Utracony Gaj

Tłumaczenie: Zofia Szleyen
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
La Arboleda Perdida
Liliana

„Utracony Gaj” Rafaela Albertiego, jednego z najwybitniejszych poetów hiszpańskich i światowych, jest rodzajem autobiograficznego zapisu z lat 1902-1931. Kreśląc wspomnienia z dzieciństwa i okresu młodości, obfitującego w szereg ważkich dla Hiszpanii momentów historycznych, autor dzieli się również z czytelnikiem refleksjami na temat narodzin i rozwojów wszelakich nurtów i zjawisk literackich swego kraju, które obecnie weszły na trwałe do historii literatury. Stąd też na kartach „Utraconego Gaju” polski odbiorca zetknie się z postaciami wielu znanych twórców, z którymi przyjaźnił się Alberti, takich jak Federico García Lorca, Antonio Machado, Luis Cernuda, Juan Ramón Jiménez czy Pablo Neruda. Autor przedstawił je w sposób nieszablonowy, żywy i pełen autentycznej literackiej pasji.

[Wydawnictwo Literackie, Kraków, 1982]

Lidia | 2014-11-09