Świadkowie Tajemnicy

Świadkowie Tajemnicy
978-83-62981-32-8
religia
Kama

„Świadkowie Tajemnicy” to fascynująca opowieść będąca zapisem dziennikarskiego dochodzenia do prawdy o materialnych śladach pozostawionych przez Jezusa z Nazaretu. NIEZWYKŁA PODRÓŻ W NIEZWYKŁEJ SPRAWIE. Krzysztof Zanussi Dwaj autorzy – reporter Grzegorz Górny i fotograf Janusz Rosikoń – ruszają tropem relikwii Chrystusowych i w różnych krajach świata zbierają bogatą dokumentację na...

NIEZWYKŁA PODRÓŻ W NIEZWYKŁEJ SPRAWIE.
Krzysztof Zanussi

Dwaj autorzy – reporter Grzegorz Górny i fotograf Janusz Rosikoń – ruszają tropem relikwii Chrystusowych i w różnych krajach świata zbierają bogatą dokumentację na temat konkretnych przedmiotów, jakie do dnia dzisiejszego pozostały po Jezusie. Przeczesują archiwa, rozmawiają z historykami, spotykają światowej sławy naukowców, zapoznają się z wynikami ich prac. Niczego nie przyjmują na wiarę, lecz starają się znaleźć potwierdzenie w źródłach historycznych i ekspertyzach naukowych. W wyniku reporterskiego śledztwa udaje im się zidentyfikować część czczonych do dziś relikwii jako autentyki. Wśród nich szczególne miejsc zajmują relikwie pasyjne, czyli przedmioty związane z męką, śmiercią i pochówkiem Chrystusa. Niektóre z powodu swych właściwości stanowią dla naukowców zagadkę, której nie są w stanie rozwiązać. Dotyczy to choćby Całunu Turyńskiego. Nie było na świecie obiektu, który byłby częściej, gruntowniej i bardziej wielostronnie przebadany niż właśnie to lniane płótno z Turynu. Im więcej jednak było wyników analiz, tym bardziej wśród badaczy rosła świadomość Tajemnicy.

Podobne wrażenia towarzyszą czytelnikowi podczas lektury tej książki. Czytając dokumentalne opisy Grzegorza Górnego i oglądając fotografie Janusza Rosikonia, niemal namacalnie obcujemy z konkretnymi przedmiotami, a jednak nie opuszcza nas poczucie, że dotykamy rzeczywistości, która pozostaje za zasłoną tajemnicy.

źródło opisu: http://rosikonpress.com/dzial_56/towar_cennik_51/t...(?)

źródło okładki: http://rosikonpress.com/upload/31/00/00/01/44/m/x4...»

husa | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

Książka G. Górnego i J. Rosikonia to niesamowita lektura wyczerpująco przedstawiająca kwestię relikwi Chrystusowych, o których mało się mówi. Każdy słyszał o Całunie Turyńskim, ale mało kto o Sudarionie z Oviedo, Tunice z Argenteuil, Sukni z Trewiru czy Chuście z Manoppello, które niejednokrotnie były badane a rezultaty tych badań są zaskakujące. Wiel argumentów przemawia za autetycznością relikwii. Ponadto, porównując wyniki badań poszczególnych relikwi dochodzi się do wniosku, że pasują do siebie i że należały do jednego człowieka, który posiadał takie same rany.

Ponadto, autorzy opisują Święte Gwoździe, relikwie Świętego Krzyża znajdujące się m.in. w Polsce i inne. Niektóre z nich nie były przebadane i wciąż czekają na wnikliwe śledztwo.
Do tego omówione zostają święte miejsca w Bazylice Świętego Grobu wraz z ostatnim, współczesnym odkryciem. A wszystko wzbogacone jest mapą miejsc relikwii, kalendarium, odpowiednią dawką historii oraz pięknymi zdjęciami. Niezwykła książka,...

dzerik | 2017-12-20

Niezwykła książka w dodatku w formie albumowej. Warto przeczytać, warto zakupić np. na prezent.

Anna | 2017-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2017

Pięknie wydana i dobrze napisana relacja z podróży poszukiwaczy materialnych śladów obecności Jezusa na Ziemi. Dużo ciekawych informacji historycznych i relacji z badań naukowych. Moje ulubione rozdziały to Całun Turyński i Golgota. Układ książki chyba miał być taki od najważniejszych relikwii do mniej pewnych, ale klamra na Golgocie spina wszystko w całość. Dla miłośnika historii, fana archeologii jest to interesująca pozycja. Pobudza wyobraźnię też dzięki bogactwu fotografii.

crimsonstone | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Badanie przez naukowca to nie to samo co badania naukowe. Tak dla informacji autorów to drugie musi zawierać m.in. takie elementy jak brak informacji o tym co się bada i podwójną ślepą próbę.
Jak do tej pory żadna z tych relikwii nie została poddana badaniom naukowym, dlatego moja ocena jest taka, a nie inna.

Jarosław Ciszek | 2015-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2015

Przeczytałem w jeden dzień. Pięknie przygotowane wydawnictwo, ze wspaniałymi zdjęciami. Oczywiście jako katolik mam do niego zupełnie inne podejście, ale polecam także niewierzącym. Fascynujące jak wiele współczesne badania naukowe są nam w stanie powiedzieć o kawałkach płótna sprzed prawie dwóch tysięcy lat. Dla wierzących to coś więcej, ale badania, prowadzone w znacznej mierze przez ateistów, same w sobie są niezwykłe. Możemy nie uznać ich wyników (nie znam się - nie jestem naukowcem), ale fascynujące są możliwości nauki. A i to, że religia się im poddaje warto docenić.

Mateusz | 2015-05-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Religia

Książka pierwsza klasa.Bardzo ciekawe,super zdjęcia.Solidna dawka wiedzy.Daje dużo do myślenia zarówno wierzącym jak i nie wierzącym.Szacunek dla autorów.

Max Milgrim | 2015-03-06
Przeczytana: marzec 2013

„Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych” to książka, która – jak sugeruje tytuł – opowiada nam historię relikwii Chrystusowych, gdzie znajduje się część z nich oraz przedstawia badania dowodzące ich prawdziwości.

Główną zaletą „Świadków Tajemnicy” jest dla mnie poruszana tematyka. Kiedy książka pojawiła się na rynku, interesowałam się akurat historią chrześcijaństwa – kupiłam ją prawie natychmiast. Miałam trochę obaw – niesłusznie. Wciągnęło mnie jak mało co.
Myślę, że plus można dać autorom za sposób, w jaki ukazali wybrane relikwie. Nie narzuca on religijnego myślenia, ale skupia się na samej historii, która udowadnia – lub nie – niektóre z dogmatów wiary. „Świadkowie Tajemnicy” to książka nie tylko dla osób wierzących, bardzo religijnych, ale także pasjonatów historii.
Wydanie jest bogato ilustrowane, zawiera mapy, grafiki, zdjęcia oraz oś czasu, na której umiejscowione są wszystkie wydarzenia opisane w książce. Wszystko to pomaga w odbiorze tekstu,...

BIETKA | 2014-02-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Przepięknie wydana książka-album o wielu Chrystusowych relikwiach, z których najważniejsze są: Całun Turyński, Sudarion z Oviedo, Tunika z Argenteuil, Suknia z Trewiru, Chusta z Manoppello, Korona Cierniowa, relikwie Akwizgrańskie.
W związku z szeroko zakrojonymi badaniami naukowymi nad relikwiami, powstała nowa dyscyplina nauki zwana syndologią. Dokonane odkrycia, nieznane ludziom średniowiecza, dzięki wysokiej jakości zdjęciom, fotografiom w podczerwieni, nowoczesnym sprzętom( między innymi elektronowy mikroskop), są zdumiewające, olśniewające, a nawet porażające.
Autorzy wiodą potencjalnych czytelników na przestrzeni burzliwej historii dziejów, zwłaszcza Europy,niebezpiecznymi drogami, aż do miejsc ostatecznego zatrzymania się świętych relikwii.
Odwołują się do legend, manuskryptów, żródeł historycznych i literackich.

Pogrzebowe tkaniny-płótna, w które owinięto po śmierci Jezusa, jak wykazują palinolodzy, zawierają ślady pyłków roślin endemicznych, charakterystycznych tylko dla...

Andrzej | 2013-12-30
Przeczytana: marzec 2013

Bardzo ciekawa

Sosenka | 2013-10-01
Przeczytana: wrzesień 2013

"Świadkowie tajemnicy" to już druga książka i album w jednym, autorstwa Janusza Rosikonia i Grzegorza Górnego. Niektórzy pamiętają pewnie pierwszą z tej serii, "Dowody tajemnicy", którą bardzo zachwalałam, bo jest warta polecenia. W przypadku drugiej, bałam się, że może być ona powieleniem pierwszej, bez nowych zaskoczeń i dowodów, że będzie zawierać jedynie stare, przedstawione w pierwszym tomie wątki, jednak nie zawiodłam się i moje obawy nie spełniły się ani trochę. Czytając już kilka książek wydawnictwa Rosikon press, mogę z całą pewnością stwierdzić, że jest to moje ulubione jeśli chodzi o taką tematykę, a już na pewno najbardziej rzetelne i dokładne. Tak było i tym razem.
"Świadkowie tajemnicy" to potężna, ciężka książka w twardej oprawie z papierową obwolutą. W środku jest tak wiele zdjęć, właściwie każdy artykuł ma zdjęcie na potwierdzenie treści, że mogę śmiało twierdzić, że jest to też po części album. Jednak również treści jest w książce bardzo dużo i choć jest ona...