Wilczy trop

Tłumaczenie: Dominika Schimscheiner
Cykl: Alfa i Omega (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cry Wolf
wilkołaki, cry wolf, miłość
literatura piękna
Sherry

Wilk Omega jest jak szaman wśród Indian, znajduje się poza wszelkimi układami i zależnościami. Musieli nauczyć ją spuszczać wzrok. Uległe wilki robią to instynktownie. Istnieją na świecie rzeczy groźniejsze od wilkołaka. W górach giną turyści, a wszystko wskazuje na zdziczałego wilka samotnika. Anna Latham nie wierzy w istnienie wilkołaków. Do czas. Pewnej nocy zostaje brutalnie...

Istnieją na świecie rzeczy groźniejsze od wilkołaka.

W górach giną turyści, a wszystko wskazuje na zdziczałego wilka samotnika.
Anna Latham nie wierzy w istnienie wilkołaków. Do czas. Pewnej nocy zostaje brutalnie zaatakowana i staje się... jednym z nich - niewolnicą w stadzie. dominujących samców. Uczy się pokory i nieufności. Wtedy w jej życiu zjawia się Charles Cornick, egzekutor i syn przywódcy wilkołaków Ameryki Północnej. Tym samym Anna zostaje wplątana w sytuację, która ją zdecydowanie przerasta.

źródło opisu: Fabryka Słów, 2013

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Oficjalna recenzja
TalaZ książek: 2510

Wilczyca Omega

Particia Briggs rozpoczęła swoją przygodę z pisaniem już w 1990 roku lecz dopiero trzy lata później udało jej się opublikować książkę noszącą tytuł „Masques”. Niestety nie przyniosła ona spodziewanych efektów, było wręcz odwrotnie. Powieść okazała się bowiem klapą, a Briggs o mało nie porzuciła pisania. Na szczęście ponownie zmobilizowała siły, a kolejne opowieści zaczęły notować coraz wyższą sprzedaż. Właśnie z tego powodu, autorka zgodziła się na propozycję swojego agenta, aby napisać powieść urban fantasy. To był strzał w dziesiątkę. Seria o „Mercy Thompson”, a potem także „Alfa i Omega” podbiły serca fanów. „Wilczy trop” to pierwszy tom, rozpoczynający przygodę polskich czytelników z drugą serią, którą wymieniłam w poprzednim zdaniu.

Anna Latham nigdy nie wierzyła w istnienie świata nadprzyrodzonego, dopóki sama nie stała się jego częścią. Kobieta została bowiem zmieniona w wilkołaka. Niestety z tego powodu należy do najgorszego stada w całych Stanach Zjednoczonych. Jest najniżej w hierarchii, ponieważ powiedziano jej, iż jest wilkiem uległym, który podporządkowuje się woli innych. Bita, gwałcona i poniżana w końcu mówi dość, gdy okazuje się, że alfa stada dopuszcza się nielegalnych procederów. Kontaktuje się z Marokiem, przywódcą wszystkich wilkołaków alfa. Z jego rozkazu w życiu Anny pojawia się Charles Cornick, który nie tylko wyjawi jej prawdę o jej wilkołaczym talencie, ale także odmieni jej życie na zawsze. Kobieta jest bowiem Omegą, która potrafi ukoić nerwy nawet oszalałego wilkołaka.

Przyznam, że gdy zaczynałam czytać tę powieść, to nie bardzo wiedziałam co o niej myśleć. Tym bardziej, że było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Patrici Briggs. Dlatego na początek postanowiłam tylko podczytać początek, aby sprawdzić mniej więcej jakim stylem posługuje się autorka. To był błąd. Dlaczego? Ano dlatego, że gdy już raz zacznie czytać się „Wilczy trop” to po prostu nie da rady przestać. Z każdym kończonym rozdziałem obiecywałam sobie, że ten będzie już ostatnim, ale jak łatwo można się domyślić, nic z tego nie wyszło.

Jeżeli chodzi o fabułę, to „Wilczy trop” jest jednym z typowych tomów wprowadzających do serii. Oczywiście wcale nie umniejsza to jego wartości. Dzięki niemu poznajemy głównych bohaterów, autorka podrzuca nam garść informacji na temat wilkołaków jakie zrodziły się w jej wyobraźnia, a także o świecie z jakim mierzą się na co dzień. Choć oczywiście nie brakuje tu także wątków, przygodowych, miłosnych, a nawet sensacyjnych. Wszystko to tworzy naprawdę fajny misz-masz, okraszony dodatkowo szybkim tempem akcji, które niweluje skutki mankamentów fabuły, na przykład lekkiej przewidywalności co poniektórych rozwiązań serwowanych przez autorkę.

Briggs ma naprawdę świetny styl pisania, dzięki czemu przyciąga czytelnika już od pierwszego zdania. Poza tym muszę przyznać, że autorka naprawdę doskonale wie jak stopniować napięcie, aby wraz z nim rosła także ciekawość względem dalszych wydarzeń, ale nie tylko. Pisarka wprowadziła bowiem do książki kilka mglistych odniesień do swojej drugiej serii z gatunku urban fantasy. Dzięki temu ma sporą szansę, że osoby nie znające jeszcze przygód Mercy Thompson, wreszcie się na nie skuszą (ja jestem jedną z takich osób).

Podsumowując. „Wilczy trop” to świetna książka i wcale się nie dziwie, że jej autorkę wymienia się w gronie najlepszych autorów urban fantasy. Briggs doskonale zdaje sobie sprawę z zalet i wad swoich historii, więc stara się pisać tak, aby w oczy rzucały się te pierwsze i tym samym niwelowały skutek tych drugich. Gorąco polecam! Jeżeli nie znacie jeszcze twórczości tejże autorki, to zachęcam do jak najszybszego nadrobienia zaległości.

Natalia Zdziechowska

M_Wolha | 2019-05-26
Przeczytana: 26 maja 2019

Książka wciąga od pierwszej strony i trzyma w napięciu do samego końca. Wpadamy w świat pełen magii wilkolaków i wiedźm. Główna bohaterka dręczona i torturowana przez swoje stado musi być uleglą i posluszną. Przez rozwój wydarzeń widzimy jak się zmienia mimo że nadal jest zlękniona i słaba. Lecz to tylko pozory, bo pod wyglądem słabej drzemie wielka moc z której nie zdaje sobie sprawy.
Książka bardzo mi się podobała bo zaskakiwala mnie i pozwalała wejść i zatopić się w tym cudownym świecie trudnym i okrutnym a nadal pięknym. Niesamowite uczucie dawało poznawanie wewnątrznego wilka i jego potrzeb to było coś innego co do tej pory czytałam. Gorąco polecam!

salander | 2018-10-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: październik 2018

Zdecydowanie wolę Mercedes - co mnie zaskoczyło, Charles Cornick - ojjj tak(!) nie wiedziałam, że seria jest połączona i w ogóle dzieje się ona w tym samym czasie co Mercedes ale na drugim końcu świata(!)
Pomimo pewnych braków chętnie przeczytałabym pozostałe tomy?
Kiedy będą?

ElaF | 2018-03-31

nie tak dobra jak Mercedes Thompson, ale dobrze przeczytać o Marrocku

książek: 2019
Efemeryda | 2018-03-30
Na półkach: Przeczytane, Nie posiadam
Przeczytana: 30 marca 2018

Luźne nawiązanie do cyklu o Mercedes kobiecie - kojocie. Bran i jego synowie utrzymują książkę w głównym nurcie. Jednak to inne miejsce i inni bohaterowie, chociaż ten sam czas. Historia innej watahy. Dodajmy, że całkiem udana.

Agu_w_Sieci | 2017-05-31

Miałam wielkie oczekiwania co do tej książki. Słyszałam o tej autorce i wiedziałam jaki gatunek mniej więcej pisze. Mówiąc szczerze, nie bałam się, że mnie zawiedzie. Z niecierpliwością czekałam na chwilę czasu, by móc w spokoju rozkoszować się każdym słowem.
Cała książka podzielona została na dwie części. Pierwsza, w Ameryce wydana jako dodatek, opowiada o poznaniu się Anny Latham i Charlesa Cornicka. Druga część za to opowiada o życiu Anny w rodzinnym domu ukochanego. Tam zaś zaczynają się kłopoty, giną ludzie, a Asil jest przekonany, że popada w obłęd. Do tego dochodzi zmarła kobieta i potężna czarownica.
Pierwsza część to osiemdziesiąt siedem stron pełnych akcji, szybkiego rozwoju sytuacji i braku czasu na zastanowienie się. Tego wszystkiego było tak dużo, że aż byłam w szoku, że to wszystko działo się w tak krótkim czasie! Myślałam, że to były dni, może nawet tydzień, a tu nie!
Ciąg dalszy tutaj:

Iris | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

W książkach o wilkołakach najbardziej podobają mi się opisy ich połączenia z naturą, wolności i dzikości. W "Wilczym tropie" jest ich całkiem sporo, szczególnie kiedy bohaterowie ruszają na poszukiwanie wilka-samotnika w góry.
Historię czyta się przyjemnie, jest naprawdę dobrze napisana. Nie ma żadnych głupich scen, całość jest spójna i logiczna.

lili | 2015-10-12

Nasze pierwsze spotkanie z Anną i Charlsem. Widać jaki jest układ wewnątrz watachy wilkołaków.

Namira | 2015-07-14
Przeczytana: 10 lipca 2015

Z racji ostatniego semestru studiów odłożyłam czytanie na rzecz nauki. I gdy w końcu dorwałam się biblioteki, szukając książek przyjemnych, wpadłam na "Wilczy trop". Zobaczyłam od razu autorkę i bez wahania zabrałam książkę do domu.
Jeśli ktoś czytał serię Mercedes Thompson, może się nie obawiać. Seria Alfa i Omega są utrzymane w podobnym stylu. A jak na skrytą romantyczkę przystało jestem zafascynowana relacjami Charlesa i Anny, bo ..bo tak i już;d
Historia opowiadana o Annie, która jest Omegą, nie mylić z uległym wilkołakiem, jednak jest tak traktowana w swoim stadzie, tak i o wiele gorzej. Wszystko zmienia się, gdy pojawia się Charles, syn Marroka. To co się dzieje dalej, oczywiście dowiecie się czytając tą książkę. Jedynie mogę powiedzieć, że była z a f a s c y n o w a n a i nie mogłam się od niej oderwać, próbując czytać przy każdej możliwej okazji.

Winter | 2015-06-29

Książka to Spin-off serii o Mercedes Thompson. W polskim wydaniu zaczyna się od opowiadania, które było najpierw (i słusznie), a potem jest powieść.
Wyjątkowo lubię tę książkę i jej bohaterów. Miło było poznać naprawdę Charlesa, a Anna jest wyjątkowo sympatyczną i interesującą postacią. Wbrew pozorom jest również bardzo silna.
Książka, i w ogóle cała seria Alfa&Omega, pokazuje szczegóły życia wilkołaków. Uzupełnia także luki, które są w serii o Mercedes Thaompson - wyjaśnia wydarzenia, o których dotąd tylko słyszeliśmy, albo których skutki poznaliśmy, ale nie wiem, co się stało.

Hersus | 2015-06-20
Przeczytana: maj 2015

Wilkołaki to moim zdaniem jedne z najbardziej niezwykłych i fascynujących istot występujących w książkach. Bardzo często niedoceniane i przedstawiane, jako drugoplanowi przeciwnicy wampirów. To wielki błąd, ponieważ skrywają olbrzymi potencjał. Zapytacie, czemu? Może to kiepska argumentacja, ale są żywi. Nie mamy w ich przypadku do czynienia z chodzącymi umarlakami. To ludzie z krwi i kości, dodatkowo posiadający własną hierarchię. Nie są bezrozumnymi bestiami kierującymi się żądzą mordu, chociaż czasem tak są przedstawiane. Zastanawiacie się pewnie, czemu o tym mówię. Już odpowiadam. Chciałbym dzisiaj poruszyć temat pisarki, która właśnie z wilkołaków zrobiła gwiazdy swoich książek. Mowa oczywiście o Patricii Briggs, która jako jedyna okiełznała te istoty. Przekonacie się o tym w jej najnowszej serii „Alfa i Omega”, której pierwszy tom zatytułowała „Wilczy trop”.

Anna Latham prowadziła spokojne, normalne życie do dnia, gdy została napadnięta i przemieniona w wilkołaka. Dopiero od...