Okładka książki Język niemowląt

Język niemowląt

Autor:
tłumaczenie
Marek Czekański
Secrets of the baby whisperer
wydawnictwo
KDC
83-89314-27-4
poradniki
typ
papier
Agnieszka
6.73 (253 ocen i 45 opinii)

Opis książki

Autorka przekonuje czytelników, że reakcje noworodków są przejrzyste i zrozumiałe oraz adekwatne do bodźców, jakie dziecko otrzymuje. Po przeczytaniu tej publikacji nie będą już zagadką odpowiedzi na takie pytania, jak: - dlaczego moje dziecko wydaje się ciągle głodne? - skąd mam wiedzieć, ile moje dziecko je, skoro karmię je piersią? - czy mam brać na ręce płaczące niemowlę, jeśli nie chcę, by wy...

- dlaczego moje dziecko wydaje się ciągle głodne?
- skąd mam wiedzieć, ile moje dziecko je, skoro karmię je piersią?
- czy mam brać na ręce płaczące niemowlę, jeśli nie chcę, by wymuszało coś na mnie płaczem?
- czy noworodek powinien spać sam w łóżeczku?
- dlaczego moje dziecko potrafi płakać całą noc, a inne cudownie śpi?

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
korcia | 2014-07-14
Przeczytana: 11 lipca 2014

"Język niemowląt" to kolejny poradnik dla świeżo upieczonych rodziców. Ma on pomóc w zrozumieniu dziecka, odgadywaniu jego potrzeb.

Autorka dzieli niemowlaki na pięć typów: aniołki, średniaczki, wrażliwce, żywczyki i poprzeczniaki. Każdy z nich jest inny, każdy też wymaga innego traktowania. Oczywiście, jak łatwo odgadnąć, najłatwiejsze życie mają rodzice aniołka. Tracy Hogg zaleca wprowadzenie w życie maluszka i jego rodziców "łatwego planu", zgodnie z którym ustala się dla dziecka pory spania, karmienia i aktywności. Uwzględniony też został w nim czas na odpoczynek dla rodziców. Każdemu z tych zagadnień poświęcony został oddzielny rozdział. Autorka uczy, jak wdrożyć "łatwy plan" i jak oduczyć niemowlaka złych nawyków. Brzmi świetnie, ale czy tak jest faktycznie?

Muszę przyznać, że mam bardzo mieszane odczucia względem tej książki. Rozumiem, że regularny tryb życia wpływa pozytywnie na zachowania noworodka, tylko nie jest łatwo to wdrożyć. Poza tym w z...

Barbara | 2010-06-23
Na półkach: 000 - Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2010

Nie zgodzę się z powyższą opinią (chodzi o rzekome podejście do sztucznego mleka). W tej kwestii nie zauważyłam, by autorka wyróżniała ten sposób karmienia. Wręcz przeciwnie. Ona jedynie stara się pomóc mamom, które z różnych powodów nie mogą karmić naturalnie i mają z tego powodu wyrzuty sumienia (znam z autopsji).

Ogólnie książka napisana lekkim językiem, bardzo przyjemnie się czyta, łatwo i szybko można znaleźć tematy, które nas ciekawią. Pomocna debiutującym mamom. Z ręką na sercu przyznaję, że dzięki tej książce udało mi się przezwyciężyć chaos macierzyński. A u samotnej matki to nie jest łatwa sprawa.

Aneta | 2011-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2011

Nie wiem czy zastosuję się do zaleceń autorki. Mam mieszane uczucia.
Autorka poleca m.in.:
- nie nosić dziecka (jestem za noszeniem w chustach)
- karmić co 2,5-3h gdyż na żądanie dziecko rządzi nami (sądziłam że na żądanie to najlepsze dla dziecka, gdyż wie kiedy jest głodne)
- podawać smoczek (jestem przeciwniczką smoczków)
- odciągać nocny pokarm z piersi aby je podac póżnym wieczorek i w ten sposób dziecko ma przespać całą noc, a jak zakwili, podać mu smoczek bo głodne podobno nie będzie
Ogólnie stosować się do Łatwego Planu a więc prawie wszystko zaplanowane co do godz. Kobieta powinna odpocząć również w odpowiednich porach, jeśli dobrze pamiętam ok 13.
Ogólnie nie polecam książki.

Bella | 2011-08-19
Przeczytana: 13 października 2011

Dopiero parę dni posiadam te książkę i parę chwil poświęciłam na jej czytanie. Jednym słowem mogę powiedzieć, ze mnie zachwyca. Wszystko o czym pisze Pani Hogg wydaje się proste, klarowne zrozumiałe. Moje dziecko jeszcze nie przyszło na świat. Nie wiem czy uda mi się wprowadzić jakieś zalecenia autorki w życie, ale polecam wszystkim mamą przyszłym i obecnym. Lektura jest niesamowita, obala mity i pomaga pokonać strach i dobrze się przygotować na narodziny dziecka. Mam nadzieję, że będę potrafiła zastosować się do niektórych rad. Na pewno zaglądać będę do niej często.

Tetiisheri | 2011-11-29
Przeczytana: październik 2011

Po „Język niemowląt” Tracy Hogg i Melindy Blau sięgnęłam z prostego powodu. Spodziewam się swojego pierwszego maluszka i przerażona obowiązkami, jakie na mnie spłyną poszukiwałam lektury, która rzuciłaby światło na to jak opiekować się taką kruszynką. Doświadczone mamusie zachwycały się tą pozycją, bardzo ją polecały, więc bez wahania zamówiłam ją w księgarni internetowej.

W „Języku niemowląt” znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie podstawowe pytania w zakresie opieki nad noworodkiem i niemowlakiem. Wśród zagadnień poruszonych przez autorkę są między innymi pierwsza wizyta malca w domu, przewijanie, kąpanie, masaż, czy ubieranie. Co więcej, w poradniku pojawiły się też rozdziały związane z uczuciami małego człowieczka. Tracy Hogg analizuje przyczyny płaczu, podaje sposoby na rozpoznanie tych przyczyn, proponuje wyjścia z sytuacji.

Ponadto, autorka w rozdziałach swojego poradnika koncentruje się także na samych rodzicach, ich potrzebach, emocjach towarzyszącym pojawieniu się na świec...

Ewelina | 2011-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2011

Sięgnęłam poniekąd z konieczności, ale nie żałuję. Faktycznie książka napisana jest lekkim językiem, łatwym do zrozumienia. Autorka uczy Nas szacunku do dziecka, jako do istoty ludzkiej, która ma większą świadomość siebie i otoczenia, niż myślimy; Stara się przyswoić czytelnikowi najczęstsze problemy wynikające z niezrozumienia dziecka i radzi, jak im zapobiegać.
Dla mam, ale również i dla tatusiów, którzy zaczynają dopiero swoją przygodę z rodzicielstwem, jest to wartościowa pozycja, która na pewno pomoże ogarnąć całe szaleństwo pod tytułem "mamy dziecko!".

Niektóre rady wydają mi się naciągane, "nawiedzone" jak to powiedziała moja pracodawczyni, ale to przecież tylko poradnik a nie instrukcja obsługi...

doreenxs | 2013-10-20
Przeczytana: 2010 rok

Świeżo po przeczytaniu książki byłam zadowolona, że na nią trafiłam. Pomyślałam: Teraz już wiem co i jak. A potem przyszło życie i okazało się, że trzymanie się porad autorki wprawiało mnie we frustrację i bezsilność. W moim przypadku jej rady nie działały. Przyszłym mamą powiedziałabym słuchajcie swojego serca i matczynej intuicji a nie Tracy Hogg.

buka | 2011-01-04
Przeczytana: maj 2010

Szczerze mówiąc mam mieszane uczucia co do tej książki. Słyszałam o niej dużo pochlebnych opinii i jako niedoświadczona mama sięgnęłam po nią. I chyba oczekiwałam zbyt wiele. O tytułowym "języku niemowląt" dowiedziałam się bardzo niewiele. Książka i owszem napisana prosto, przystępnym językiem, jednak wydaje się, że mówi o wszystkim i o niczym.

Jadzia | 2012-10-04
Przeczytana: 03 października 2012

Tu i ówdzie przymykałam oko, ale poradnik jest świetny!
Czytając poniższe opinie zastanawiam się czy czytałam tę samą książkę.

1. Pochwała mleka modyfikowanego?! Jaka pochwała? Autorka broni prawa do wyboru sposobu karmienia argumentując i jedną, i drugą decyzję. Przy tym wyraźnie podkreśla, że jednak choćby najmniejsza ilość pokarmu kobiecego jest lepsza od jej braku.

2. Autorka poleca nie nosić dziecka?
Autorka tłumaczy jak nie ograniczać tym dziecka, jak rozumieć to co dziecko chce nam przekazać. Też jestem za noszeniem w chustach, noszę swoją córeczkę tak jak nosiłam synka i rady Tracy Hogg uważam za bardzo rozsądne.

3. Wprowadzając ramowy plan dnia wcale nie trzeba biegać za dzieckiem ze stoperem w ręku. Autorka uczula, żeby zdać się na intuicję i żeby być elastycznym. Wskazuje całe mrowie czynników, które mogą wpłynąć na malucha.
Jeśli pozwoli się dziecku na załapanie swojego rytmu (to rodzic ma się dostosować do potrzeb malucha) wtedy zegarek nie jest potrzebny bo dziecko...

BiG_m | 2014-03-11
Na półkach: Wychowanie, Przeczytane

Autorka twierdzi, że noszenie dzieci jest złe, mimo że ich naturalną potrzebą jest odczuwać bliskość matki (polecam w tym względzie Więź daje siłę oraz W głębi kontinuum a także Mądrych rodziców oraz książki Williama i Marthy Searsów!!!) i zaleca naukę samodzielnego zasypiania przy pomocy kontrolowanego płaczu (3-5-7). Pomijając fakt wyczerpania psychicznego i fizycznego matki - bo słuchanie płaczu dziecka przez cały dzień jest wyczerpujące, frustrujące i wzbudza poczucie winy - u zdrowych ludzi, ci natomiast, którzy nie widzą w tym nic złego prawdopodobnie nie są zdolni do empatii/stłumili swoje uczucia i nie dostrzegają cierpienia swojego maleństwa. CIO czyli CRY IT OUT niszczy ośrodki w mózgu dziecka, odpowiadające za pamięć oraz zdolność do empatii/współczucia. Alice Miller mówi, że jesteśmy zdolni do empatii tam, gdzie uleczyliśmy swoje rany, bo nasze rany, mówi Anselm Grun są jak perły - bez nich nie dostrzegamy, ba dziwimy się cierpieniu innych, stłumiwszy je sami zadajemy to ci...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto