Słodycz łez

Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Wydawnictwo: Albatros
The Sweetness Of Tears

Wychowana w rodzinie amerykańskich misjonarzy i gorliwych chrześcijan Josephine March w wieku osiemnastu lat poznaje z ust matki szokującą prawdę: biologicznym ojcem jej i brata bliźniaka, Chrisa, jest muzułmanin z Pakistanu, Sadik Ali Mubarak, od piętnastego roku życia mieszkający w Ameryce. Co więcej – Sadik nawet nie wie o ich istnieniu. Jo postanawia go odwiedzić, rozwiać budzące się wątpliwości, odnaleźć cząstkę siebie w mężczyźnie, którego nigdy nie spotkała. Sadik opowiada dziewczynie historię swej rodziny, lecz Jo – zagubiona, niepewna własnej tożsamości – nie potrafi go zaakceptować i zrywa dalszy kontakt. Pomimo to, rozpoczynając potem naukę w college'u, zapisuje się na lektorat arabskiego i urdu. Po atakach na World Trade Center z 11 września dla rodzeństwa nadchodzi czas życiowych wyborów i osobistego zaangażowania w walkę z terrorem. Brat Jo wstępuje do marines i trafia do Iraku, ona zaś zostaje tłumaczką w strukturach wywiadowczych. Udział w wojnie odciska trwałe piętno na psychice Chrisa – stres pourazowy, który skutkuje próbą samobójczą i częściową utratą pamięci. Chcąc uleczyć brata, Jo musi sięgnąć do ich wspólnych korzeni, odbyć pokutę w jego i własnym imieniu. O pomoc zwraca się do rodziny swego biologicznego ojca, Sadika. Ruszając w pielgrzymkę do Pakistanu, a potem Iraku,rozpoczyna najbardziej niebezpieczną podróż w swoim życiu...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1025,1531,slodycz-lez.html

źródło okładki: Albatros

Monika | 2015-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2015

Oczekiwałam po tej książce wiele, otrzymałam "drewnianą", sztuczną, naciąganą historię, która zwyczajnie mnie znudziła.

BagatElka | 2015-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2015

"Wiara to objawienie.A żeby doznać objawienie,trzeba być otwartym.Przekonanie to zamknięcie się...kłamstwo,które sobie powtarzasz,żeby dopasować świat do swojego obrazka.Prawdziwa wiara to działanie...czynność.Dochodzenie do prawdy.W tym celu musisz się przed nią odsłonić.Nie możesz przed nią uciekać.Nie możesz jej zagłuszyć,zasłaniając uszy,gdy wykrzykujesz swoją deklarację wiary.Wtedy to nie jest wiara.To tchórzostwo...strach przed prawdą,która tylko budzi lęk."

Trudno odnaleźć właściwe słowa do opisania wrażeń po przeczytaniu "Słodyczy łez"
To niezwykle bogata i piękna historia,która zawiera mnóstwo wątków i wzbudza silne emocje.
Dwa odmienne światy i dwie rodziny,które wiele dzieli a jednak znajdują most,który ich połączy i nauczy tolerancji,miłości i zrozumienia.Przede wszystkim zrozumienia bo dzięki niemu możliwe jest życie bez nienawiści.
Czytając "Słodycz łez" przypominałam sobie "Drzewo migdałowe" Michelle Cohen Corasanti oraz "Honor" Elif Safak.
Nie próbuję...

Ciekawie skonstruowana i dobrze napisana historia amerykańsko - pakistańskiej rodziny, która dotyka trudnych problemów arabskiego świata i interpretacji nakazów islamu wzruszając czytelnika i nie pozostawiając go obojętnym.

Jo March - osiemnastoletnia dziewczyna dowiaduje się od matki Angeli prawdy o pochodzeniu swoim i Chrisa - swojego brata bliźniaka. Okazuje się, że tajemnica skrzętnie skrywana przez lata wychodzi na jaw dzięki... prawom Mendla i zasadom dziedziczenia cech. Biologicznym ojcem bliźniąt jest Sadik - Pakistańczyk, z którym Angelę łączyła jedna noc, choć dziewczyna przyjaźniła się z jego matką Diną.
Jo postanawia odszukać nieznajomego mężczyznę i przekonać się po kim odziedziczyła brązowe oczy. Od tej pory bohaterka porusza się po nitce do kłębka odkrywając kolejno wszystkie elementy dość skomplikowanej układanki. Udaje jej się poznać biologicznego ojca i jego rodzinę, zaprzyjaźnia się ze swoją "nową" babką - Diną i wraca do korzeni, aby przekonać się co znaczy...

książek: 2025
Nalupia | 2014-01-01
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Mimo że Jo nie chce zaakceptować ojca, spotkanie z nim wpływa na jej życie oraz życie obu rodzin - tej, w której się wychowała oraz tej dopiero co odkrytej. Natomiast chęć pomocy bratu sprawia, że Jo nie tylko poznaje swoje rodzinne korzenie, ale przede wszystkim prowadzi nas przez morze ludzkich emocji: miłości, radości, współczucia, gniewu, nienawiści, cierpienia, wybaczenia...
Książka jest interesująca i wciągająca (od trzeciej części nie mogłam się oderwać). Polecam.

Mnie do przeczytania tej książki najbardziej zachęciły słowa umieszczone z tyłu na okładce książki:

Opowiedziana głosami kilkorga bohaterów saga o trzech pokoleniach amerykańsko-pakistańskiej rodziny, poruszająca kwestie wiary, miłości, szczęścia, utraty, przebaczenia i odkupienia. Powieść o nawiązaniu porozumienia ponad barierami kulturowymi, religijnymi i obyczajowymi.

virgo123 | 2017-09-11
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2017
Przeczytana: 11 września 2017

Trochę ciężka, ale ciekawa ;) Jak ktoś lubi takie pomieszanie kulturowe, to pewnie przeczyta ;)

monika | 2014-12-22
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 21 grudnia 2014

"Słodycz łez" jest sagą rodzinną obejmującą trzy pokolenia amerykańsko-pakistańskiej rodziny, opowiedzianą przez kilku narratorów.
Nastoletnia Jo dociekając dlaczego wraz z bratem bliźniakiem, Chrisem, ma inny kolor oczu niż rodzice, dowiaduje się, że jej biologicznym ojcem jest Pakistańczyk. Dziewczyna postanawia poznać rodzinę ojca.
Książka porusza kwestię wiary a także różnic wyznaniowych i kulturowych, miłości i przebaczenia, zwłaszcza w obliczu terroryzmu i wojny w Iraku.

Marek Krzystek | 2016-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, przez różnych bohaterów, a jednak cały czas miałem wrażenie, jakby była opowieścią przekazywaną z drugiej ręki, jakby ktoś mi opowiadał o cudzych przeżyciach, siedząc ze mną na jakimś tam spotkaniu, w barze, czy gdziekolwiek. W tych postaciach, bohaterach książki, nie czułem żadnej osobowości, jak gdyby były psychicznie bezkształtne, nie posiadały cech charakteru. Bynajmniej, z prowadzonych dialogów, nie wyłaniał się obraz tych postaci, ja nie potrafiłem ich sobie wyobrazić.
Plusem jest sama pomysł powieści, o pogmatwanych współczesnych losach rodziny i doprawdy autorka tylko kilkakrotnie musiała odwołać się do zbiegu okoliczności, żeby jakoś uprawdopodobnić akcję. Czyta się lekko, aż do momentu gdy wszyscy wpadli w sentymentalny nastrój, łzy lały się w co drugim zdaniu, a we mnie narosła frustracja, że i ja nie potrafię osiągnąć tego nastroju, przynajmniej czytając tę książkę.

Sylwia Kozanecka | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Opowieść o losach kilku ludzi, których łącza więzy krwi i oraz przeróżne związki - obecne i te z przeszłości. Bardzo wyraźnie jest tu pokazana droga jaką czasami trzeba przejść, aby odnaleźć siebie samego i swoje miejsce na ziemi, aby zacząć żyć zgodnie z własnymi przekananiami i religią, a przede wszystkim z własnym sumieniem.

Ania350 | 2015-08-31

Jedna z pierwszych książek, dzięki którym pokochałam czytanie. Jest w niej wiele wątków związanych z religią muzułmańską lecz to nie przeszkadza w czytaniu, a intryguje. Lekkość pisania autorki sprawia iż czytelnik czyta tę powieść szybko, a potem ubolewa nad tym, że nie może czytać jej dłużej (tak jak to było w moim przypadku).

ksenia | 2015-11-07
Przeczytana: 01 listopada 2015

Sadziłam,że ta książka będzie dużo lepsza niż była w rzeczywistości. Co chwilę ktoś inny się wypowiadał,panował chaos,gubiłam sie i nie mogłam się skupić. A poza tym,była nudna. Nie zaciekawiła mnie.