Punkt Borkmanna

Cykl: Komisarz Van Veeteren (tom 2) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Borkmanns punkt
Matt Cobosco

W miejscowości Kaalbringen zamordowany zostaje potentat branży nieruchomości. To już druga ofiara. Inspektor Van Veeteren zostaje wezwany do pomocy. Nie istnieje żaden związek między ofiarami. Dochodzi do kolejnego morderstwa, znów bez widocznego związku z poprzednimi. Bez śladu znika również współpracowniczka Van Veeterena. Być może to jej pierwszej udało się dotrzeć do punktu Borkmanna...Zaczyna się wyścig z czasem.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

yaola | 2015-01-23
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Kolejna część przygód komisarza Van Veeterena przeczytana przeze mnie. Czytało się jak zwykle bardzo szybko, nie mogłam się oderwać;-). Najciekawsze w tej historii jest to, że do końca jakby nic nie wiadomo o sprawcy, a zakończenie było dla mnie przyznam totalnym zaskoczeniem. Lubię te klimaty Nessera.

książek: 1925
jamczyk | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Urlopujący Van Veeteren zostaje oddelegowany do pomocy w śledztwie. Niespiesznie, w nadmorskich okolicznościach przyrody, pochłaniając dobre wina i partie szachowe, nadchodzi rozwiązanie zagadki.

Ania | 2016-08-12
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Drugi tom cyklu z komisarzem Van Veeterenem nie zawiódł moich oczekiwań.
Kryminalna łamigłówka w świetnym stylu, wciągający klimat i niestereotypowy bohater tworzą porcję solidnej rozrywki.
Książka jest tak napisana, że zachęca czytelnika do wcielenia się w rolę detektywa i podjęcia próby rozwiązania zagadki. Radość z czytania i dodatkowa zabawa.
Jestem ciekawa jak Nesser rozwinie postać Van Veeterena. Czy pod tą grubą, szorstką skórą kryje się łagodniejsze oblicze...

Madi | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Jest to moje pierwsze spotkanie z Hakanem Nesser,którego odkryłam przypadkiem w bibliotece.
Choć trochę odbiega stylem od kryminałów z jakimi dotąd miałam do czynienia ,to z czystym sumieniem stwierdzam ,że nawet mi się podobał.
Przede wszystkim bardzo szybko i lekko mi się czytało-trochę drażniły mnie tylko te nazwiska i długie przemyślenia głównych bohaterów,a tak poza tym nie ma się czego doczepić.
Już na samym początku miałam swój typ na "Rzeźnika",ale później autor zmienił mój tok myślenia i obstawiałam kogo innego po to, żeby na samym końcu doznać szoku ,że jednak miałam rację.

Cykl z komisarzem Van Veeteren'em to zupełnie odmienny sposób prowadzenia akcji niż w przypadku poważnych wynurzeń z inspektorem Barbarotti'm w roli głównej. Tu wszystko jest inne, począwszy od bohatera serii, po sposób angażowania się w śledztwo, jak i sam ton wypowiedzi. Nazwałabym to luzackim podejściem komisarza do spraw śledczych. Aczkolwiek to drugi tom, w którym Veeteren został odwołany z urlopu, by pomóc w okolicy doprowadzić do rozwiązania sprawy i być może stąd specyficzny charakter w podejściu do wydarzeń. Nie umiem tego obiektywnie ocenić, gdyż dla mnie to dopiero pierwsze spotkanie z tym bohaterem.
Być może właśnie owo rozleniwienie urlopem sprawia, że komisarz nadal bardziej delektuje się przyjemnościami dnia, spędzając czas z komisarzem Bausen'em na kolacjach zakrapianych winem, rozmyślając podczas rozgrywanych partii szachów i nie widać by mu się spieszyło do rozwiązania sprawy. Śledztwo toczy się poza policyjnymi schematami, bardziej to czytający zbiera dane i...

fulmir | 2015-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2015

Co by tu napisać? Z Hakanem Nesserem spotykam się po raz pierwszy, chociaż nie po raz pierwszy przeczytałem skandynawski kryminał. Nesser i jego "Punkt Borkmana" wypada całkiem nieźle na tle innych szwedzkich pisarzy. Jego styl jest lekki, przystępny i pozbawiony niedomówień. Czytelnik dostaje tu wszystko na tacy tzn. morderca jest znany czytelnikowi od początku ale nie znamy jego nazwiska. Aby je poznać, czytelnik musi wejść w świat przestępstw, dekadencji i gry w szachy.
Zakończenie mnie zaskoczyło. Złapałem się na tym, że nawet nie próbowałem wytypować mordercy. Po prostu chciałem czytać dalej aby go w końcu poznać. Kiedy to się już stało pomyślałem ,że to przecież takie proste!
Kryminały skandynawskie przyciągają zdecydowanie swoim mrocznym
klimatem. Hakan Nesser nadał mu nowy smaczek i za to jestem mu wdzięczny.

emindflow | 2013-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2013

Hakan Nesser to jeden z moich ulubionych pisarzy. Polscy czytelnicy mieli już możliwość poznać cykl powieści z komisarzem Barbarottim, a teraz do naszych księgarni trafiają kolejne pozycje innego cyklu, tym razem o komisarzu Van Veeterenie. Pierwsza książka "Nieszczelna sieć" jakoś mnie nie powaliła, ale "Punkt Borkmanna" jest już dużo lepszy. Nesser napisał te książki w latach 90-tych (chronologicznie przed Barbarottim) i to od razu przekłada się na zupełnie inne techniczne możliwości policji. Nie ma to oczywiście żadnego wpływu na charakterystyczny dla tego autora klimat. W tej książce mamy zarówno interesującą fabułę, ciekawe postacie jak i zaskakujące zakończenie. Poznajemy coraz lepiej komisarza Van Veeterena, który szczyci się niemal stuprocentową skutecznością w prowadzonych przez siebie sprawach. Fanów Nessera nie trzeba zachęcać, lektura tej książki to prawdziwa przyjemność. Polecam.

lexis | 2016-04-17
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Polubiłam depresyjnego komisarza Van Veeterena na tyle, że ponowne spotkanie z tą postacią było prawdziwą przyjemnością.

Polubiłam też spokojny styl pisania Hakana Nessera, niespiesznie prowadzącego nas przez meandry śledztwa.

Tym razem Van Veeteren odpoczywa na urlopie w niewielkiej nadmorskiej miejscowości, w której dochodzi do dwóch zabójstw, popełnionych w taki sam sposób. Nieuchwytny sprawca zyskuje przydomek "Rzeźnik", a Van Veeteren wraz ze wsparciem zostaje oddelegowany do pomocy miejscowej policji. Trzeba działać szybko, bo mogą pojawić się kolejne ofiary, a sprawa komplikuje się, gdy znika policjantka zaangażowana w śledztwo.

Van Veeteren to prawie stuprocentowa szansa na znalezienie sprawcy i, co bardzo mi się podoba, policjant, dla którego najważniejsze jest myślenie. Nie ma tu efektownych pościgów, strzelanin, błyskawicznych zwrotów akcji. Znów jest za to solidna, żmudna policyjna robota, logika i dedukcja. I oczywiście praca zespołowa, na co zwróciłam uwagę już...

Kaka | 2013-01-24

Nesser to Nesser, najlepszy jest i basta :)
Jak zwykle jestem pod wrażeniem, takiego stylu nie ma nikt, na ślepo będę łykać każdą pozycję jaka się ukaże.

edi-bk | 2014-04-21
Na półkach: Przeczytane, Po sąsiedzku, 2014
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Drugi tom z Van Veeterenem podobał mi się bardziej. Mała miejscowość, ciekawa sprawa i dość zaskakujące zakończenie. I oczywiście cała galeria ciekawych postaci, począwszy od mordercy a skończywszy na prowadzących dochodzenie policjantach.