Randkowanie wg Jane Austen

Wydawnictwo: G+J
poradniki

Henderson z humorem i wdziękiem pomaga czytelnikom zwalczyć własne absurdalne zachowania i odnaleźć w sobie rozsądek (i rozważność), które zapewnią stworzenie trwałego związku. Nie trzeba znać powieści Jane Austen, gdyż autorka zamieściła ich streszczenia. Stare i nowe fanki Austen będą zachwycone tym dowcipnym, świeżym i nowatorskim poradnikiem. Będą mogły od razu skorzystać z zawartych w nim rad.

Olena | 2011-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2011

Aż serce boli, gdy czyta się takie (po)twory z Jane Austen w tytule. Kolejny różowy zbiór pozłacanych rad, rodem ze szmatławców dla desperacko poszukujących miłości pań. Tanie wskazówki dla mało wymagających - banał na banale banałem pogania, grafomaństwo do kwadratu, niebywałe natężenie truizmów i Przedwiecznych Prawd o Związkach i Miłości ujętych w gustowne ramki, wyzierających z naprędce skleconych, siermiężnie budowanych zdań. Zapożyczenie bohaterów Jane i ukazanie psychologii związków na ich podstawie to całkiem niezłe przedsięwzięcie - niestety do tego trzeba mieć talent pisarski i wiedzę, czyli wszystko, czego autorce tej książki brakuje. Niesmaczne.

Sylwia | 2014-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2014

To taka głupiutka książeczka. Zastałam zupełnie coś innego, niż się spodziewałam. Sądziłam, że jest to POWIEŚĆ, w której po prostu motywem przewodnim będzie twórczość Jane Austen (podobnie jak w "Klubie miłośników Jane Austen"). Po skończeniu bodajże "Perswazji", które były u mnie ostatnie, czułam straszny niedosyt i pragnęłam czerpać choć z substytutów odnoszących się do oryginału. Dlatego też opis na okładce potraktowałam jako humorystyczny wabik na czytelników. O zgrozo,to jednak była prawda i to rzeczywiście jest poradnik. Muszę dodać, że poradnik dość stereotypowo traktujący związki międzyludzkie. Powieści Jane Austen posłużyły tu jako punkt wyjścia do "głębszych" rozważań o randkowaniu. Nie polecam, ja notorycznie denerwowałam się odkrywając kolejne wspaniałomyślności autorki.

PrzyAromacieKawy | 2012-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2012

Trochę to walentynkowe, ale co tam:) Ponieważ Jane Austen to moja ulubiona autorka i chwytam się wszystkiego, co w jakikolwiek sposób jest z nią związane, straszni się ucieszyłam, kiedy dowiedziałam się, że książka na mnie czeka:) Mam bardzo pozytywne nastawienie po jej przeczytanie, ale chyba tylko dlatego, że podeszłam do niej z wielkim dystansem. Nie dotyczą mnie już kwestie randek (i chyba nigdy jakoś nie dotyczyły), nie analizowałam, nie odczytywałam sygnałów, które druga strona wysyła (no jakoś te wszystkie analizy z przyjaciółkami mnie ominęły. Zazwyczaj występowałam w roli słuchacza) no i teraz mam tez szczęśliwe i poukładane życie, więc spokojnie nie odczytywałam tego, jako poradnik "jak należy postępować". A "Randkowanie..." takim własnie poradnikiem jest. I pomimo, że autorka co druga stronę podkreśla, że to nie jest poradnik i nie mamy go tak traktować.... za chwilę wrzuca do książki wypunktowane sposoby postępowania z cyklu "jak powinnaś zrobić..." "jak nie powinnaś...

sekretna | 2016-10-14
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane

A ja kolejny raz muszę wyjść przeciw większości głosów.

W recenzji, którą napisałam pod "Dumą i uprzedzeniem" były słowa o tym, że powieść wydała mi się poradnikiem młodej damy. Byłam więc miło zaskoczona widząc w sklepie (nie)poradnik Henderson i czując, że ktoś odebrał Austen podobnie do mnie.

Książkę czytało mi się przyjemnie, jak zbiór głównych myśli w dziełach Austen i przełożonych na dzisiejszą rzeczywistość. Absolutnie nie zgodzę się, że treść namawia do bycia kimś innym niż się jest i że autorka przedstawia obraz takiego "randkowania", które daje efekt w dzisiejszej ilości rozwodów! Jeśli ktoś ją tak zrozumiał, to niestety, całkiem na opak albo jest osobą, które nie lubią zbyt mocno analizować zachować w kwestii uczuć, by były po prostu odpowiednie w skali Austenowskiej. Autorka przedstawiła moim zdaniem logiczne zasady, o których w wielu domach się nie mówi i uznaje, że są w domyśle, a które w odpowiednim czasie mogłyby dać dziewczynom dużo wiary w siebie i zrozumienia,...

Elżbieta | 2015-12-04
Przeczytana: luty 2015

Kolejny dziwny twór, wykorzystujący nazwisko znakomitej pisarki, żeby naciągnąć naiwne czytelniczki.
Prawidłowy tytuł tej książki powinien właściwie brzmieć: "Niezbyt udany poradnik dla zdesperowanych kobiet, pragnących za wszelką cenę zdobyć męża/ partnera".
Dlaczego tak uważam?
Otóż jako poradnik jest to słaba pozycja, gdyż rady w niej zawarte są albo tak banalne, że nie przyszłoby mi do głowy w ogóle przelewać je na papier, albo tak absurdalne, że aż śmieszne. Lista zasad i reguł, których wg autorki należy przestrzegać jest kosmicznie długa, do tego niektóre stoją w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem, w stylu: "jak już ktoś ci się spodoba, to rób wszystko, żeby nie dać tego po sobie poznać". Wspaniała rada pod warunkiem, że ta druga strona ma zdolności telepatyczne, ewentualnie dorabia sobie w wolnym czasie jako jasnowidz...
Co gorsza natomiast, pani Henderson zdaje się, że całkiem na poważnie namawia swoje czytelniczki do permanentnego udawania kogoś innego niż są w...

Dome_chan | 2014-03-16

W miarę przyjemne czytadło. Jestem miło zaskoczona, ponieważ to pierwszy poradnik, który nie wkurzał mnie bezsensownością zawartych w nim porad. Może są one oklepane i mało odkrywcze, ale przynajmniej naturalne. Bardzo spodobały mi się analizy charakterów stworzonych przez J. Austen i relacji panujących między nimi. Są trafne, a oprócz tego pomogły mi przypomnieć sobie wątki tych powieści. Gdzieś tam mi zgrzytnęło( nie do końca zgadzam się z autorką w kwestii bohaterów), ale ogólnie przyjemnie spędziłam czas na czytaniu.
W streszczeniu "Mansfield Park" pojawia się błąd w zdaniu.
"Mary jest zakochana w Edmundzie, ale nie zamierza za niego wychodzić, gdyż Henry jest młodszym synem i planuje zostać pastorem oraz wieść spokojnie życie na wsi, co nie dopowiada jej społecznym i finansowym aspiracjom." - Nie chodzi o Henry'ego, a o Edmunda oczywiście. Taa... Crawford jako pastor wiodący spokojne życie na wsi, już to widzę.
Taka mała pomyłka, ale zapadła mi w pamięć.

lolipop13 | 2015-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2015

„Randkowanie według Jane Austen” Lauren Henderson to książka typu dobra do czytania w transporcie publicznym. W sumie po lekturze odniosłam wrażenie, że to trochę książka o niczym. Ma to być poradnik randkowania, odwołujący się do literackiej twórczości Jane Austen i dodatkowo wzbogacony o współczesne przykłady i porady. Od zwykłych poradników randkowania różni się tym, że odwołuje się do powieści z XIX wieku. Książka ta okazała się być czymś innym niż się spodziewałam. Oczekiwałam lekkiej lektury z przymrużeniem oka nawiązującej do twórczości Austen, ale autorka potraktowała temat serio. Ostatecznie mogłam sobie chociaż przypomnieć kto jest kim w powieściach dziewiętnastowiecznej pisarki, lecz do tego wystarczyłoby przeczytanie wszechobecnych w Internecie streszczeń, a nie całej ksiażki.

Namira | 2013-07-28

Poleciła mi ją moja pani profesor z psychologii, która zachwycona jest samą Jane Austen.
Gdy w końcu się do niej dorwałam, przeczytałam dokładnie od deski do deski.
Faktycznie obala ona niektóry mity - to po prostu "poradnik".
Jeśli ktoś chce pomóc sobie w miłości, czy porównać swoje doświadczenia do historii autorki - to warto:)

Wiktoria Madej | 2011-05-23
Przeczytana: marzec 2011

Bardzo ciekawa książka, przedstawia historie różnych kobiet, które czerpiąc z mądrości Jane Austen odniosły sukces w budowaniu relacji z mężczyznami. Godna polecenia książka, najlepszy jak do tej pory poradnik dot spraw damsko-męskich jaki do tej pory czytałam :D

Nie cierpię poradników, ale zrobić poradnik z cytatów z Jane Austen to pomysł niecodzienny :-)