Zgłosuj na książki roku 2017

Listy jadowitego węża

Tłumaczenie: Krzysztof Bednarek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Krople rosy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
978-83-7502-285-8
listy, diabeł, wąż, grzech, Lewis
religia
pheosia

Peter Kreeft odwołuje się do nowego gatunku literackiego, zapoczątkowanego przez C. S. Lewisa i jego "Listy starego diabła do młodego". Kreeft zebrał piętnaście pikantnych listów pozyskanych od agentów szatana w piekle. Pozwalają one Czytelnikowi na wgląd w wewnętrzną korespondencję piekielną. Obecnie staje się coraz bardziej oczywiste, że toczymy wojnę - nie tylko kulturową, ale wojnę duchową - zatem tym potrzebniejsze staje się zrozumienie naszego diabelskiego nieprzyjaciela i jego strategii.

Piętnaście listów, łączących w sobie satyrę, humor i diabelską wiedzę, napisanych przez Jadowitego Węża do jego odbywającego praktykę ucznia, Truciciela Umysłów, przedstawia kompletną szatańską strategię deprawacji amerykańskiego społeczeństwa, destrukcji publicznej i prywatnej moralności, wreszcie niszczenia Kościoła. Treść listów koncentruje się wokół mających kluczowe znaczenie tematów, takich jak seks, środki masowego przekazu, liturgia, teologia czy katolickie placówki edukacyjne. Autor pokazuje sposoby, na które diabły lat dziewięćdziesiątych wkradły się we współczesną amerykańską kulturę, dokonując w niej sabotażu.

źródło opisu: Wyd. Promic, 2012

źródło okładki: www.wydawnictwo.pl

ansomia | 2013-08-07
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Peter Kreeft to amerykański apologeta katolicki. „Listy jadowitego węża” to kolejne dzieło należące do gatunku, który zapoczątkował C. S. Lewis poprzez „Listy starego diabła do młodego”. Wiele osób twierdzi, że szkoda czasu na czytanie takich bzdur, pełnych uprzedzeń, a autora nazywa faszystowskim i seksistowskim Amerykanem. Ponadto, część krytykuje tę książkę jeszcze zanim zapozna się z jej treścią. Ta lektura zawiera prawdy, które kolą w oczy i właśnie przez to spotyka się z tak wysoką krytyką. Jeżeli jesteś odważny i nie boisz się spotkać z prawdą twarzą w twarz, to ta książka jest dla Ciebie. Zdecydowanie nie dla słabeuszy- skutki mogą być opłakane.

„Nieprzyjaciel napisał dla nich najprostszy z możliwych podręcznik seksu, składający się z zaledwie dwóch przykazań. Pierwsze: „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się”, zaś drugie: „Nie będziesz cudzołożył”. Czyli: żadnego seksu poza małżeństwem, ani przed nim, ani po nim. Zaś w małżeństwie- im więcej, tym weselej.”[str:49]

Nadawcą...

Mairon | 2017-09-23
Przeczytana: 23 września 2017

Pomimo początkowego wahania, stwierdzam że ten plagiat C.S Lewisa (ujęty w znaczeniu pozytywnym, Lewis bowiem chciał takich plagiatów), jest godzien aby wystawić mu taką samą ocenę jak pierwowzorowi.
Moje wahanie wypłynęło z tego, że pan Piotr Kreft rozkłada to co w jego dziełach błyskotliwe i pouczające, bardzo nierówno, w przeciwieństwie do Lewisa którego "Listy Starego Diabła do Młodego" są raczej, każdy każdemu równy. Ponadto na korzyść "Listów jadowitego węża" przemawia również to, że jestem z tego rodzaju literaturą już dobrze zapoznany, a jak wiadomo pierwsze zauroczenie czuje się tylko raz, więc nie mogłem oczekiwać tego samego wrażenia co na początku.

Co do samej treści, różni się ona od wspomnianego pierwowzoru przede wszystkim uaktualnieniem, oraz tym że autor odnosi się głównie do Stanów Zjednoczonych, tak samo jak Lewis odnosił się do Anglii.
Kolejną różnicą jest to, że jest to książka nie tyle pro-chrześcijańska, lecz pro-katolicka, staje się ona przez to bardziej...

apache_server | 2014-01-19
Przeczytana: 09 czerwca 2013

"Przyjrzyjcie się Polsce. W okresie komunizmu 90% Polaków było katolikami, wszyscy chodzili do kościoła i odmawiali zdjęcia krucyfiksów wiszących w salach lekcyjnych państwowych szkół, nawet kiedy grozili im żołnierze. (...) A teraz Polska jest wolna i czego masowo domagają się Polacy? Aborcji! Kiedy runął mur berliński, o co prosili Niemcy ze wschodniej części kraju Niemców z zachodu? O sklepy z pornografią!".
Paranoja to cecha naszych czasów. Kreeft i jego czytelnicy wiedzą dlaczego tak jest. Dobrze jest wiedzieć.

falka | 2012-06-28

Pół wieku temu C. S. Lewis w „Listach starego diabła do młodego” uchylił rąbka tajemnicy na temat strategii piekielnych kusicieli. Czasy jednak szybko się zmieniają, technika idzie do przodu, zasady sprowadzania na drogę grzechu także muszą iść z duchem czasu...
Opierając się na koncepcji wielkiego poprzednika, Kreft zabiera się za sprawy piekielne od strony podmiotów sprawczych. „Listy jadowitego węża” to bowiem zbiór korespondencji między Wujkiem Wężem i młodym adeptem Akademii (Kusicieli, rzecz jasna!), Trucicielem Umysłów. Niedoświadczonemu studentowi trafił się przypadek trudny – katolik, którego to młodzieniec musi sprowadzić na złą drogę wszelkimi możliwymi sposobami. Autorytet ds. potępienia, Jadowity Wąż nie mógł odmówić sobie kilku dobrych rad dla bratanka. W czternastu listach porusza wszystkie najważniejsze kwestie, które trzeba omówić przed przystąpieniem do działania.
Zakres tematyczny obejmuje wszelkie pola, na których można zaatakować współczesnego człowieka i...

TrustNo1 | 2016-05-20

Dobra, aczkolwiek "36 dowodów na istnienie Diabła" podobała mi się dużo bardziej, stąd "zaledwie" sześć gwiazdek. Niemniej jednak tematyka, jak dla mnie, zawsze ciekawa i na czasie; jedynie sposób ujęcia pewnych rzeczy tutaj oceniam.

Kamil | 2015-05-31

Kreeft, znany w Polsce z książek Aborcja – trzy punkty widzenia i Ekumeniczny Dżihad, tym razem przypomina czytelnikowi Lewisowską konwencję listów pisanych przez diabła w celu poinstruowania współpracowników, jak manipulować człowiekiem. Oczywiście autorowi brakuje geniuszu C.S. Lewisa, ale samo przywrócenie tej ciekawej formy, jak i treść książki należy zapisać na plus. Kreeft zwraca uwagę, że współczesne wojny cywilizacyjne i kulturowe są przede wszystkim skutkami wojny duchowej, trwającej od zawsze walki Księcia Kłamstw, prowadzonej w celu zdeprawowania człowieka i odciągnięcia go od Boga i prawdy. Motyw diabelski jest dziś pomijany, lekceważony, sprowadzany do śmieszności, groteskowości, bądź nawet diabeł przedstawiany bywa jako sympatyczny, psotny urwis. Amerykański pisarz pokazuje, jak bardzo mylące i zgubne w skutkach jest takie traktowanie Złego, i że w gruncie rzeczy, to On pożąda takiego stanu rzeczy, gdyż wtedy może działać skuteczniej i po cichu. Diabelska...

Dominika | 2016-09-14
Przeczytana: 31 października 2016