zrzucił mnisie szaty, by wziąć ślub z Martine Fages(byłą mniszką). Żyją szczęśliwie niedaleko Bordeaux we Francji. Były mnich jest obecnie tłumaczem i autorem wielu książek. Wraz z żoną prowadzą też odosobnienia na całym świecie.

W książce znalazł się też dramatyczny opis zniszczeń w Lhasie, którą Batchelor odwiedził wspólnie z żoną w 1985, zaraz po ślubie. Opisana „okrutna rzeczywistość” przypomniała mi relacje Tiziano Terzaniego z „Zakazanych wrót”.

Urodzony w Szkocji w 1953 Stephen Batchelor, mając zaledwie 18 lat, wyruszył do Indii. Wzorując się na Jacku Kerouacu i Allenie Ginsbergu udał się na „ bliżej nieokreślone poszukiwania”. W głowie miał świeżo przeczytaną Bhagawadgitę, Siddharthę Hessego i Tybetańską Księgę Umarłych. Pod nosem nucił Pink Floyd i Soft Machine. Trzy lata później był już mnichem, „który miał...

więcej Pokaż mimo to

avatar
166
75

Na półkach: , , ,

Jakoś ciężko było mi się za nią zabrać. Myślałam, że będzie nudna, albo że autor będzie krytykował i umniejszał buddyzm. A tu miłe zaskoczenie. Książka jest wciągająca, świeża, szczera.
Tradycja buddyjska od czasów Buddy rozprzestrzeniała się i zmieniała. Powstawały różne szkoły, z których każda wnosiła swoje praktyki. Autor próbuje dotrzeć do samych początków, do samego Gotamy. Rekonstruuje jego życie i przekaz na podstawie kanonu palijskiego, odrzuca obce naleciałosci.
Dla mnie z pewnych względów przełomowa, gdyż zmagam się z niektórymi problemami związanymi z buddyzmem, o których pisze autor.
Polecam

Jakoś ciężko było mi się za nią zabrać. Myślałam, że będzie nudna, albo że autor będzie krytykował i umniejszał buddyzm. A tu miłe zaskoczenie. Książka jest wciągająca, świeża, szczera.
Tradycja buddyjska od czasów Buddy rozprzestrzeniała się i zmieniała. Powstawały różne szkoły, z których każda wnosiła swoje praktyki. Autor próbuje dotrzeć do samych początków, do samego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
53
3

Na półkach: ,

Rewelacyjna książka. Uczciwa, wciągająca, dająca poczucie znajomości z autorem. Ciekawa zarówno dla buddystów, ateistów, jak i ludzi o innych światopoglądach, którzy podejmują poszukiwania duchowe i cenią sobie rozwój osobisty.

Rewelacyjna książka. Uczciwa, wciągająca, dająca poczucie znajomości z autorem. Ciekawa zarówno dla buddystów, ateistów, jak i ludzi o innych światopoglądach, którzy podejmują poszukiwania duchowe i cenią sobie rozwój osobisty.

Pokaż mimo to

avatar
304
282

Na półkach: ,

Bardzo ciekawa podróż. Bardzo interesująco opisane zmagania, które i mnie w pewnym sensie są bliskie. Szkoda tylko, że książka kończy się takim wyrazistym zamknięciem - nową, egzystencjalną ramką, w którą Budda zostaje wciśnięty.

Bardzo ciekawa podróż. Bardzo interesująco opisane zmagania, które i mnie w pewnym sensie są bliskie. Szkoda tylko, że książka kończy się takim wyrazistym zamknięciem - nową, egzystencjalną ramką, w którą Budda zostaje wciśnięty.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  186
 • Przeczytane
  74
 • Posiadam
  32
 • Buddyzm
  11
 • Teraz czytam
  7
 • Ulubione
  3
 • Chcę w prezencie
  3
 • Ateizm
  2
 • 2021
  1
 • Literatura angielska
  1

Cytaty

Więcej
Stephen Batchelor Wyznania buddyjskiego ateisty Zobacz więcej
Stephen Batchelor Wyznania buddyjskiego ateisty Zobacz więcej
Stephen Batchelor Wyznania buddyjskiego ateisty Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także