Polska za Nerona

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320716977
historia
JoanJo

Niezwykła lekcja historii ludów, które zamieszkiwały tereny Europy od starożytności. Przy okazji to także lekcja literatury, a nawet łaciny. Profesor Krawczuk ze zwykłą sobie erudycją opowiada o dziejach i przeplata wątki poświęcone czasom najdawniejszym z niemal współczesnymi, losy innych z epizodami z własnego życia. Opowieść, osnuta wokół rzymskiej wyprawy po bursztyn, która zorganizowana została w I w. n.e., pełna jest ciekawostek, mądrych refleksji i subtelnego humoru.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/polska-za-nerona/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/polska-za-nerona/

Paweł | 2017-05-07
Przeczytana: 07 maja 2017

Jeżeli byłaby to praca magisterska czy bardziej w przypadku prof. Aleksandra Krawczuka habilitacyjna, profesor otrzymałby notę negatywną. Tytuł książki kompletnie nie przystaje do treści traktującej praktycznie o wszystkim, historii, religii, a nawet o samym autorze i jego rozterkach życiowych, a cezura czasowa, po której porusza się Krawczuk obejmuje „tylko” 20 stuleci.
Lubię czytać książki Aleksandra Krawczuka ze względu na ich ciekawy styl i piękną polszczyznę, choć autor przepada wprost do beletryzowaniem historycznych przekazów i nonszalanckim nadinterpretowaniem historycznych świadectw.
Kanwą dla konceptu książki była wyprawa rzymskich kupców hen, gdzieś tam na barbarzyńską Północ po bursztyn. Świadectwo o takowym przedsięwzięciu przetrwało w formie krótkiego przekazu rzymskiego historyka Pliniusza Starszego, który zamarkował informację o takiej wyprawie za czasów cesarza Nerona. Łączenie tej handlowej ekspedycji z Polską czy Polakami jest mocno abstrakcyjne, (takie w stylu...

Pretekstem do napisania tej książki był krótki passus z „Historii naturalnej” Pliniusza Starszego, w którym mowa jest o wyprawie nieznanego z imienia ekwity rzymskiego po bałtycki bursztyn za czasów panowania Nerona (54-68). Autor czyni z tej historii kanwę do snucia różnych drobnych opowieści i przemyśleń. O bursztynie, o specyfice Galicji, o pobycie na wojskowym obozie szkoleniowym latem 1939 r., o sporach archeologów krakowskich i poznańskich. Groch z kapustą to kompletny, acz nie sposób nie pochwalić erudycji i gawędziarskiego talentu prof. Krawczuka. „Polska za Nerona” to książka absolutnie o wszystkim, przy czym Autor w wielu miejscach odchodzi od tytułowego tematu, by wypowiedzieć się krytycznie na temat chrześcijaństwa, co staje się wręcz męczące, gdy przysłania wszystkie inne zagadnienia. A już opinia o wywołaniu ludobójstw XX wieku przez stulecia wychowania chrześcijańskiego nie wymaga komentarza... Najlepsze w tej książce są zdecydowanie wspomnienia Autora z czasów...

Łukasz | 2014-11-26
Na półkach: Przeczytane, 2014, Audiobook
Przeczytana: 26 listopada 2014

Krawczuka już raz czytałem i mam bardzo podobne wrażenie. Otóż autor bardzo myli czytelnika tytułami... Polska za Nerona to książka mówiąca o rzymskiej wyprawie po bursztyn w czasach Nerona również, ale nie tylko. Krawczuk skacze po wydarzeniach, wspomina o Sienkiewiczu (sporo o Quo vadis"), II wojnie światowej, komunizmie, etymologii języka polskiego - to ostatnie robi dość ciekawie.

Generalnie pisze dobrze, tylko okropnie skacze, inteligentnie z pewnością autor to człowiek o olbrzymiej wiedzy. Pozycja na pewno naukowa ale jeśli ktoś interesuje się starożytną Polską i Rzymem to warto.

Artur Schodziński | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2013

Polecam wszystkim miłośnikom "Quo vadis"

p_j | 2017-06-18
Na półkach: Przeczytane, Przesłuchane