Nieszczelna sieć

Wydawnictwo: Czarna Owca
Det grovmaskiga nätet
978-83-7554-439-8
Ag2S

Inspektor Van Veeteren i jego zespół usiłują zmierzyć się ze sprawą Janka Mattiasa Mittera – nauczyciela gimnazjalnego, który nie może sobie przypomnieć, czy zamordował swoją świeżo poślubioną żonę Evę Ringmar, czy nie. Mittnera oskażono o zabójstwo i postawiono przed sądem. Van Veeteren nie daje jednak za wygraną. W trakcie żmudnego dochodzenia odkrywa wstrząsające fakty, które doprowadziły do tragedii…

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

nadzieja1925 | 2015-10-07
Przeczytana: 05 października 2015

„Pewnie nic z tego nie zrozumiesz, ale mimo to gotów jestem poświęcić ci parę minut.”.

Wstajesz rano i... nie wiesz gdzie jesteś, kim jesteś i co tam robisz – przeżyłeś kiedyś coś takiego?
Janek Mitter też. I jak każdy zaczął sobie wszystko powoli przypominać... a potem znajduje martwą żonę w łazience. Wszystko może by jakoś się wyjaśniło i lepiej wyglądało, gdyby facet nie zaczął nagle sprzątać!
Trafia do więzienia za zabójstwo żony. Amnezja utrzymuje się tylko na tamtą noc, jednakże Biblia skrywa w sobie nie jedną odpowiedź...
„Dwudziestka jedynka doprowadziła go do śmierci.”.
Bum! Kolejne niewyjaśnione zabójstwo. Bang! I jeszcze kolejne... policja pracuje na pełnych obrotach, tylko że trzeba sięgnąć daleko w przeszłość, aby odnaleźć rozwiązanie. Czy uda się to słynnemu komisarzowi VV?

Cóż... za mną już 10 tom, teraz czas na pierwszy! Przyznaję, że poprzednia część bardziej mi się podobała – i przez całą książkę utrzymywałam taką opinię, aż tu nagle... Bum! Zakończenie –...

Pierwsza książka z serii, którą bohaterem jest komisarz Van Veeteren.

Facet budzi się we własnym domu i odnajduje utopioną w wannie swoją niedawno poślubioną żonę. W dodatku nic nie pamięta i wciąż nie bardzo wie, co się wokół niego dzieje... Trudno się więc dziwić, że zostaje aresztowany i skazany za zabójstwo. Z uwagi na dziwny stan, w jakim znajdował się po aresztowaniu i po procesie, zostaje umieszczony w szpitalu psychiatrycznym, gdzie wciąż zastanawia się nad całym zdarzeniem – jest pewien, że nie zabił, ale nic nie pamięta. Jest tu i tajemnica i dziwny mrok, i absolutna niewiadoma, co z tego wyniknie.
Zarówno oskarżony o zabójstwo Janek Mitter, jak i jego żona byli nauczycielami, pracowali razem, mieli za sobą trudne życiowe doświadczenia. Wszystko wskazuje na to, że się kochali, choć była to miłość dojrzała i dość nieoczekiwana. W ich wcześniejszym życiu, jak się okazuje, było też wiele tajemnic. Ale o tym dowiadujemy się dopiero w momencie, gdy Mitter zostaje zamordowany...

yaola | 2015-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Zagadka choć dość łatwa do rozwikłania ( w połowie książki nabrałam podejrzeń co do osoby mordercy) jednak daję tyle gwiazdek za genialny styl autora. Historia może niezbyt wyszukana, ale uważam, że zdecydowanie obroniona przez pisarza, który przeprowadza czytelnika po mistrzowsku przez całą historię. Sądzę, że inny autor mógłby tego nie dźwignąć, nie sądzę, że każdy, ale na pewno wielu.
Hakan Nesser zdecydowanie dla mnie na "tak";-)

Asiek | 2016-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2016

„Nieszczelna sieć” to pierwszy tom szwedzkiego cyklu kryminalnego o komisarzu Van Veeterenie. Jest to zarazem moje pierwsze spotkanie z twórczością Håkana Nessera.
W pierwszym tomie cyklu, komisarz prowadzi śledztwo w sprawie Janka Mittera, który zostaje oskarżony o zabójstwo żony. Niedługo po osadzeniu sam oskarżony zostaje zamordowany, wtedy śledztwo nabiera rozpędu. Wychodzą na jaw skrywane przez małżonków tajemnice, które bohater próbuje odkryć, aby wyjaśnić zagadkę zbrodni oraz doprowadzić do ujęcia prawdziwego mordercy.
„Nieszczelna sieć” to bardzo dobry szwedzki kryminał, który trzyma w aurze tajemniczości i napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Twórczość Håkana Nessera to kolejny dowód na to, że szwedzka literatura kryminalna jest na bardzo wysokim poziomie.

lexis | 2016-03-11
Przeczytana: 09 marca 2016

Moje pierwsze spotkanie z Hakanem Nesserem i ponurym, depresyjnym komisarzem Van Veeterenem. Spotkanie całkiem udane i dobrze rokujące na przyszłość.

Wszystko jest tu tak, jak w klasycznym kryminale być powinno - zbrodnia, nieuchwytny sprawca, tajemnica z przeszłości i szorstki komisarz o dobrym w sumie sercu.

Książka zatem bardzo poprawna, z ciekawą zagadką, interesującym wątkiem amnezji jednego z bohaterów i wielotorowym śledztwem. To zresztą jeden z niewielu przeczytanych przeze mnie kryminałów, w którym tak mocno wyeksponowano wątek współpracy całego zespołu policjantów w żmudnym i czasami bezsensownym (choć z wielu względów koniecznym) zbieraniu dowodów. Zresztą, taki sposób prowadzenia śledztwa jest akurat bliższy prawdzie niż niestandardowe i szalone działania wyalienowanych śledczych.

Sprawcy, niestety, domyśliłam się dość szybko, w zasadzie już na początku. Czyżby udzieliła mi się intuicja Van Veeterena? Za to z motywem miałam nieco większy problem. Zastanawiałam się...

Ania | 2016-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Przeczytałam z wielką przyjemnością.
Niewymagająca, krótka i zwięzła historia kryminalna. Idealna na wakacje. Nic wyszukanego, a w takim stylu, że nie mogłam się oderwać.
Postać komisarza Van Veeterena dodaje książce wyjątkowego klimatu.
Chcę więcej i mam nadzieję, że kolejne części będą równie dobre, a nawet jeszcze lepsze.

Bzibzioh | 2015-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Wg mnie inspektor Veeteren łączy fakty na zasadzie wróżenia ze szklanej kuli. Zbyt wielkie skoki myślowe, brak spójności w dochodzeniu do rozwiązania zagadki, brak powiązania pomiędzy poszczególnymi elementami rozwiązywanej łamigłówki. Veeteren nie dochodzi po nitce do kłębka, jego tok myślenia i działania nie jest jasny dla czytelnika. Nagle okazuje się, że odkrył, kim jest zabójca, w dodatku seryjny zabójca, ale czytelnikowi, a przynajmniej mi, nic o tym nie wiadomo, jak do tego doszedł i jak powiązał poszczególne elementy. Prorok! Wróżbita. Jasnowidz. :-) Naciągane to śledztwo, oj naciągane.

Patrycja | 2014-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 października 2014

Wyjątkowo słaba książka. Mało akcji, brak jakiegoś charyzmatycznego śledczego i łatwy do odgadnięcia zabójca. Nie znam innych książek Nessera, ale ta nie zachęca do sięgnięcia po inne. Z drugiej strony - chyba nie mógł napisać nic słabszego. Jedna ze słabszych książek jakie ostatnio czytałam.

jamczyk | 2016-05-16
Przeczytana: 16 maja 2016

Bez zbędnych ozdobników i fajerwerków, prosta historia, charakterny inspektor
Van Veeteren - jako początek serii zachęca do dalszego czytania.

Znak kryminał 300x500