Słowo i ciało

Okładka książki Słowo i ciało
Teodor Parnicki Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX Seria: Dzieła (Teodor Parnicki) literatura piękna
482 str. 8 godz. 2 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Dzieła (Teodor Parnicki)
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX
Data wydania:
1981-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1959-01-01
Liczba stron:
482
Czas czytania
8 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
8321102344
Średnia ocen

                8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ja, Eurypides. Wywiady, wypowiedzi i autokomentarze z lat 1957–1988 Tomasz Szymon Markiewka, Teodor Parnicki
Ocena 7,0
Ja, Eurypides.... Tomasz Szymon Marki...
Okładka książki Listy 1946-1968. Część 1 i 2 (komplet) Jerzy Giedroyć, Teodor Parnicki
Ocena 6,0
Listy 1946-196... Jerzy Giedroyć, Teo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
677
322

Na półkach: ,

"Słowo i ciało" jest pierwszą epistolarną powieścią Parnickiego. Część pierwszą tworzą listy Chozroesa-Arsacydy do przebywającej w Aleksandrii Markii, dawnej kochanki, a najprawdopodobniej też i zabójczyni ostatniego z Antoninów, cesarza Kommodusa. Część druga to listy pisane przez wspomnianą Markię do zwierzchnika aleksandryjskiej tajnej policji, Sekstosa Juliosa. Rzecz dzieje się po upływie niespełna dziesięciu lat od wspomnianego zamachu na życie cesarza, w czasach rządów Septymiusza Sewera. Tło utworu współtworzą liczne kontrowersje ówczesnego życia religijnego, nie tylko w łonie samego chrześcijaństwa, choć to one przeważają. Pojawia się więc spór o datę obchodzenia Wielkiej Nocy, zagadnienia związane z naturą Chrystusa, kwestia stosunku chrystianizmu do mitraizmu, czy początków prymatu biskupa Rzymu. Autor bardzo trafnie oddaje szczególną atmosferę epoki, w której wykastrowanie się przez Orygenesa nie było wcale mniej dziwne i zaskakujące od rozpasanego erotyzmu religii misteryjnych. Postać Orygenesa pojawia się na kartach powieści wielokrotnie. Parokrotnie też powraca Tertulian. Tematyka chrześcijańska nie wyczerpuje jednak fabuły powieści. Podobnie jak w "Końcu 'Zgody Narodów", tak i w "Słowie i ciele" Parnicki w interesujący sposób rozwija problematykę buddyzmu, religii odrębnej od chrześcijaństwa, nie do końca jednak konkurencyjnej. Interesujący jest wywód na temat zależności łączącej Nehemiasza i Orygenesa, a to za sprawą odkupienia za krzywdy mieszańców, którym zadośćuczynić miał ten drugi jako kolejne z wcieleń pierwszego. Podobne wątki powracają też w przypadku Chrystusa jako inkarnacji Buddy Majtreji. Nie sposób doszukiwać się tutaj treści obrazoburczych, skoro w taki właśnie sposób autor usiłował "wmyślić się" w ówczesny sposób pojmowania kwestii teologicznych, nie snuł zaś rozważań uwzględniających późniejsze ustalenia soborów powszechnych. Podobnie jak "Koniec 'Zgody Narodów", tak i "Słowo i ciało" jest powieścią o strukturze wielopłaszczyznowej. Sensacyjny wątek powieści nie jest tutaj najistotniejszy, najważniejsza jest bowiem specyficzna historiozofia, a więc poszukiwanie odpowiedzi na uniwersalne pytania związane z naturą człowieka jako istoty religijnej i zarazem poszukującej. Fabuła i wątki historyczne stanowią zaledwie punkt wyjścia dla rozważań o naturze historii i sposobu pojmowania rzeczywistości, które dokonuje się przez jej opisywanie. W tym sensie Jan Jerzy Piechowski nazwał "Słowo i ciało" "pierwszą w dziejach literatury antypowieścią historyczną". Z bohaterami Sienkiewicza, Dumasa i innych powieści Parnickiego łączy bowiem jedynie to, że dotyczą przeszłych postaci i zdarzeń, struktura zaś utworów tego ostatniego, podobnie jak jego własne rozumienie historii, umiejscawiają wymienionych autorów na przeciwstawnych sobie biegunach.

"Słowo i ciało" jest pierwszą epistolarną powieścią Parnickiego. Część pierwszą tworzą listy Chozroesa-Arsacydy do przebywającej w Aleksandrii Markii, dawnej kochanki, a najprawdopodobniej też i zabójczyni ostatniego z Antoninów, cesarza Kommodusa. Część druga to listy pisane przez wspomnianą Markię do zwierzchnika aleksandryjskiej tajnej policji, Sekstosa Juliosa. Rzecz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    37
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    8
  • Powieść historyczna
    3
  • Literatura polska
    2
  • Mainstream
    1
  • Powieści
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Powieści
    1
  • Starożytność
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Słowo i ciało


Podobne książki

Przeczytaj także