Mój Rzym

Wydawnictwo: Ossolineum
Sirocco

„Każdy ma taki Rzym, na jaki zasługuje: albo go powiększa, albo uszczupla” — pisze Parandowski.

źródło opisu: Ossolineum, 1970

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Monika | 2019-08-30
Na półkach: Przeczytane, Italia
Przeczytana: 30 sierpnia 2019

"Żyje się w Rzymie wszystkimi powabami dnia powszedniego, zachwytem i radością, jakie niesie zgromadzone tu piękno, może jednak najbardziej wzruszeniem i pamięcią. Pamięć jest przewodniczką ludzkości od pierwszych jej dni-tajemnicza siła duszy ludzkiej, która idąc z biegiem strumienia chwil ogląda się wstecz, by spojrzeć na to, co odeszło, szuka przymierza z minionym czasem i zagarnia go w nieustającą obecność".

Piękna była ta czytelnicza podróż z Janem Parandowskim przez Rzym.
Piękny był Rzym w opisie Parandowskiego.

I taka refleksja przychodzi mi na myśl. Jakże większość współcześnie pisanych książek podróżniczych jest miałkich (tu zjadłem, tu polecam knajpę, a tam był piękny zachód słońca).
A tu pisze erudyta. Człowiek czytający, nawiązujący w swoich esejach do innych dzieł literackich. On wie, że świat nie zaczął się w tym momencie, że to, na co patrzy to dorobek stuleci, jakaś ciągłość trwania.

Piękna książka.

Gra_ce | 2018-10-03
Przeczytana: 03 października 2018

Po etapie czytania przewodników jak najbardziej aktualnych przychodzi czas archeologii turystycznej. Dotyczy to miejsc odwiedzanych ponownie i wielokrotnie.

Dla tych, którzy już są w tym kręgu - książka Parandowskiego, podobnie jak szkice Iwaszkiewicza, Stendhala, Muratowa są koniecznymi literackimi przystankami. Co to daje współczesnemu turyście, zapyta być może ktoś. Kolejny wymiar wędrówki, tajemniczy wymiar czasu....

calvatus | 2013-11-21

Piękna językowo, lekka, ale bogata literatura. Zbiór bardzo interesujących opowieści o Wiecznym Mieście i jego historii. Dla każdego amatora Rzymu jak najbardziej zalecana pozycja!