Rimbaud, Apollinaire i inni. Wybór przekładów

Okładka książki Rimbaud, Apollinaire i inni. Wybór przekładów
Anna AchmatowaGennadij Ajgi Wydawnictwo: Czytelnik poezja
poezja
Czytelnik
1988-01-01
1988-01-01
83-07-01143-4
Artur Międzyrzecki
poezja francuska poezja angielska poezja hiszpańska poezja rosyjska poezja włoska

Okładka książki Korespondencja Julia Hartwig, Katarzyna Herbert, Zbigniew Herbert, Artur Międzyrzecki
Ocena 7,7
Korespondencja Julia Hartwig, Kata...
Okładka książki Korespondencja Julia Hartwig, Artur Międzyrzecki, Czesław Miłosz
Ocena 7,2
Korespondencja Julia Hartwig, Artu...
Okładka książki Wspólna obecność. Korespondencja Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego z Anną i Jerzym Turowiczami Julia Hartwig, Artur Międzyrzecki, Jan Strzałka, Jerzy Turowicz
Ocena 8,8
Wspólna obecno... Julia Hartwig, Artu...
Okładka książki Muzyka płynąca z wierszy Adam Asnyk, Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Baliński, Helena Bechlerowa, Roman Brandstaetter, Władysław Broniewski, Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Józef Czechowicz, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Franciszek Fenikowski, Jerzy Ficowski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Wiktor Teofil Gomulicki, Stanisław Grochowiak, Jerzy Harasymowicz, Marian Hemar, Zbigniew Herbert, Jerzy Hordyński, Witold Hulewicz, Kazimiera Iłłakowiczówna, Jarosław Iwaszkiewicz, Czesław Janczarski, Adam Jarzębski, Zbigniew Jerzyna, Jacek Kaczmarski, Anna Kamieńska, Jan Kasprowicz, Ludwik Jerzy Kern, Jan Kochanowski, Wespazjan Kochowski, Jonasz Kofta, Maria Konopnicka, Jan Koprowski, Ignacy Krasicki, Tadeusz Kubiak, Joanna Kulmowa, Jan Lechoń, Teofil Lenartowicz, Bolesław Leśmian, Leopold Lewin, Jerzy Liebert, Kornel Makuszyński, Adam Mickiewicz, Artur Międzyrzecki, Czesław Miłosz, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Nowak, Janusz Nowosad, Artur Oppman, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Marian Piechal, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Mikołaj Rej, Tadeusz Różewicz, Aleksander Rymkiewicz, Włodzimierz Słobodnik, Antoni Słonimski, Juliusz Słowacki, Edward Stachura, Leopold Staff, Stanisław Swen-Czachorowski, Artur Maria Swinarski, Edward Szymański, Wisława Szymborska, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Kornel Ujejski, Kazimierz Wierzyński, Rafał Wojaczek, Stanisław Wyspiański, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Emil Zegadłowicz, Jan Zych
Ocena 8,0
Muzyka płynąca... Adam Asnyk, Krzyszt...

o Arturze Międzyrzeckim usłyszałam podczas seminarium; w efekcie piszę pracę mgr o jego tłumaczeniach. ;) jestem pod wrażeniem tego, jak wiele wniósł do naszej kultury - on i jego żona - tłumacząc dzieła wybitnych światowych poetów! sama zajmuję się poezją amerykańską i francuską, a ta publikacja stanowi zbiór wspaniałych wierszy twórców z różnych bajek. o wierności i formie tłumaczeń można dyskutować, faktem jest jednak to, że Międzyrzeckiemu udało się przybliżyć Polakom wspaniałe dzieła i wizerunki.

niezwykle ciekawą częścią zbioru są glosy - eseje tłumacza na temat tłumaczonych przekładów, samego procesu tłumaczenia i jego miejsca w literaturze. warto się z tym zapoznać, by móc choć trochę zrozumieć trud pracy tłumacza. ;)

Antologie czyta się powoli, z należytym pietyzmem i spokojem. Zebrane wiersze przez Międzyrzeckiego są w dużym stopniu poezją francuską, prezentującą Apollinaire'a, Rimbaud'a, czy Sponde'a; angielską, czy rosyjską. To wspaniały zbiór klasycznych liryków i rewolucyjnych poematów.

Uczta dla ducha. Co tu mówić. Czytajmy, nie analizujmy.

Uczta dla ducha. Co tu mówić. Czytajmy, nie analizujmy.

Guillaume Apollinaire Rimbaud, Apollinaire i inni. Wybór przekładów Zobacz więcej
Wallace Stevens Rimbaud, Apollinaire i inni. Wybór przekładów Zobacz więcej