Siła marzeń. Tajemnice sukcesu FC Barcelona

978-83-62478-70-5
FC Barcelona, piłka nożna
sport
hibou

Który chłopiec nie marzył o tym, by zostać drugim Messim, Iniestą, Xavim, Puyolem czy Bojanem? Czy są rodzice, którzy nie pragnęli, by ich dzieci były gwiazdami futbolu? Dla wielu to szczyt marzeń, a piłkarze są wzorem do naśladowania. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że za sukcesami sportowymi kryje się często długa droga pełna wyrzeczeń i rozczarowań, a tak naprawdę niewielu spełnia marzenia o karierze piłkarskiej.

i opisać kolejne etapy kariery piłkarza – od juniora do zawodowca. W swej książce zebrał wypowiedzi najbardziej wiarygodnych rozmówców, jakich można sobie wyobrazić: wybitnych trenerów, takich jak jak Pep Guardiola, Tito Vilanova i Luis Enrique; piłkarzy światowej klasy
– Messiego, Puyola, Iniesty, Xaviego czy Henry’ego; byłych graczy FC Barcelona: – Carlesa Rexacha, Guillermo Amora czy Antonia Ramalletsa, a także wychowawców z La Masii oraz członków rodziny młodego piłkarza u progu wielkiej kariery – Bojana Krkica. Z ich opowieści, wspomnień, anegdot i rad, powstała książka prezentująca drogi
do sukcesów FC Barcelona. Aby być mistrzem, nie wystarczy trenować umiejętności technicznych i pracować nad sprawnością fizyczną. Fundamentalne są takie cechy,
jak poświęcenie, wytrwałość, odpowiednie podejście
do obowiązków, umiejętność działania w zespole. Wszystkiego tego przyszli piłkarze uczą się w czasie współpracy z trenerami, rodziną i wychowawcami. Wygrywanie jest ważne, ale nie ważniejsze niż wychowanie. Chodzi o to, by uczynić z młodego zawodnika nie tylko dobrego piłkarza, ale przede wszystkim dobrego człowieka. Bo FC Barcelona to więcej niż klub.

źródło opisu: http://bukowylas.pl/ksiazki/si%C5%82-marze%C5%84

źródło okładki: http://bukowylas.pl/ksiazki/si%C5%82-marze%C5%84

Pewnie wiecie, że jestem ogromną fanką FC Barcelony (naprawdę, wiem co to jest spalony) i z przyjemnością pochłaniam książki na temat klubu jak i samych piłkarzy. Okazało się, że biografie bardzo mi odpowiadają i zaczęłam je czytać bardzo często. Dzisiaj opowiem wam o chudziutkiej powieści, która nie była najlepszą lekturą o FC Barcelonie, ale była dobra na rozpoczęcie swojej przygody z tym klubem (oczywiście jeśli zna się najpopularniejszych trenerów i piłkarzy)!

Może powieść nie jest wydana ze zdjęciami na każdej stronie, nie jest w twardej oprawie, lecz ma bardzo dużo wywiadów i informacji. Zdjęcia równie dobrze mogę znaleźć w internecie, tutaj mamy jedynie kilka stron fotek, a reszta to wywiady i wywody autora. Myślałam, że ta książka będzie inna. Nie wiem czy to tylko zdarza się w lekturach o FC Barcelonie, ale prawie w ogóle nie wspomina się o porażkach. Niektóre sytuacje wydają się mocno podkoloryzowane. Jak na razie w niewielu biografiach znalazłam coś negatywnego na...

Patrycja Walkowiak | 2014-11-25

Kupiona za niecałe 5zł w Biedronce książka warta uwagi. Pozwala przenieść się na Camp Nou i od młodości trenować na najsłynniejszym stadionie świata. Opinie piłkarzy oraz trenerów nie są wyłącznie peanami na temat Blaugrany ale są konstruktywną opinią na temat kariery piłkarskiej i trenerskiej. Zastrzeżenia można mieć jedynie do wydania. Denerwowały mnie powtórzenia cytatów w dodatkowych ramkach. Poza tym jest to ciekawa pozycja dla fanów Barcy.

Lektura miejscami trudna, ale bardzo mądra i pouczająca. Najznakomitsi ludzie ze świata footballu wypowiadają się na temat odpowiedniego szkolenia młodzików w La Masii, ich pierwszych krokach stawianych w profesjonalnym klubie a także o wsparciu jakie może dać młodym piłkarzom ich rodzina.
Książka dużo mówi też o odpowiednim wychowywaniu dzieci, tak aby podbudować ich na duch, kiedy to potrzebne, ale żeby tym samym nie zniszczyć im psychiki i nie nakładać na nie zbyt dużej presji od samego początku.
Najserdeczniej polecam ;D

Abigail | 2012-11-19
Przeczytana: 24 października 2012

W akademii Barcy zawsze wpaja się, że trzeba wygrywać. Mentalność zwycięzcy zauważa się zwłaszcza wtedy, gdy młodzi piłkarze awansują z rezerw do pierwszego zespołu".

Albert Puig Ortoneda całą swoją karierę zawodową związał z futbolem. Trenował drużynę młodzieżową z rodzinnego Cambrils, tam również pracował w Szkole Oldboyów, a następnie przeniósł się do klubu Reus Deportiu. Był także obserwatorem FC Barcelony, najpierw w Tarragonie, następnie w całej Katalonii. Od 2002 roku należy do sztabu trenerów grup młodzieżowych Barcy. Przez dwa sezony prowadził drużynę dziesięcio- i jedenastolatków z Alevin B, później starsze roczniki z Infantil B. Jest nauczycielem w Szkole Trenerów przy Katalońskim Związku Piłki Nożnej.

W "Sile marzeń" Albert Puig wykorzystał swoje długoletnie doświadczenie trenera młodzieżowych drużyn piłkarskich, aby prześledzić i opisać kolejne etapy kariery piłkarza - od juniora do zawodowca. W swej książce zebrał wypowiedzi wybitnych trenerów, takich jak Pep...

Szymon | 2012-11-03

Piłka nożna to moja wielka pasja. Uwielbiam też czytać, jednak trudno pogodzić te dwie rzeczy. Na rynku wydawniczym jest bardzo mało książek piłkarskich godnych uwagi. Ciężko do takich zaliczyć biografie piłkarzy, którzy ciągle grają (gł.Cristiano Ronaldo, Messi). Wyjątkiem jest chyba tylko autobiogafia Zlatana Ibrahimovicia pt. "Ja,Ibra".
Dlatego z mieszanymi uczuciami kupiłem książkę o FC Barcelonie. Jednak był to strzał w dziesiątkę. Książka ta nie traktuje o wielkich, pamiętnych meczach, ani o zawodowych sukcesach piłkarzy, czy o ich prywatnych sprawach. W tej pozycji mowa jest o szkoleniu młodzieży w "La Masii", o filozofii jaką kieruje się FC Barcelona. Do głosu zostają dopuszczeni byli i obecni piłkarze, trenerzy, a nawet rodzice Bojana Krkicia.
Ja sam znalazłem w tej książce wiele zdań godnych podkreślenia i zapamiętania. To książka nie tylko dla fanów FC Barcelony, ale dla wszystkich interesujących się piłką nożną, dla młodych zawodników, ich trenerów i rodziców. Gorąco...