Królów polskich przypadki

Wydawnictwo: Polska Oficyna Wydawnicza BGW
83-7066-536-5
Eida

Zbiór opowiadań i anegdot dotyczących Królów polskich

źródło okładki: http://www.books-troszkiewicz.com.pl/sklep/produkt-27685/idx.html

amadeo | 2017-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2017

fragment

Alannada | 2016-10-28

Jakoś ostatnio wróciła mi faza na książki historyczne w różnej postaci - szczególnie powieści osadzone w czasach historycznych. Kto by pomyślał, że tak się stanie?
Poczet władców Polski od czasów owianych legendą aż do Stanisława Augusta Poniatowskiego to lista kilkudziesięciu imion. Na lekcjach historii doczepia się do nich daty i wydarzenia, procesy zachodzące w społeczeństwie, gospodarce i na arenie międzynarodowej. Jednak dla wielu z nas to wciąż są tylko imiona. Cóż znaczy Jak Olbracht dla przeciętnego Polaka? Z czym kojarzy się imię Aleksandra Jagiellończyka? Ta książka to zbiór opowieści, które mogą sprawić, że czytelnik zobaczy prawdziwych ludzi w miejsce postaci historycznych.
Książka podzielona jest na łatwe do połknięcia części. każda z nich poświęcona jest kolejnemu władcy Polski. Język jest bardzo przystępny, komentarz dowcipny, a wybrane historie pozwalają czytelnikowi albo poznać charakter i sposób działania danego króla, albo to, jak był postrzegany przez sobie...

paweł | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Nie taka zła,na jaką wyglądała.Z książki dowiadujemy się dużo ciekawych przypadków,które zdarzyły się naszym władcom w minionych wiekach.Wiele ciekawych zdarzeń,o których nie wyczytamy w innych książkach.Słucha się dobrze,więc polecam:)

Monika | 2016-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 24 lipca 2016

Zachwycająco nieszkolne.

Natalia | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Książka krótka, zwięzła i na temat. Bardzo ciekawa, zawierająca dużo ciekawostek, faktów, a przede wszystkim nie tuszująca prawdy! Jeśli ktoś chciałby w skrócie poznać historię naszych panujących to z pewnością TA lektura jest świetnym rozwiązaniem, wychodzi poza ramy podręczników do historii i nie mydli nam oczu "wyidealizowanymi" wzorami władców. Polecam :)

Przemek Allumas | 2014-09-17
Przeczytana: 17 września 2014

Dowód że nie tylko na kolanach trzeba pisać historie polski. Czytając tą książkę kilka razy się uśmiałem. Polecam :)

archiwista_cyklista | 2014-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Autor nienawidzi Polaków. Gdyby coś takiego napisał o władcach Izreala (czy różnych Izraelów) przylgnęła by do niego łatka antysemity. A tak jest super hiper inteligentem.

Lila | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Biorac do ręki książkę Ludwika Stomma "Królów polskich przypadki" przypuszczałam, że książka ta przybliży mi sylwetki polskich królów. Pierwsze rozdziały zapowiadały ciekawą lekturę. Autor zaczął swoją plejadę królów od Piasta i kolejnych piastowskich królów aż do Stanisława Poniatowskiego opisując w ciekawy sposób ich dzieje. Kolejne rodziały zawierały coraz więcej filozoficzno-historyczno-subiektywnych komentarzy autora. Przy czym styl który używa autor jest bardzo patetyczny, kwiecisty, czasem denerwujacy. Ale ma też książka i swoje zalety; humor, ciekawe anegdoty z życia władcow i szczerość autora w ukazywaniu faktów i ich interpretowaniu. I w Polskich dziejach były przypadki ojcobójstwa, bratobójstwa, czy żonobójstwa. Walka o tron i władze pomiedzy kandydatami do tronu różne przybierała formy i różne skutki. Nie można opisać tego co się wydarzyło w ciagu wieków w kilku zdaniach to trzeba przeczytać. Dlatego polecam ksiażke Ludwika Stomma, warto poznać jego ciekawą...

Artur Schodziński | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2013

Ciekawe spojrzenie na posągowe postacie z polskiej historii.

Monika | 2013-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2013

Książka pozwala spojrzeć na historię narodową z nico innej perspektywy. Autor przedstawia nam często pomijane wątki z życia polskich królów, którzy w podręcznikach niejednokrotnie jawią się jako zupełnie inne osoby. Odziera ze świętości, patosu i bohaterstwa nie tylko postaci, ale również niektóre wydarzenia. Moją ocenę obniża sposób narracji w książce. Niejednokrotnie zdania są tak zawiłe, że trudno wyłapać w nich sens.