rozwiń zwiń

Korzenie

Okładka książki Korzenie
Alex Haley Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza biografia, autobiografia, pamiętnik
477 str. 7 godz. 57 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Roots
Wydawnictwo:
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Data wydania:
1982-05-01
Data 1. wyd. pol.:
1982-05-01
Liczba stron:
477
Czas czytania
7 godz. 57 min.
Język:
polski
ISBN:
83-205-3288-4
Tłumacz:
Blanka Kuczborska
Tagi:
Afroamerykanie Korzenie rasizm niewolnictwo Gambia
Średnia ocen

                8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki The Autobiography of Malcolm X Alex Haley, Malcolm X.
Ocena 8,0
The Autobiogra... Alex Haley, Malcolm...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
307 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1937
223

Na półkach: , , ,

Serial „Korzenie”, który wyświetlała polska TV w latach 80., oglądałam z zapartym tchem – jak zresztą chyba wszyscy wtedy. Jednak książki nigdy nie czytałam. Dopiero teraz.

To przepiękna i poruszająca opowieść o losach niewolników w Stanach, którym kraj ten od początku swojego istnienia zawdzięcza swoją potęgę i dobrobyt obywateli. Poznajemy dzieje czarnego chłopca jeszcze w Afryce, w jego rodzinnej wiosce, dowiadujemy się, jak polowano na ludzi, jak wyglądał transport niewolników za „wielką wodę”, jak wyglądał targ, poznajemy warunki życia czarnych i innych członków społeczności. Taka trochę „Chata Wuja Toma” (oczywiście nie ta wersja dla dzieci), ale bardziej naturalistyczna, ponieważ Autor nie bawi się w eufemizmy i nie szczędzi drastycznych szczegółów.
Książka ta jest niezwykła, gdyż opowiada historię prawdziwą. Chyba nie ma na świecie drugiego potomka niewolnika, który byłby w stanie odtworzyć dzieje swoich przodków, i to 200 lat wstecz! (A kto z nas jest w stanie prześledzić historię swojej rodziny tak dalece?). Autor mozolnie latami szukał informacji, mając do dyspozycji jedynie strzępki opowieści i kilka słów w języku mandinka, w dodatku zniekształconych.

Z wielkim wzruszeniem czytałam ostatnie strony powieści, w których Autor opisuje te poszukiwania, A szczególnie fragmenty, gdzie wysłuchuje recytacji opowiadacza historii. Ludzie ci od wieków i przez całe swoje życie „zapisywali” w swojej pamięci historię z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu ludy niepiśmienne znały bardzo dokładnie swoje dzieje (tacy opowiadacze byli w każdej społeczności nieznającej pisma). I właśnie do takiego opowiadacza (griota) trafił Autor. Griot wyrecytował mu długą historię rodziny Kinte i zaczął opowieść o chłopcu, który poszedł do lasu po drzewo na bęben i zaginął. Dokładnie od tego miejsca (i dokładnie od tych samych słów) Autor znał dalsze dzieje Kunty z opowieści, którą – począwszy od samego Kunty Kinte – przekazywali rodzice swoim dzieciom w każdym pokoleniu. Niesamowity też było to, że w archiwach znajdował nazwiska swoich przodków, i że możliwe było dopasowanie szczegółów opowieści griota do informacji znajdowanych w dokumentach i to, jak cała historia zaczęła mu się układać niemalże rok po roku.

Zachęcam wszystkich do przeczytania tej książki. Zapewniam, że bardzo dużo się dowiecie i przeżyjecie niesamowite emocje od pierwszej do ostatniej strony.

Serial „Korzenie”, który wyświetlała polska TV w latach 80., oglądałam z zapartym tchem – jak zresztą chyba wszyscy wtedy. Jednak książki nigdy nie czytałam. Dopiero teraz.

To przepiękna i poruszająca opowieść o losach niewolników w Stanach, którym kraj ten od początku swojego istnienia zawdzięcza swoją potęgę i dobrobyt obywateli. Poznajemy dzieje czarnego chłopca...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    591
  • Przeczytane
    489
  • Posiadam
    126
  • Ulubione
    41
  • Literatura amerykańska
    8
  • Afryka
    6
  • Teraz czytam
    6
  • 2023
    4
  • Historia
    4
  • Chcę w prezencie
    4

Cytaty

Więcej
Alex Haley Korzenie Zobacz więcej
Alex Haley Korzenie Zobacz więcej
Alex Haley Korzenie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także