Po drugiej stronie lustra i inne eseje

Tłumaczenie: Joanna Wajs
Seria: Seria z Wagą
Wydawnictwo: W.A.B.
Sugli specchi e altri saggi
eseje, znak, cywilizacja
aspazja

Po drugiej stronie lustra i inne eseje to zbiór tekstów z okresu 1972-1985, połączonych wspólnym tematem: znak i jego przygody w dziejach cywilizacji. Autor przygląda się różnorodnym fenomenom kulturowym, z taką samą dociekliwością odczytując Listy Pliniusza Młodszego, Opisanie świata i Hrabiego Monte Christo, z identycznym zaangażowaniem badając średniowieczny alegoryzm, science fiction i sztukę nazistowską. Nie wyklucza z obszaru swoich rozważań złych powieści ani kiepskiego malarstwa.
Deklarując w przedmowie, że większość zamieszczonych w zbiorze prac sytuuje się między poetyką artykułu prasowego a rygorami naukowego dyskursu, Eco wyraża przekorną nadzieję, że wszystkie one nadają się do czytania. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Poczucie humoru, błyskotliwość, sugestywne opisy i autoironia czynią eseje włoskiego semiologa niezrównaną lekturą. Tym bardziej że wszechstronne zainteresowania badacza pozwalają mu pisać równie przenikliwie o zjawiskach tak z pozoru odległych, jak fenomenologia lustra, niegodziwość eterycznych blondynek i jednorożce.

źródło opisu: www.wab.com.pl

źródło okładki: www.wab.com.pl

PureLogos | 2019-10-07
Przeczytana: październik 2019

Umberto Eco w przedmowie do zbioru swoich esejów pod tytułem „Po drugiej stronie lustra” wyraża nadzieje, że „całość nadaje się do czytania”. Mogę to potwierdzić, ale muszę od razu dodać, że lektura tej książki była dla mnie dość żmudnym doświadczeniem. Trudny, specjalistyczny język, pełen naukowej terminologii, raczej mało znana tematyka, wymagająca od czytelnika ogromnej wiedzy, oraz wybitnie inteligencki styl pisania autora sprawiają, że zbiór ten w pełni może zrozumieć dość wąskie grono odbiorców twórczości włoskiego pisarza. Piszący te słowa, choć bardzo się starał, w wielu miejscach musiał wywiesić białą flagę, co oczywiście nie oznacza, że zmarnował swój czas.

Zaprezentowane w książce teksty Umberto Eco pochodzą z lat 80 i poruszają zagadnienia związane z semiotyką, szeroko rozumianą estetyką oraz mediewistyką. W sumie ta ostatnia dziedzina zachęciła mnie do sięgnięcia po tę pozycję, ale akurat jej w książce jest najmniej, a i to nigdy w czystej postaci. Natomiast...