Lee Radziwiłł. W cieniu siostry

Okładka książki Lee Radziwiłł. W cieniu siostry Diana DuBois
Okładka książki Lee Radziwiłł. W cieniu siostry
Diana DuBois Wydawnictwo: Philip Wilson biografia, autobiografia, pamiętnik
Lee Radziwiłł. In Her Sister's Shadow
Philip Wilson
1997-01-01
1997-01-01
Ewa Pankiewicz
biografia historia Lee Radziwiłł

Książka zawiera sporo informacji. Czy istotnych i ważkich? Nie dla każdego. Zaliczam się do tego grona. Jest przedstawiony zarys historii rodziny, co z pewnością stanowi zalążek pobudek kierujących życiem bohaterki. Krótkie biografie osób istotnych w życiu Lee również pozwoliły mi ułożyć sobie w całość osobowość tej kobiety. Widać tu sporo pracy, lecz mnogość nazwisk i miejsc dla laiczki z branży Hollywood była nużąca i zbędna.
Osoby, które interesują się biografiami, historiami z życia zaintereuje ta pozycja, bo nic innego jak życie jest tu opisane.

Biografia Lee Radziwiłł, obywatelki świata, namiętnej bywalczyni przyjęć,niestrudzonej podróżniczki, wielbicielki Nowego Jorku i luksusu,przez 14 lat żony polskiego arystokraty Stanisława Albrechta Radziwiłła,przedstawia jej losy od momentu urodzenia w l.30 XXw. do pogrzebu jej starszej siostry i rywalki, słynnej ikony mody i stylu -Jacqueline Kennedy Onassis zmarłej w maju 1994r.
Autorka Diana DuBois dokonała bardzo wnikliwej analizy jej skomplikowanej i, w opinii większości,wyniosłej i aroganckiej natury skoncentrowanej na desperackim zabieganiu o pozycję towarzyską, sławę i pieniądze. Na temat Lee wypowiadają się dziesiątki osób z jej otoczenia, w tym: Truman Capote, Rudolf Nureyew, a także cytowane są jej własne słowa.
Jej biografia nie jest kompletna, gdyż brakuje ostatnich 25 lat jej życia.Lee Radziwiłł zmarła w lutym 2019r., a więc przeżyła swą siostrę o całe 25 lat.W ostatnim ćwierćwieczu jej życia miało miejsce na pewno wiele zdarzeń, w tym śmierć jej trzeciego męża Herberta Rossa i odejście chorego na raka syna Anthonego, które musiały odcisnąć piętno na jej życiorysie.
Ogromnym minusem tej książki, który znacznie utrudnia a nawet chwilami uniemożliwia zrozumienie całych akapitów, jest fatalne tłumaczenie na język polski. Jednym z bardzo wyrazistych przykładów jest wspomnienie o "ospałej małżonce Clausa von Bulowa -wspaniałej Sunny Crawford"(str.51). Niestety, tłumaczka nie pokusiła się o przypis co ma na myśli używając słowa"ospałej".Poszukiwania na własną rękę zaprowadziły mnie do odkrycia, iż chodziło o kobietę będącą w długoletniej śpiączce.
W związku z licznymi i rażącymi błędami tłumaczeniowymi, polecam przeczytanie biografii Lee Radziwiłł w oryginale.
Historię rodziny Radzwiłł można uzupełnić sięgając po wydaną po angielsku książkę synowej Lee- Carole Radziwill pt."What remains.A memoir of fate, friendship and love.", poświęconej jej zmarłemu w 1999r. mężowi Anthonemu, a synowi Lee.

Biografia siostry Jacqueline Kennedy Onassis.

Lee była kobietą z aspiracjami, pragnęła być równie sławna, piękna i bogata jak Jackie. Siostry Bouvier rywalizowały ze sobą od dziecka. O wszystko: o uwagę i zainteresowanie ze strony rodziców. W dorosłym życiu o mężczyzn i pozycję społeczną.

Kobieta odcinała się od małżonki prezydenta Kennedy'ego, irytując się: ''mam dość tych ciągłych porównań. Czuję jakbyśmy były bliźniaczkami syjamskimi". Prasa bulwarowa insynuowała, iż Lee wdała się w romans z własnym szwagrem. Miała też słabość do greckiego armatora greckiego, Onassisa. Ponoć Jacqueline wymusiła na siostrze udział w uroczystości weselnej.

Dziewczyny dorastały w rodzinie, w której panowała niekonsekwencja wychowawcza: surowa i nietolerująca nieposłuszeństwa matka oraz pobłażliwy ojciec. Janet Bouvier była bezwzględna w krytykowaniu córek, szczególnie swoje frustracje przelewała na Lee, która swoją posturą (była pulchniejsza) nie pasowała do sielankowego wizerunku rodziny. Matka porównywała córki, uważając, że Lee nie jest tak doskonała jak Jackie.

Z czasem młodsza z sióstr przeszła metamorfozę: schudła, stała się też odważniejsza. Jednak obie z domu rodzinnego wyniosły przekonanie, że wyłącznym fundamentem związku są pieniądze i władza.

To Lee pierwsza wyszła za mąż, w 1953 roku poślubiła Michaela Confielda. Ale dwa miesiące później odbyło się huczne wesele starszej siostry. I tu znowu wkroczyła Janet, która dała wyraźnie do zrozumienia, która z jej córek jest zaradniejsza i obrotniejsza: majątek Kennedych wyceniano na 500 milionów dolarów.

Lee czuła cię coraz bardziej zgorzkniała, nawet teraz jako dorosła kobieta musiała udowadniać matce, że nie jest gorsza od Jacqueline. Niebawem wychodzi po raz drugi za mąż. Tym razem za Stanisława Radziwiłła, potomka polskiego, arystokratycznego rodu. Triumf nie trwał drugo. W 1961 roku jej siostra zostaje First Lady.

Arystoteles Onassis zachwycał się Lee dopóki nie poznał pani Kennedy. Wówczas z miejsca stracił zainteresowanie młodszą z sióstr. Z czasem kobiety zaczęły cię coraz bardziej od siebie oddalać. Jednak w ostatnich chwilach życia Jackie, to Lee była przy niej.

Biografia siostry Jacqueline Kennedy Onassis.

• Kama
  • Przeczytane ponownie