Blake

Tłumaczenie: Ewa Kraskowska
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Blake
Róża_Bzowa

Blake, genialny osiemnastowieczny poeta, malarz i rytownik, był głęboko przeświadczony, iż duchowemu światu, który jest wiekuisty, najbardziej zagrażają szydercy zaślepieni wiarą w naukowy racjonalizm. Wbrew nim pozostał wierny własnej wizji rzeczywistości – wizji, którą w niezwykły sposób dokumentują wszystkie jego dzieła. Ackroyd z wyjątkowym talentem narracyjnym ukazuje artystę jako...

Ackroyd z wyjątkowym talentem narracyjnym ukazuje artystę jako wizjonera, przedstawiciela londyńskich rzemieślników i kupców, wreszcie jako proroka. Snując tę opowieść, w sobie tylko właściwy i niezrównany sposób dokonuje błyskotliwej rekonstrukcji życia w osiemnastowiecznym Londynie.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/blake---peter-ackroyd

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl

wiesia | 2016-09-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 09 września 2016

Długo czytałam tę książkę, 500 stron, duży format, niełatwe treści, no i przyglądanie się wspaniałym wizjonerskim obrazom Blake'a. Niesamowity "Sen Jakuba", "Dawid z wód ocalony" i wiele innych świadczących o niezwykłym talencie autora i jego kontaktach ze światem pozaziemskim.
Blake miewał wizje od dzieciństwa, oglądał anioły, rozmawiał z duchami i z samym Bogiem.

Oprócz obrazów tworzył poezje, w książce są fragmenty jego dzieł. Ackroyd przybliża sylwetkę tego XVIII - wiecznego poety, malarza i rytownika. Ukazuje jego życie od narodzin do śmierci, opisuje Londyn, gdzie mieszkał, ludzi, których spotykał. Pokazuje niełatwą drogę Blake, który nie doświadczył za wiele uznania od jemu współczesnych.

Cieszę się, że mam tę książkę. Na pewno będę do niej zaglądać i wpatrywać się w obrazy, czytać najsłynniejszy wiersz - "Tygrys", który jest podany w dwóch przekładach, Barańczaka i Kozaka, jest też, jak i przy innych utworach, wersja oryginalna. Pewnie zapamiętam sobie i ten mały...

Karolina | 2016-04-06

Zapraszam do lektury całości recenzji na blogu Czepiam się książek

Nie jest łatwo napisać biografię osoby, która od blisko dwóch wieków nie żyje. W przypadku Blake’a jest to dodatkowo trudne, ponieważ to artysta niedoceniony przez sobie współczesnych, w epoce w której żył i tworzył odbierany jako nieszkodliwy wariat o artystycznych ambicjach. Mało kto zawracał sobie głowę zachowywaniem korespondencji, czy kolekcjonowaniem pamiątek po Blake’u… Mimo to Peterowi Ackroydowi udało się bardzo dokładnie zrekonstruować życiorys tego – jak pokazał czas – wybitnego artysty i wizjonera
[...]
Ackroyd przyznaje, że wiele informacji zaczerpnął z wcześniejszej XIX-wiecznej biografii Blake’a autorstwa Aleksandra Gilchrosta, ale jego książka jest czymś więcej niż historią życia Blake’a. To dokument całej epoki, opowieść o środowisku artystycznym stolicy Anglii, o ludziach którzy zapisali się na kartach historii. Osobnym bohaterem książki jest miasto, Londyn....

Zydel | 2016-07-22
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Sztuka
Przeczytana: 21 lipca 2016

Obowiązkowa pozycja dla wielbicieli Szalonego Blake'a, ale POLECAM WSZYSTKIM.

Książka pięknie wydana!
Bardzo podoba mi się umieszczenie utworów i ich tłumaczeń, obok siebie w kolumnach.

Ania | 2017-05-16
Przeczytana: 16 maja 2017

Moja ocena była by wyższa gdyby nie subiektywna ocena autora i próby sprowadzania wizji Blakea do tylko i wyłącznie tworów wysoko rozwiniętego umysłu.Widać ,że autor biografii mocno stąpa po ziemi i to co niewytłumaczalne jest mu obce i nie dopuszcza do swojej świadomości ,że można widzieć coś więcej. Coś czego nie ogarnia umysł i ziemska egzystencja.Drugi minus za usilne próby narzucania czytelnikowi własnej interpretacji dzieł Blakea ...chciałabym mieć możliwość sama ocenić co jest czym i co dany utwór do mnie mówi.Czym innym jest opisanie okoliczności powstania utworów a czym innym ich interpretacja.
Pomijając te dwa minusy ,które mogą drażnić podczas czytania książkę polecam.

Montgomerry | 2016-05-30
Przeczytana: 30 maja 2016

Ithilnar | 2016-10-20

Więcej recenzji znajdziesz na www.geek-woman.blogspot.com

Niedoceniony wizjoner

W każdym procesie twórczym tkwi mniejsze lub większe ziarno szaleństwa. Artysta – nieważne czy to pisarz, poeta, malarz czy rzeźbiarz – musi posiadać pewną dozę obłędu (zwanego dla niepoznaki natchnieniem), by przedstawić to, co tkwi w jego umyśle. A często wizje te są tak fantastyczne, że wyprzedzają swoją epokę.

Takim artystą i wizjonerem był William Blake (przez przeciętnego zjadacza kultury kojarzony przede wszystkim z obrazem Wielki czerwony smok i niewiasta obleczona w słońce, który stał się osią akcji w książce Thomasa Harrisa Czerwony smok). Genialny osiemnastowieczny poeta, rytownik i malarz, był niedoceniony za życia. Jego przepełnione duchowością i mistycyzmem dzieła nie znajdowały zrozumienia wśród zachłyśniętych racjonalizmem współczesnych mu londyńczyków. Jednak Blake, wierny swym ideałom i własnej wizji rzeczywistości, bezustannie tworzył oryginalne dzieła, a jego spuściznę możemy...

lajt | 2010-10-21

Dobra literatura ze sprawną narracją, ale nie koniecznie stricte biografia. Dużo w książce o historii Anglii i nie wiem czy polski czytelnik koniecznie chce ją poznać, kiedy sięga po informacje o Blaku. Poza tym wydaje mi się, że na wyrost autor szafuje psychoanalizami stosunków Blake'a do np rodziny, nad tym głowią się naukowcy, a Ackroyd w tym kontekście jest li tylko świetnym eseistą. Generalnie brak odwołań do lektury przedmioty i to mnie trochę irytuje, ale mimo wszystko dla przeciętnego czytelnika, to jedyne tak obszerne dzieło o Williamie Blake’u.

Tyśka Adamson | 2017-01-10

Moja recenzja: http://www.jejspojrzeniem.com.pl/2017/01/peter-ackroyd-blake.html

Kvelertak | 2018-09-05
Na półkach: 52 w 2018, Przeczytane, Posiadam