W niewoli seksu

Tłumaczenie: Władysław Masiulanis
Wydawnictwo: Da Capo
The Prison of Sex
Karolina

Dowcipny dokument rewolucji seksualnej przełomu lat 60-tych i 70-tych.

źródło opisu: okładka/The Washington Post

źródło okładki: www.antykwariat.waw.pl

Karolina | 2012-06-27
Na półkach: Przeczytane, 2012, Posiadam
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Moja ocena jest nijaka choć książka wzbudziła we mnie dość sporo emocji. Po przeczytaniu pierwszych 50 stron miałam ochotę ją wyrzucić przez okno - co to za bełkot? Jednak dałam jej szansę, i trochę się obroniła. Ale tylko trochę.

Jest to w zasadzie polemika odnosząca się do 'Polityki seksualnej' Kate Millett. Kate Millett była członkinią Ruchu Wyzwolenia Kobiet, zatem jej praca naszpikowana była zarzutami pod adresem rodzaju męskiego, w szczególności zaś panów literatów: Normana Mailera, Henry'ego Millera oraz D.H. Lawrance'a. Mailer wziął pod lupę ociekające jadem dzieło i punkt po punkcie dyskredytował Millett. Z jednej strony mamy zatem wojującą feministkę, z drugiej odpierającego ataki Mailera, którego naprawdę trudno nazwać seksistą.

Książka wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie seksu. Zahacza także o kwestie związane z postępem technologicznym, mniejszościami, walką płci, rodziny, umiejętnością krytyki. Jednak to co Mailer najbardziej chce pokazać, to fakt, że mężczyźni też...

rysiuek | 2014-04-27
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Tak naprawdę to czyta się dość ciężko, chociaż humor jest dość cięty i jest dobrze napisana. Tytuł odrobinę wprowadza w błąd, co dobrze tłumaczy w swoim opisie Karolina. Autor zaciekawił mnie twórczością Henry'ego Millera (świetne dopełnienie wywodów Mailera!). Niekiedy fragmenty "W niewoli seksu" są niezwykle intensywne, innym razem brzmią jakby autor nie wiedział co ma napisać lub jakby bredził w pijackich widach. Sporo się zmieniło od czasu napisania, ale na pewno nie to, że treść i język bywa kontrowersyjny, czego nie uważam za negatywne.

no_won | 2013-09-29
Przeczytana: maj 2013

Pod względem warsztatowym, lirycznym, humoru i ciętości języka bardzo dobra. Ale nie podoba mi się zupełnie sposób postawienia i omówienia problemu w książce. Dlatego nota dla mnie łamana. Pod względem ideologicznym osobiście na niewiele dla mnie zasługuje. Pod względami technicznymi dobrze się czyta.

Sławek Jurusik | 2012-07-09
Przeczytana: 07 lipca 2012

Poszukując odpowiedzi

Seks zawsze był tematem kontrowersyjnym i wzbudzającym jednocześnie spore zainteresowanie. Dogmaty poszczególnych wyznań, pruderyjność i pseudomoralność sprawiły jednak, że przez większość czasu miał charakter tabu. W sukurs przyszło jednak amerykańskie społeczeństwo, które – za sprawą głośnej rewolucji seksualnej – wpłynęło na postrzeganie kontaktów damsko-męskich na całym świecie. Tematu tego nie mógł przepuścić Norman Mailer.

„W niewoli seksu” to poniekąd fabularyzowany dokument, przedstawiający rewolucje seksualną z różnych punktów widzenia. Autor przez większą część powieści krytykuje feministyczne teksty, prowadząc polemikę z jedną z przodowniczek ruchu – Kate Millett. Analizując teksty prawniczki, demaskuje głupotę i zakłamanie jej zarzutów, opierających się w głównej mierze na niedomówieniach i celowo wprowadzających w błąd interpretacjach rozmaitych tekstów. Najbardziej dostaje się jej za krytykę powieści Henry’ego Millera, której obronie Mailer...

laxman | 2016-01-20
Kraken | 2014-08-06