Jak wychować szczęśliwe dziecko

Okładka książki Jak wychować szczęśliwe dziecko John Medina
Okładka książki Jak wychować szczęśliwe dziecko
John Medina Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Brain Rules for Baby
Wydawnictwo Literackie
2012-01-01
2012-01-01
978-83-08-04870-2
Anna Sak
wychowanie dziecko rodzice poradnik

Wyśmienity 'poradnik'. Jako rodzic lekko żałuję, że nie trafiła mi się wcześniej, bo autor w naukowy sposób zdejmuje z rodziców cześć stresu i odpowiedzialności. Więc jeżeli tu dotarłeś to nie trać czasu i przeczytaj!

Ciekawostki popularno-naukowe przekazane w bardzo przystępny sposób. Bardzo fajnie się czytało.

Poradnik dla nieporadnych rodziców, zwłaszcza młodych rodziców, którzy zostali wychowani "starą szkołą". Teraz gdy przeczytałam ta książkę mam wrażenie, że wiele brakowało w moim wychowaniu by zrozumieć świat. Polecam każdemu, kto spodziewa się dziecka.

To książka, która niewprost mówi o tym, co w tytule. Tytuł nieco krzykliwy, ale sama książka bardzo wyważona, mocno podparta faktami naukowymi przekazanymi w przystępny sposób. To skarbnica wiedzy o dziecięcym mózgu z uwzględnieniem aspektów wpływających na późniejsze zadowolenie z życia.

Jestem z zasady ostrożna co do poradników, ten polecał ktoś na blogu gdzieś... tłumaczenie łopatologiczne, jak rozwija się mózg dziecka (to akurat jest zaleta) i amerykańskie podsumowywanie rozdziałów najważniejszymi punktami. W sam raz dla niewyspanych rodziców :) fajnie tłumaczy nie tylko, jak rozwija się niemowlę i jak mu ten rozwój ułatwić, ale również co się dzieje w parze, której rodzi się dziecko.

Jedyne co jest złe w tej książce to tłumaczeni, które może spowodować, osoby otrzymają nie to czego szukają. Nie mniej jednak genialny zbiór wiedzy naukowej podany w przystępny sposób!

Książka zawiera wiele praktycznych rad, chociaż jest nieco przytłaczająca, gdy człowiek zda sobie sprawę, jak wiele od niego zależy przy wychowaniu dziecka ;)

Przeczytałam tą książkę będąc w ostatnim trymestrze ciąży. Po recenzji z tyłu książki spodziewałam się jednak czegoś innego. Wystawiłam ocenę dobrą, bo znajduje się w niej wiele ciekawostek i informacji, które na pewno wykorzystam przy wychowywaniu swojego dziecka.
Ale jest też w niej sporo informacji, które wg mnie są w niej zbędne (suche fakty z dziedziny biologii i neurologii, co mnie w ogóle nie ciekawiło).
Nie mniej jednak uważam, że książkę warto przeczytać jeśli się planuje zostać rodzicem.

Jak wszyscy wcześniej podzielam opinię na temat kompletnie nie trafionego tłumaczenia tytułu. Oryginał nawiązuje do treści książki/podręcznika, a rodzimy, tylko może zniechęcić do sięgnięcia po tytuł.
Autor posiada ogromną wiedzę teoretyczną o rozwoju organizmu człowieka od samego poczęcia i dość szczególowo ją przekazuje - te fragmenty niewiele wnoszą, jedynie dodają stron. Sięgnąłem po książkę, aby znaleźć coś dla siebie praktycznego w wychowaniu córy. Muszę przyznać, że znalazłem wiele praktycznych rzeczy (okaże się po czasie;),problem w tym, że są one ukryte w masie opisów badań, teorii naukowych itp., a dla mnie mało istotnych. Na dobrą sprawę lekko poszerzone streszczenie na końcu książki, by mi wystarczyło.
Raczej warto, najlepiej czytać przed narodzinami.

Muszę przyznać, że gdy po raz pierwszy zobaczyłam tę książkę, przeszło mi przez myśl, że to kolejny nieciekawy poradnik o wszystkim i o niczym dla naiwnych rodziców.
Bo czego można spodziewać się po tytule - "Jak wychować szczęśliwe dziecko"(oryginalny tytuł brzmi dużo lepiej: "Brain Rules for Baby")?
Już sobie wyobrażałam, jakie super-teorie można tu znaleźć.
Jednak coś mnie podkusiło do zerknięcia na tylną okładkę i przeczytania notki o autorze.
Autorem książki jest John Medina, biolog molekularny, który zajmuje się wpływem różnych czynników na rozwój mózgu.
I już wiedziałam, że to nie będzie zwykły poradnik :-)
Mózg człowieka jest tak skomplikowanym organem, że nigdy nie został do końca zbadany.
W tej książce naukowiec (a prywatnie ojciec 2 synów) przekazuje nam w bardzo przystępny sposób same potwierdzone badaniami informacje na jego temat.
W swojej książce Medina skupia się na rozwoju mózgu w okresie prenatalnym i podczas pierwszych pięciu lat życia dziecka.
Dowiemy się, co wspomaga ten rozwój, a co mu przeszkadza.
Książka obali również mnóstwo mitów, z którymi spotykamy się na co dzień.
Znajdziemy tu tylko potwierdzone naukowo informacje, a nie stek bzdur i ogólników, jak to się często zdarza...

Już na samym początku autor rozprawia się z kilkoma mitami na temat rozwoju mózgu dziecka, przytoczę choćby te trzy:
"Mit: Puszczanie twojemu nienarodzonemu dziecku muzyki Mozarta poprawi jego zdolności matematyczne".
"Mit: Odtwarzanie niemowlęciu lub bardzo małemu dziecku językowych DVD wzbogaci jego słownictwo".
"Mit: Powtarzanie dzieciom, że są bystre doda im pewności siebie".

Choć książka pisana jest przez biologa i zawiera sporo naukowych faktów, to czyta się ją bardzo łatwo, dzięki bardzo przystępnemu językowi.
Medina uznał po prostu, że nie tylko naukowcy potrzebują wiedzy na temat mózgu, rodzice, którzy mogą stymulować jego rozwój u swoich dzieci potrzebują tej wiedzy nawet bardziej.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów:
Ciąża
Udany związek
Bystre dziecko
Szczęśliwe dziecko
Dobre dziecko
W pierwszej części na przykład dowiadujemy się jak i kiedy tworzą się w mózgu układy sensoryczne (słuch, wzrok, węch, dotyk, smak) oraz co tak naprawdę odczuwa maleństwo będąc w łonie matki.
Żałuję, że przeczytałam tę książkę dopiero teraz :-)

Więcej na:

Już sobie wyobrażałam, jakie super-teorie można tu znaleźć.
Jednak coś...

• Dziecko