Krytyka relatywizmu moralnego. Wywiad z pewnym absolutystą

Okładka książki Krytyka relatywizmu moralnego. Wywiad z pewnym absolutystą Peter Kreeft
Okładka książki Krytyka relatywizmu moralnego. Wywiad z pewnym absolutystą
Fundacja Prodoteo
2021-07-21
2021-07-21
Jolanta Czapczyk
filozofia etyka religia apologetyka chrześcijaństwo moralność

Mądra, błyskotliwa, ciekawa, po prostu bardzo dobra książka próbująca podprowadzić czytelnika do logicznego myślenia w kwestii moralności.
Duży plus za pewne odważne pokazanie skutków pewnych idei myślowych - autor robi to w zabawny ale wyważony sposób. Wiele razy śmiałem się prawie do łez, co w cale nie odejmowało powagi myśli autora i ciężaru jego argumentów, które jak próbował ukazać, są logiczne i czymś dla rozumu oczywistym.

Książka ta ma bardzo wiele zalet. Pierwszą jest forma dialogu. Drugą z zalet jest swoboda wypowiedzi obydwu dialogujących ze sobą osób wywiadu. Nie jest to treść systematyczna, ani taka którą moglibyśmy nazwać podręcznikową. Ale wszędzie tam gdzie normalnie natknęli byśmy się na ciężką i trudną do "strawienia" teorię, tutaj otrzymujemy ją w formie przystępnej refleksji, co czyni ją tym łatwiejszą do zrozumienia. Jeżeli ta książka w żaden sposób nie odstępuje od tego jak przebiegał sam wywiad, to jestem pełen podziwu dla osoby Issy Ben Adama, który w tak niezwykły sposób potrafi przedstawiać swoje stanowisko w wielu kwestiach, które na bazie metafizycznej, filozoficznej, a w tym i szczegółowych, ontologicznej oraz antropologicznej rozstrzyga i obala kontrargumentując z łatwością szermierza.

Szczerze polecam jej lekturę ze względu na lekkość materiału, ważkość tematu i przystępność teorii.

Forma luźnego wywiadu sprawia, że książkę czyta się szybko i ze zrozumieniem.
Polecam na początek. Jeśli interesujesz się tematem, raczej nie znajdziesz niczego odkrywczego.
Warto podkreślić, że jest to, jak sam tytuł wskazuje, 'krytyka' relatywizmu moralnego, dlatego bardzo wyraźnie widać stronniczość autora Petera Kreefta, który jest apologetą katolickim, profesorem filozofii, wykładowcą uniwersyteckim.

Forma luźnego wywiadu sprawia, że książkę czyta się szybko i ze zrozumieniem.

To nie jest najłatwiejsza pozycja, trzeba się trochę intelektualnie wysilić, żeby ją przeczytać. Jednak forma dialogu nieco ułatwia sprawę. Niezależnie temat książki - relatywizm moralny bardzo na czasie i warto się zapoznać z treścią, ułożyć sobie w głowie takie podstawowe sprawy, jak skąd czerpać zasady moralne.

• Filozofia
  • Chrześcijaństwo
  • Religijne
  • Niedoczytane
  • Przeczytane - religia
  • #przeczytam w 2021
  • Psychologiczne

Dodaj cytat z książki Krytyka relatywizmu moralnego. Wywiad z pewnym absolutystą