Polska droga od socjalizmu. Pisma polityczne 1980-1989

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-932188-8-2
a_iwka

Znajomość pism politycznych Leszka Nowaka (1943–2009) – jednego z najwybitniejszych filozofów polskich drugiej połowy XX wieku, aktywnie zaangażowanego w ruch Solidarności – może być podstawą poznania jednego z oryginalnych, lecz dzisiaj zapomnianych wątków solidarnościowej myśli społecznej oraz stanowić cenne źródło teoretycznej inspiracji w opisie fenomenu Solidarności i całej polskiej dekady lat 80.

Służy temu prezentowany wybór pism politycznych. Eseje zgromadzone w części „Mity socjalizmu” objaśniają naturę i dynamikę realnego socjalizmu. Teksty umieszczone w części „Mity solidarności” analizują ruch Solidarności, zaś w części „Mity społeczeństwa podziemnego” – strategię oporu społecznego i politykę obozu władzy. W części „Mity liberalizmu” umieszczone zostały eseje i wywiady zawierające krytyczną analizę filozofii politycznej liberalizmu i interpretację dokonującej się w Polsce transformacji ustrojowej.

źródło opisu: www.ipn.gov.pl

źródło okładki: www.ipn.gov.pl

Agnieszka | 2015-07-11
Przeczytana: 1983 rok

Ten tekst zrobil na mnie takie niesamowite wrazenie w 1983 roku, ze go odszukalam w maju 2015 i przeczytalam znowu.
Dla tych dwoch czytelnikow, ktorzy by chcieli ten tekst przeczytac. Jet tutaj: http://lewicowo.pl/glos-klasy-ludowej-polska-droga-od-socjalizmu/

SUPER !