Barcelona Blaugrana

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Barcelona Blaugrana
Barcelona, FC Barcelona, przewodnik
joly_fh

Futbol Club Barcelona został założony 29 listopada 1899 roku w sali gimnastycznej w Ciutat Vella przez sześciu Katalończyków, trzech Szwajcarów i trzech Anglików. Od tamtego dnia związek między Barçą a miastem jest nierozerwalny, intensywny i głęboki. FC Barcelona stała się najbardziej znaczącą organizacją w mieście, najmocniej zakorzenioną w Katalonii i prawdopodobnie najważniejszą na świecie. Niniejsza książka prowadzi czytelnika śladami blaugrana – opowieść o Barçy jest opowieścią o Barcelonie.

• Dlaczego w kościele Santa Maria del Mar jest witraż culer?
• Dlaczego sukcesy drużyny świętowane są przy fontannie Canaletes i na placu Sant Jaume?
• Kiedy piłkarze Barçy defilowali pod Łukiem Triumfalnym?
• Dlaczego pierwsze rozmowy o futbolu odbywały się na zapleczu sklepu z losami na loterie?
• Gdzie pochowano Samitiera, Kubalę i Gampera?
• Co łączy Barçę z hotelem Ritz? I z restauracją 7 Portes? I z La Casita Blanca?

Jedyny w swoim rodzaju przewodnik po Barcelonie!

O wartości tej książki świadczą między innymi liczne fotografie ukazujące miasto takie, jakim było ponad sto lat temu i jakim jest dzisiaj. Zajrzyjcie do środka i udajcie się w pełną magii podróż do Barcelony – kolebki najsłynniejszego klubu świata!

źródło opisu: Wydawnictwo SQN, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl/

Beatriz_Aguilar | 2013-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Jako fanka Barcy i wielka wielbicielka Barcelony mogłabym stworzyć opinię daleko odbiegającą od jakiegokolwiek obiektywizmu, a zatem postaram się opisać przewodnik krótko.

Wzruszający wstęp z zapożyczonym cytatem z "Cienia wiatru", do którego autor się nie przyznał ale który przypomniał mi mój pobyt w stolicy Katalonii :) sporo anegdot oraz opisów mniej i bardziej ważnych miejsc dla klubu, wielu już niestety nieistniejących, uboga jak na przewodnik szata graficzna.

Ale tak czy siak cieszę się niezmiernie, że podczas swojego pobytu w Barcelonie, prawie każdego wieczoru sangrię marki Don Simon popijałam wodą z Canaletes! Do Barcelony jest po co wracać!

figlarna24 | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 15 lipca 2013

Wszystko zaczęło się 29 listopada 1899 roku. W sali gimnastycznej w Ciutat Verro spotkało się sześciu Katalończyków, trzech Szwajcarów i trzech Anglików i zaczęła się barcelońska zabawa w grę piłką nożną.

Z początku w Katalonii nikt nie miał pojęcia jakie są zasady z piłkę nożną. Sport, który teraz jest chlubą Hiszpanii, do tego kraju przywieźli tak naprawdę angielscy robotnicy. Katalończycy obserwowali i zarazili się tą pasją. Początkowych okresach, gdy jeszcze nie byli wstanie (z braku niewiedzy) stosować się do określonych reguł, to kopali w piłkę wszędzie, gdzie się dało i w różnych składach ( chodzi mi o ilość graczy). Na placach błotnistych , trawiastych, na ulicach itp. Ale nadszedł ten dzień, gdy Katalończycy założyli pierwszy klub piłkarski.I krok po kroku, stali się mistrzami. A my , mamy okazję oglądać sukcesy Barcy , które trwają i jestem pewna,że trwać będą.

Carles Vinas w swojej książce "Barcelona Blaugrana" próbuje przybliżyć , jak właśnie ta dziedzina sportu...

Senyera | 2013-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

To cudo kupiłam zaledwie kilka dni temu i siłą woli powstrzymywałam się, aby nie pochłonąć go jednym tchem, choć nie ukrywam- było bardzo ciężko ;D
Gratka nie tylko dla culés, ale także dla miłośników XIX i XX-wiecznej Barcelony. Książka, która całkowicie przenosi czytelnika do tamtych lat, kiedy piłka nożna dopiero co dotarła do Katalonii, a obecnie jeden z największych klubów piłkarskich świata zaczynał od kawałka błotnistej ziemi, szmacianej imitacji piłki i dwóch kamieni oznaczających bramkę.
Poza stroną sportową i historyczną znajdziemy również mapę Barcelony z zaznaczonymi miejscami, o których mowa jest w tekście. Zatem jest to również poniekąd przewodnik po tym fantastycznym portowym mieście, stolicy Katalonii.
Z całego serca polecam! To jeden z najlepszych zakupów jakie w życiu zrobiłam :)

Kasio | 2014-05-12

Kupiłam tę książkę jako prezent dla brata - zapalonego culer. I wkręciłam się tak, że pochłonęłam ją niemal jednym tchem. Polecam lekturę wszystkim miłośnikom Barcelończyków, jest to bowiem niesamowicie ciekawa podróż w czasie - a zarazem spacer po przepięknej Barcelonie.
Mnie osobiście zabrakło trochę szerszego tła historycznego. Chodzi mi szczególnie o smutne czasy dyktatury Franco (nic straconego, można wszak doczytać to gdzie indziej), bowiem wydaje mi się, że obecne podręczniki raczej omijają te jakże ważne czasy (co zrobić, taka szkoła).
Dodam jeszcze, że sama jestem piłkarskim kibolem i - jak to baba - wczułam się na tyle, że nad książka parę razy zachlipałam. Zrzucam to jednak na karb rozstroju nerwowego, bo lektura wcale nie jest aż tak przygnębiająca. I chociaż wiele ze wspomnianych przez autora miejsc zniknęło z planu miasta, warto przeczytać tę książkę przed wizytą (lub po) w Barcelonie.

Krzysztof | 2013-11-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 10 listopada 2013

Jeśli ktoś sięgając po tą książkę spodziewa się standardowego przewodnika to się zdziwi. Jest to spacer po miejscach w Barcelonie które nierozerwalnie związane są z klubem piłkarskim FC Barcelona, a jest ich tyle że można odnieść wrażenie iż miasto Barcelona i klub piłkarski FC Barcelona to jedno i to samo.
Opisy poszczególnych miejsc są zwięzłe a jednocześnie zawierają mnóstwo informacji nieznanych powszechnie. Zdjęć jest jest nie za mało i nie za dużo, wszystko jest zgrabnie poukładane, a autor zdeklarowany kibic FC Barcelony stworzył coś z czego nie przebija fanatyzm, ale miłość do klubu piłkarskiego, miasta i Katalonii. Pokazuje niełatwą historię Barcelony, i rodzącą się (w bólach) potęgę FC Barcelony która była i jest częścią miasta. Obowiązkowa pozycja dla kibiców Barcy.

blazejdaw | 2015-05-25

Najciekawsza pozycja "okołosportowa" dotycząca FC Barcelony jaką miałem przyjemność czytać. Dla ludzi interesujących się samym miastem lub domową wojną w Hiszpanii książka będzie dużym zbiorem ciekawostek. Kibicom Barçy pomoże zrozumieć dlaczego to "więcej niż klub". Dla wszystkich innych - raczej zbiór nieciekawych anegdot i historyjek.

Anneclaire | 2017-07-28
Przeczytana: 25 lipca 2017