El Clasico. FC Barcelona kontra Real Madryt

El Clasico. Barcelona versus Real Madrid
978-83-62478-90-3
sport
Sherry

FC Barcelona i Real Madryt, dwa najpotężniejsze i najpopularniejsze kluby piłkarskie świata, toczą najbardziej zażartą rywalizację na naszej planecie. Sedno tego współzawodnictwa, daleko wykraczającego poza granice sportu, tkwi w historii Hiszpanii. El Clasico sięga do korzeni rywalizacji między piłkarskimi potęgami, opisując jej przebieg, rysując charaktery uczestników, przywołując krytyczne momenty w historii obu klubów, takie jak wojna domowa, 40 lat faszyzmu, morderstwa prezesów obu klubów, porwania graczy… W książce znalazły się wywiady z gwiazdorami tej rywalizacji, takimi jak: Luis Figo i Christo Stoiczkow (dwiema najbardziej znienawidzonymi postaciami z obu klubów), Joan Laporta (prezes FC Barcelona, pod którego rządami klub odnosił największe sukcesy, ale też symbol katalońskiego separatyzmu), a także liczni eksgracze, ekstrenerzy, agenci, sędziowie, kibice, dziennikarze, historycy, artyści, i znane postacie kibicujące obu klubom. El Clasico to sportowa historia, której bohaterowie, jak np. Leo Messi i Cristiano Ronaldo, Jose Mourinho czy Pep Guardiola, rozpoznawani są na całym świecie, ale także opowieść o kraju, przez który przebiegają głębokie podziały.

źródło opisu: paranormalbooks.pl

źródło okładki: paranormalbooks.pl

Mateusz | 2013-11-09
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Dość ciekawy zbiór wydarzeń i anegdot dotyczących potyczek Barcy z Realem. Szkoda tylko, że autor przede wszystkim skupił się na współczesnych bataliach Guardioli z Mourinho. Za mało historii w tej historii.

ksiazkoholiczka94 | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

El Clasico- Określenie, które rozpala każdego kibica piłki nożnej a zwłaszcza Primera Division. Pojedynki Realu Madryt i FB Barcelona- dwóch piłkarskich gigantów od zawsze cieszyły się zainteresowaniem kibiców z całego świata.
Richar Fitzpatrick postanowił zagłębić się w temat i w swojej książce poza stricte sportowymi faktami przedstawia czytelnikom również historyczne podłoże konfliku między klubami i relacje piłkarzy czy wszystko to, co powinien wiedzieć każdy fan zarówno Realu, jak i Barcy.

Autor wiele miejsca poświęca historii obu klubów i politycznemu podłożu konfliktu, gdyż El Clasico nigdy nie było rywalizacją jedynie sportową. Już lokalizacja obu klubów daje powód do sporów: Real- klub ze stolicy Hiszpanii i FC Barcelona nazywana dumą Katalonii- regionu, który walczy o oderwanie się od władz Hiszpanii, z resztą również gwiazdy Barcelony takie jak: Gerard Pique i były trener klubu- Pep Guardiola otwarcie deklarują popracie dla tej idei, w odwecie kibice Realu...

Marta | 2015-04-04
Na półkach: Przeczytane, Piłka nożna, 2015

Nie nastawiałam się na nie wiadomo ile. Miałam tylko nadzieję na jakieś nowe odkrycia, historyczne fakty, pikantne szczególiki - a w szczególności z okresu rządów Franco. Co otrzymałam? Gniot. Gniot, który strasznie ciężko się czyta, gniot który jest po prostu nudny. I nie wiem, czy to wina przekładu, czy autora (tutaj naprawdę warto odpuścić sobie jakiekolwiek żarciki na temat ligi hiszpańskiej). Kolejna rzecz, która mnie - nie będę kłamać - wkurzyła, to fakt, że 2/3 objętości książki traktowało o Klasykach z ostatnich lat, z czasów, gdy trenerami byli Mourinho i Guardiola oraz o ich rywalizacji. Oczywiście, były one - te mecze - ciekawe i ociekały pikanterią, ale przecież oba kluby istnieją od ponad wieku i nie wierzę, że tak mało można było o tym napisać. Chwyt marketingowy? Może. Kolejna gwiazdka poleciała - bo chciałam dać 5 - za rażące błędy. I tutaj już nie wiem skąd to się wzięło, ale stawiam na winę tłumacza. Centrocampista czy centrodefensa (po hiszpańsku: środkowy...

Juanita | 2014-11-20

Książka całkiem ciekawa. Można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat tych dwóch klubów. Podobało mi się też to, że autor jest bardzo obiektywny i stara nam się przybliżyć, przynajmniej w jakiejś części, historię zarówno jednej jak i drugiej drużyny. Nie ma żadnego faworyzowania. Ciekawa pozycja dla wszystkich miłośników Ligi Hiszpańskiej.

kasia286 | 2015-07-17

Napisana bardzo fajnym językiem i naprawdę ciekawa. Rzeczywiście nie tylko o futbolu, ale o hiszpańskiej i katalońskiej mentalności. Sporo o okresie panowania Franco i sporo o rywalizacji Guardiola - Mourinho. Momentami naprawdę zabawna.

Renata | 2015-01-10

Czytając miałam wrażenie, że jestem niemym świadkiem opowiadanej historii.

asiekk | 2017-05-09

Nie dałam rady w całości. Może kiedyś odważę się powrócić do czytania, ale na razie powiem tylko - dla zorientowanego fana piłki nożnej ilość błędów rzeczowych nie do przetrawienia.

Karolina Koszycka | 2017-03-28
mcsowx | 2017-02-18