Nieszczelna sieć

Håkan Nesser Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Komisarz Van Veeteren (tom 1) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Det grovmaskiga nätet
Data 1. wydania:
2011-05-09
978-83-7554-439-8
Wojciech Łygaś
Czarna Owca
literatura szwedzka Van Veeteren
Det grovmaskiga nätet
Komisarz Van Veeteren (tom 1)
kryminał, sensacja, thriller
978-83-7554-439-8
Wojciech Łygaś
Czarna seria
literatura szwedzka Van Veeteren

Sięgnęłam po tę pozycję, znając już póżniejszą serię Hakana Nessera o inspektorze Gunarze Barbarottim.
Będąc fanką serii o wspomnianym policjancie, z wielką chęcią sięgnęłam po wcześniejsze dzieło autora.
Cóż, niestety się rozczarowałam. Przypuszczam, że wynika to z faktu, że rzeczywiście jest to jedna z pierwszych powieści Nessera i to niestety widać. Książkę skończyłam...

Zapowiada się naprawdę ciekawie - oskarżony, który sam nie jest pewien, czy zabił kobietę nie tylko z przeszłością, ale i po solidnych przejściach. Niestety, fabuła szybko się rozcieńcza i nuży, w dodatku rozwiązanie nie przekonuje, wydaje się wzięte zupełnie "z kapelusza".

Czyta się dość lekko, aczkolwiek fabuła mnie nie przekonała. Dla mnie zbyt przekombinowana, biorąc pod uwagę motyw. Plus za postać głównego bohatera, który we mnie wzbudził sympatię.

Nienajgorsza. Niemniej jak na 1 książkę z cyklu nie wciąga tak bardzo. Po sadze z Walanderem Van Veerten był lekko nijaki. Fikcyjne miasto również nie pomaga. Nie ma jak się wczuć w okolicę (w przypadku Ystadu wchodziłem na mapę google i szukałem ulicy, komisariatu itp. ;) ). Może kolejne części wciągną bardziej. Fabuła książki - całkiem ciekawa.

Zwyczajny kryminał, a przez zabawę z wymyślonym krajem nie czuć nawet tego specyficznego, skandynawskiego klimatu, za który cenimy książki z tej części świata. Ot jakiś tam detektyw z manią wielkości siedzi i duma niczym Hercules Poirot (do którego bardzo mu daleko, nawiasem mówiąc). Nie specjalnie polecam, ale nie jest tak źle by żałować zainwestowanego czasu.

2017

Ostry kac. Migawki dotyczące minionego wieczoru i nocy. Trup w wannie. To poranek jak z koszmaru. A jeśli trupem okazuje się bliska osoba, a mąż, który ją odnajduje nie jest w stanie odtworzyć przebiegu zdarzeń i staje się głównym podejrzanym, a w końcu skazanym?! Chyba trudno sobie wyobrazić, co rzeczywiście przeżywa. A może jednak jest sprawcą, tak jak orzekł sąd?! I...

Lubię ludzi z poczuciem humoru. Ten Autor je ma. Pisze spokojnie, samą fabułę tkając w niespieszny sposób. Mi to pasuje, więc polecam.

Niby ciekawa historia, ale nie było napięcia. Wcześnie można się domyśleć kto jest mordercą. Nie mogłam się wczuć w tą historię.

Zakończenie mnie zaskoczyło. Jestem pozytywnie zaskoczona. Książkę czyta się bardzo szybko, fabuła naprawdę wciąga. Polecam!

Przeczytane z przyjemnością. Jedyne co może przeszkadzać w serii o komisarzu van Veeterenie to bliżej nie określone miejsce akcji tej serii gdzie jako główne miejsce akcji autor wybrał fikcyjne miasto Maardam - pojawia się też i Malbork :-) i dziwaczne nazwiska postaci.

Dyskusje

1 078