Jak wychować szczęśliwe dziecko

Brain Rules for Baby
978-83-08-04870-2
wychowanie, dziecko, rodzice, poradnik
Milena

Jak wychować mądre i szczęśliwe dziecko? Wystarczy, jak dowodzi John Medina, przestrzegać kilku prostych lecz niezwykle ważnych reguł. Pamiętajcie: Zestresowana matka = zestresowane dziecko; Niech twoje "nie" oznacza "nie", a "tak" znaczy "tak"; Chwal wysiłek, nie IQ twojego dziecka; Najważniejszy jest kontakt z drugim człowiekiem, a nie z telewizorem; Szczęśliwe dziecko ma...

Pamiętajcie:

Zestresowana matka = zestresowane dziecko;

Niech twoje "nie" oznacza "nie", a "tak" znaczy "tak";

Chwal wysiłek, nie IQ twojego dziecka;

Najważniejszy jest kontakt z drugim człowiekiem, a nie z telewizorem;

Szczęśliwe dziecko ma zazwyczaj szczęśliwych rodziców.

Chcecie dowodów i wyjaśnień? Sięgnijcie po książkę specjalisty od rozwoju mózgu i ojca w jednej osobie.

Jak wychować szczęśliwe dziecko to znakomita lektura popularnonaukowa i jednocześnie przejrzysty, poparty przykładami z życia, poradnik dla tych, którzy spodziewają się dziecka i dla świeżo upieczonych rodziców. Poznajcie Super-Nianię w spodniach!

źródło opisu: http://wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2279/1-jak...(?)

źródło okładki: http://wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2279/1-jak...»

pr0tessa | 2017-02-21
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 lutego 2017

Jestem z zasady ostrożna co do poradników, ten polecał ktoś na blogu gdzieś... tłumaczenie łopatologiczne, jak rozwija się mózg dziecka (to akurat jest zaleta) i amerykańskie podsumowywanie rozdziałów najważniejszymi punktami. W sam raz dla niewyspanych rodziców :) fajnie tłumaczy nie tylko, jak rozwija się niemowlę i jak mu ten rozwój ułatwić, ale również co się dzieje w parze, której rodzi się dziecko.

Monok | 2017-02-11
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Jedyne co jest złe w tej książce to tłumaczeni, które może spowodować, osoby otrzymają nie to czego szukają. Nie mniej jednak genialny zbiór wiedzy naukowej podany w przystępny sposób!

Urszula | 2015-10-07
Przeczytana: 07 października 2015

Książka zawiera wiele praktycznych rad, chociaż jest nieco przytłaczająca, gdy człowiek zda sobie sprawę, jak wiele od niego zależy przy wychowaniu dziecka ;)

ewela1216 | 2015-01-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Przeczytałam tą książkę będąc w ostatnim trymestrze ciąży. Po recenzji z tyłu książki spodziewałam się jednak czegoś innego. Wystawiłam ocenę dobrą, bo znajduje się w niej wiele ciekawostek i informacji, które na pewno wykorzystam przy wychowywaniu swojego dziecka.
Ale jest też w niej sporo informacji, które wg mnie są w niej zbędne (suche fakty z dziedziny biologii i neurologii, co mnie w ogóle nie ciekawiło).
Nie mniej jednak uważam, że książkę warto przeczytać jeśli się planuje zostać rodzicem.

Czudi | 2014-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2014

Jak wszyscy wcześniej podzielam opinię na temat kompletnie nie trafionego tłumaczenia tytułu. Oryginał nawiązuje do treści książki/podręcznika, a rodzimy, tylko może zniechęcić do sięgnięcia po tytuł.
Autor posiada ogromną wiedzę teoretyczną o rozwoju organizmu człowieka od samego poczęcia i dość szczególowo ją przekazuje - te fragmenty niewiele wnoszą, jedynie dodają stron. Sięgnąłem po książkę, aby znaleźć coś dla siebie praktycznego w wychowaniu córy. Muszę przyznać, że znalazłem wiele praktycznych rzeczy (okaże się po czasie;), problem w tym, że są one ukryte w masie opisów badań, teorii naukowych itp., a dla mnie mało istotnych. Na dobrą sprawę lekko poszerzone streszczenie na końcu książki, by mi wystarczyło.
Raczej warto, najlepiej czytać przed narodzinami.

Maluszkowe Inspiracje | 2014-01-09
Przeczytana: 17 października 2013

Muszę przyznać, że gdy po raz pierwszy zobaczyłam tę książkę, przeszło mi przez myśl, że to kolejny nieciekawy poradnik o wszystkim i o niczym dla naiwnych rodziców.
Bo czego można spodziewać się po tytule - "Jak wychować szczęśliwe dziecko"(oryginalny tytuł brzmi dużo lepiej: "Brain Rules for Baby")?
Już sobie wyobrażałam, jakie super-teorie można tu znaleźć.
Jednak coś mnie podkusiło do zerknięcia na tylną okładkę i przeczytania notki o autorze.
Autorem książki jest John Medina, biolog molekularny, który zajmuje się wpływem różnych czynników na rozwój mózgu.
I już wiedziałam, że to nie będzie zwykły poradnik :-)
Mózg człowieka jest tak skomplikowanym organem, że nigdy nie został do końca zbadany.
W tej książce naukowiec (a prywatnie ojciec 2 synów) przekazuje nam w bardzo przystępny sposób same potwierdzone badaniami informacje na jego temat.
W swojej książce Medina skupia się na rozwoju mózgu w okresie prenatalnym i podczas pierwszych pięciu lat życia dziecka.
Dowiemy się,...

asymon | 2013-02-01
Przeczytana: 30 stycznia 2013

Pierwszy poradnik tego typu, którego nie odłożyłem po przejrzeniu paru stron w księgarni.

Ola | 2012-11-28
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Zaczynając czytać tę książkę miała obawy czy to aby nie kolejny poradnik z cyklu: jak zrobisz tak, to dziecko będzie taki i śmakie. Ale już od pierwszy stron widać, że to zupełnie inny "poradnik". Od początku czuć, że jest napisany przez naukowca, ale w sposób bardzo ciekawy i "po ludzku". Szkoda tylko, że dostałam ją tak późno... ;) Polecam!

Magdalena Paź | 2012-11-20
Przeczytana: 16 października 2012

W książce „Jak wychować szczęśliwe dziecko” John Medina próbuje odpowiedzieć na pytanie: co zrobić, aby nasze dzieci były szczęśliwe. Bo gdy one będę szczęśliwe to ich rodzice też.
To książka o dzieciach do piątego roku życia. Autor obala w niej wiele mitów dotyczących ciąży, wychowania, rozwoju. Twierdzi, że w kontaktach z dziećmi potrzebna jest konsekwencja i cierpliwość. Próbuje zdefiniować, co to tak naprawdę jest rodzina.
„Jak wychować szczęśliwe dziecko” rozpoczyna rozdział o ciąży. Doktor Medina twierdzi, że na początku ciąży nie należy stymulować dziecka. Trzeba dać mu spokój. Na podstawie badań dowiedziono, że im uciążliwsze mdłości ma matka, tym inteligentniejsze jest dziecko. Bardzo ważne w ciąży jest, aby cewa nerwowa rozwinęła się prawidłowo. Autor bardzo szczegółowo opisuje rozwój mózgu embrionu, określa, kiedy płód w brzuchu matki zaczyna odczuwać różnymi zmysłami. W drugiej połowie ciąży bardzo ważne są 4 elementy: waga, odżywianie, stres, ćwiczenia...

Wojtek | 2012-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2012

Największą krzywdą dla tej książki jest jej tytuł (a właściwie nieszczęsne polskie dowolne tłumaczenie), który sugeruje, że jest to kolejna, 1349-ta, cudowna, uniwersalna recepta na wychowanie geniusza. Z doświadczenia wiem, że u niektórych (szczególnie nieco już doświadczonych rodziców) takie pozycje wywołują raczej uśmiech politowania niż zainteresowanie.

Z tą książką jest jednak inaczej. Nie znajdziecie tu 100% skutecznych przepisów na wychowanie wyciągniętych z kapelusza. jest tu natomiast mnóstwo ciekawej wiedzy dotyczącej rozwoju dziecięcego mózgu i logicznych wniosków z tej wiedzy płynących. Całość podparta rezultatami długofalowych badań które autor przytacza w sporej ilości.

Najciekawsze jest jednak to, że wiele sugestii (nie cudownych przepisów, lecz właśnie sugestii) autora dotyczących zachowania rodziców wobec dzieci to tak naprawdę dość proste rzeczy, choć może nie tak proste do wprowadzenia w czasach kiedy wielu rodziców obowiązek wychowania dziecka przekazuje...