Autobiografia 1944 - 1967

Seria: Autobiografie Intelektualne
Wydawnictwo: Czytelnik
The Autobiography of Bertrand Russell 1944 - 1967
Jezier

Książka ta stanowi trzeci tom autobiografii Bertranda Russella (1872-1970) - wybitnego angielskiego matematyka, logika, filozofa i pisarza, laureata Nagrody Nobla w zakresie literatury, przez biografów i krytyków nazywanego Wolterem xx wieku - obejmuje lata 1944-1967. Po zakończeniu drugiej wojny światowej Bertrand Russell staje się działaczem na rzecz rozbrojenia nuklearnego, uwolnienia...

Po zakończeniu drugiej wojny światowej Bertrand Russell staje się działaczem na rzecz rozbrojenia nuklearnego, uwolnienia więźniów politycznych i przeciwnikiem wojny w Wietnamie. Z jego inicjatywy w 1966 roku powstaje trybunał do zbadania zbrodni w Wietnamie.
Działalność polityczna Russella, angażująca wybitnych mężów stanu i uczonych do tego szlachetnego celu, zaprowadzi go w końcu w wieku 89 lat do więzienia.
Zainteresowanie budzi zarówno ogrom problematyki poruszanej w jego publikacjach, nieco ekstrawaganckie, jak na lorda, wypowiedzi i poczynania, jak też burzliwe życie osobiste. Miejsce w historii kultury zapewniły mu jednak przede wszystkim osiągnięcia naukowe.
Angielski pisarz Lytton Strachey umysł Russella porównywał do piły tarczowej: wszystkie jej zęby poruszają się jednocześnie i w przeciwnych kierunkach, ale ona, tnąc, posuwa się prosto do przodu.

semantyka | 2014-03-25
AnnaSikorska | 2017-04-30