Siła marzeń. Tajemnice sukcesu FC Barcelona

2012-04-18
978-83-62478-70-5
Tomasz Wiśniowski
FC Barcelona piłka nożna

Pewnie wiecie, że jestem ogromną fanką FC Barcelony (naprawdę, wiem co to jest spalony) i z przyjemnością pochłaniam książki na temat klubu jak i samych piłkarzy. Okazało się, że biografie bardzo mi odpowiadają i zaczęłam je czytać bardzo często. Dzisiaj opowiem wam o chudziutkiej powieści, która nie była najlepszą lekturą o FC Barcelonie, ale była dobra na rozpoczęcie swojej przygody z tym klubem (oczywiście jeśli zna się najpopularniejszych trenerów i piłkarzy)!

Może powieść nie jest wydana ze zdjęciami na każdej stronie, nie jest w twardej oprawie, lecz ma bardzo dużo wywiadów i informacji. Zdjęcia równie dobrze mogę znaleźć w internecie, tutaj mamy jedynie kilka stron fotek, a reszta to wywiady i wywody autora. Myślałam, że ta książka będzie inna. Nie wiem czy to tylko zdarza się w lekturach o FC Barcelonie, ale prawie w ogóle nie wspomina się o porażkach. Niektóre sytuacje wydają się mocno podkoloryzowane. Jak na razie w niewielu biografiach znalazłam coś negatywnego na temat klubu. Moim zdaniem, książka wtedy staje się mniej wiarygodna i naprawdę dziwnie się czuję czytając o samych pozytywach, bo Barca miała swoje słabsze lata, o miała.

Ewidentnie jest to pozycja dla fanów Barcy. Jeśli jej nie lubicie, to zdecydowanie po "Siłę marzeń. Tajemnicę sukcesu FC Barcelony" nie sięgajcie. Nie dlatego, że jest to zła książka, zdecydowanie nie, ale gdy jesteście zafascynowani grą piłkarzy, to śmiało sięgajcie. Jeśli czytelnik w ogóle nie lubi piłki nożnej, może się wydawać, że ta powieść jest albo nudna albo niezrozumiała. Naprawdę, na kartach tej powieści przewinęło się strasznie dużo dat i nazwisk, więc dla osób nie zainteresowanych klubem powieść może się wydać chaotyczna. Ja jako wierny kibic od prawie 2 lat, interesuję się historią, transferami, aferami i piłkarzami w FC Barcelonie, ale wiem, że gdybym spytała się kogokolwiek na ulicy o jakiegoś byłego trenera, to by pewnie nie wiedział o co chodzi.

Autor skupia się na rozwoju zawodników w klubie. Szczegółowo opisuje pracę trenerów w szkółce Barcy, do której chcą trafić chłopcy z całego Świata! Poznajemy historię La Masii, jak pracują trenerzy, jak działa system szkoleniowy i jakie są poziomy, jeśli chodzi o umiejętności. Dla osób niewtajemniczonych, którzy tylko słyszą o poczynaniach tylko pierwszej drużyny, ale mniej osób wie, że istnieje FC Barcelona B, a jeszcze mniej, że jest coś takiego jak FC Barcelona C. Większość wychowanków musi przejść przez każdy szczebel, jedni szybciej, jedni wolniej. Mamy tutaj opinie wielu piłkarzy, którzy już opuścili klub jak i tych grający w nim na co dzień.

Książeczka jest naprawdę cieniutka, posiada miękką oprawę. Jako osoba zbierająca książki, moim zdaniem okładka nie powala na kolana, ale powieść będzie ładnie wyglądać z innymi tytułami na temat FC Barcelony. A w jaki sposób była napisana pozycja? W lekki i ciekawy sposób tekst bardzo szybko się czyta, bo ja go przeczytałam w 1 dzień. Kiedy nie ma się czasu na czytanie lub jeśli szukacie czegoś lżejszego pomiędzy tymi ciężkimi powieściami, śmiało się gajcie po tę lekturę. Moim zdaniem nie będzie to ogromny wydatek dla fanów tego klubu, gdzie koszulka kosztuje kilkaset złoty.

Podsumowanie: Mi się "Siła marzeń. Tajemnica sukcesu FC Barcelona" Alberta Puiga podobała. Nie jest to moja ulubiona książka na tema FC Barcelony, ale miło przy niej spędziłam czas. Dla fanów Barcy nie jest to obowiązkowa lektura, ponieważ większość informacji nie było dla mnie nowością. Autor wykonał solidną robotę zbierając najważniejsze informacje, liczne wywiady, ale często mi się zdawało, że czytałam treść dwa razy. Albert Puig pisał na temat szkółki w Barcelonie, La Masii i zachwalał ją i dwa akapity dalej ta sama treść, tylko ubrana w inne słowa. Nie mniej jednak, Siła marzeń. Tajemnica sukcesu FC Barcelona wspominam bardzo miło i mogę ją polecić osobom, które interesują się klubem i znają piłkarzy i trenerów. Po prostu nie znając niektórych nazwisk można się łatwo pogubić, ale jest tu pełno informacji, które są często wręcz oczywiste.

Ocena: 4/6

Siła marzeń. Tajemnica sukcesu FC Barcelona, Albert Puig, Wydawnictwo Bukowy Las, 2012.

Kupiona za niecałe 5zł w Biedronce książka warta uwagi. Pozwala przenieść się na Camp Nou i od młodości trenować na najsłynniejszym stadionie świata. Opinie piłkarzy oraz trenerów nie są wyłącznie peanami na temat Blaugrany ale są konstruktywną opinią na temat kariery piłkarskiej i trenerskiej. Zastrzeżenia można mieć jedynie do wydania. Denerwowały mnie powtórzenia cytatów w dodatkowych ramkach. Poza tym jest to ciekawa pozycja dla fanów Barcy.

Lektura miejscami trudna, ale bardzo mądra i pouczająca. Najznakomitsi ludzie ze świata footballu wypowiadają się na temat odpowiedniego szkolenia młodzików w La Masii, ich pierwszych krokach stawianych w profesjonalnym klubie a także o wsparciu jakie może dać młodym piłkarzom ich rodzina.
Książka dużo mówi też o odpowiednim wychowywaniu dzieci, tak aby podbudować ich na duch, kiedy to potrzebne, ale żeby tym samym nie zniszczyć im psychiki i nie nakładać na nie zbyt dużej presji od samego początku.
Najserdeczniej polecam ;D

W akademii Barcy zawsze wpaja się, że trzeba wygrywać. Mentalność zwycięzcy zauważa się zwłaszcza wtedy, gdy młodzi piłkarze awansują z rezerw do pierwszego zespołu".

Albert Puig Ortoneda całą swoją karierę zawodową związał z futbolem. Trenował drużynę młodzieżową z rodzinnego Cambrils, tam również pracował w Szkole Oldboyów, a następnie przeniósł się do klubu Reus Deportiu. Był także obserwatorem FC Barcelony, najpierw w Tarragonie, następnie w całej Katalonii. Od 2002 roku należy do sztabu trenerów grup młodzieżowych Barcy. Przez dwa sezony prowadził drużynę dziesięcio- i jedenastolatków z Alevin B, później starsze roczniki z Infantil B. Jest nauczycielem w Szkole Trenerów przy Katalońskim Związku Piłki Nożnej.

W "Sile marzeń" Albert Puig wykorzystał swoje długoletnie doświadczenie trenera młodzieżowych drużyn piłkarskich, aby prześledzić i opisać kolejne etapy kariery piłkarza - od juniora do zawodowca. W swej książce zebrał wypowiedzi wybitnych trenerów, takich jak Pep Guardiola, Tito Vilanova i Luis Enrique; piłkarzy światowej klasy - Messiego, Puyola, Iniesty, Xaviego czy Henry'ego; byłych graczy FC Barcelony - Carlesa Rexacha, Guillermo Amora czy Antonia Ramallesta, a także wychowawców z La Masii.

Z tych opowieści, wspomnie i anegdot powstała książka odkrywająca tajemnice sukcesów FC Barcelony. Przekonuje, że aby być mistrzem nie wystarczy trenować umiejętności technicznych i pracować nad sprawnością fizyczną. Fundamentalne są takie cechy, jak poświęcenie, wytrwałość czy odpowiednie podejście do obowiązków. Wszystkiego tego przyszli piłkarze uczą się w trakcie współpracy z trenerami, rodziną i wychowawcami. [źródło]

"Trudniej jest utrzymać się na szczycie, niż się na niego wspiąć"

Nie ma takiej osoby, która nie słyszałaby o FC Barcelonie - a nawet jeśli nie słyszała o klubie to na pewno zna Messiego, Xaviego bądź Iniestę. Te nazwiska są znane na całym świecie, a osoby, które się pod nimi kryją są jednymi z najlepszych piłkarzy na świecie. Jednak, jak wiadomo, droga na szczyt bywa trudna i wyboista, nie od razu staje się idealnym piłkarzem. Trzeba włożyć trochę wysiłku i pasji w swoje umiejętności, żeby móc poszczycić się mianem "najlepszego".

Książka podzielona jest na kilka dość obszernych rozdziałów: Trenerzy, Piłkarze, Głos doświadczenia, Rodzice i Nauczyciele. Jak widać wszystkie te czynniki składają się na dobrego piłkarza, a co ważniejsze - na dobry i zgrany zespół jakim jest FC Barcelona. Albert Puig miał duży dostęp do ludzi najważniejszych w karierze tej drużyny piłkarskiej i tak właśnie powstała ta książka. Autor przeprowadził wiele wywiadów z trenerami, piłkarzami oraz ich rodzinami. Bardzo dobre w tej książce jest to, że Albert Puig bezpośrednio cytuje nam odpowiedzi znanych osób, a dodatkowo najważniejsze sentencje podkreśla poprzez inną czcionkę i pogrubienie.

Przyznam, że świetnie się bawiłam czytając tę książkę, gdyż jestem naprawdę wielką fanką FC Barcelony i gdy tylko nadarzy się okazja do przeczytania jakiejś książki im poświęconej to jestem wniebowzięta. Dowiadujemy się wiele na temat szkolenia w klubie oraz o samej drodze na sławę Messiego, Puyola bądź Xaviego. Jak dla mnie było jednak zbyt wiele suchych faktów i momentami nie miałam siły tego czytać. Książka jest dla mnie jednym wielkim wywiadem, tyle że z różnymi osobami. Przyznam, że czytałam lepsze i barwniejsze książki na temat mojej ulubionej drużyny, ale to wcale nie znaczy, że ta jest zła. Wręcz przeciwnie - pokazuje nam Barcelonę od innej strony i mamy okazję zaglądnąć "za kulisy" powstawania zespołu. Przekonałam się, że wszyscy piłkarze naprawdę bardzo pracują nad sobą i swoimi zdolnościami przez co mam do nich jeszcze większy szacunek.

Z pewnością jest to książka dla osób, które interesują się piłką nożną - nawet nie tyle co samą Barceloną. Dowiemy się jak ważne jest właściwe wyszkolenie i praca nad sobą, żeby osiągnąć zamierzony cel. Tak jak wskazuje tytuł, książka pokazuje nam jak wielka jest siła marzeń - one wszystkie mogą się spełnić, trzeba tylko chcieć. Książkę polecam wszystkim miłośnikom piłki nożnej. Jestem przekonana, że znajdą tam coś dla siebie.

"Kluczem do realizacji marzeń jest wiara w to, że ci się uda"

Piłka nożna to moja wielka pasja. Uwielbiam też czytać, jednak trudno pogodzić te dwie rzeczy. Na rynku wydawniczym jest bardzo mało książek piłkarskich godnych uwagi. Ciężko do takich zaliczyć biografie piłkarzy, którzy ciągle grają (gł.Cristiano Ronaldo, Messi). Wyjątkiem jest chyba tylko autobiogafia Zlatana Ibrahimovicia pt. "Ja,Ibra".
Dlatego z mieszanymi uczuciami kupiłem książkę o FC Barcelonie. Jednak był to strzał w dziesiątkę. Książka ta nie traktuje o wielkich, pamiętnych meczach, ani o zawodowych sukcesach piłkarzy, czy o ich prywatnych sprawach. W tej pozycji mowa jest o szkoleniu młodzieży w "La Masii", o filozofii jaką kieruje się FC Barcelona. Do głosu zostają dopuszczeni byli i obecni piłkarze, trenerzy, a nawet rodzice Bojana Krkicia.
Ja sam znalazłem w tej książce wiele zdań godnych podkreślenia i zapamiętania. To książka nie tylko dla fanów FC Barcelony, ale dla wszystkich interesujących się piłką nożną, dla młodych zawodników, ich trenerów i rodziców. Gorąco polecam!

Dlatego z mieszanymi uczuciami...

• FC Barcelona
  • Piłka nożna