W stronę Misi Z Godebskich

Wydawnictwo: Czytelnik
carola13

Misia - malownicza postać paryskiej Egerii całej plejady artystów, której życie i działalność inspiratorska i towarzyska przypada na koniec XIX i pierwszą połowę XX w. - była również mecenaską i przyjaciółką wybitnych muzyków, malarzy, pisarzy... Maluje ją Renoir, Touluse - Lautrec, Bonnard, adresują do niej swe wiersze poeci... W jej salonie spotykają się całe pokolenia muzyków od Debussy'ego po Szymanowskiego i Strawińskiego, potów od Verlaine'a po Lechonia i Saint-John Perse'a, malarzy Toulesse-Lautreca po Picassa i Salvadora Dali, przyjaźni się ze Stokowskim i Diagilewem, jada śniadania z Toscaninim, opiekuje się "Ballets russes", lansuje nowe talenty, jst wyrocznią w sprawach sztuki i mody.
Była osobą niezwykłą i fascynującą...

źródło opisu: notka na tylnej okładce książki

źródło okładki: google

Agafija | 2014-01-24

Misia to Paryż, Paryż to Misia!
Chyba najbardziej zapomniana i niedoceniana mecenaska sztuki z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, a do tego z pochodzenia Polka! Sama trafiłam na wiadomość o niej, gdy w polskiej prasie pojawiło się kilka artykułów z okazji wystawy w Paryżu poświęconej muzie artystów. Zaraz szukałam jakichkolwiek książek na jej temst, bo byłam pewna, że musi być ich mnóstwo, ponieważ skoro córka znanego polskiego rzeźbiarza choć sama niewiele ma wspólnego z ojczyzną przodków uznawała siebie za Polkę! Zawiodłam się ogromnie, ale w końcu trafiłam na te książkę. Autorka zbierając materiały rozmawiała także z osobami, które osobiście znały te niesamowitą kobietę przez co ta monografia nabiera ogromnej wartości.
Postać Misi tak nie docenia dzisiaj jest naprawdę warta poznania i nie mogę nic innego zrobić jak polecić te książkę, aby z bliska przyjrzeć się tej niesamowitej kobiecie paryskiej bohemy.