Mercy

Okładka książki Mercy Rebecca Lim
Okładka książki Mercy
Rebecca Lim Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Mercy (tom 1) fantasy, science fiction
Mercy (tom 1)
HarperCollins
2010-10-28
2010-10-28

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

„Mercy. Miłosierna" Rebeki Lim to bardzo ciekawa pozycja do przeczytania. Naprawdę szkoda, że tak mało się o niej mówi, a kolejne części nie doczekały się tłumaczenia. W pierwszym tomie dostaliśmy dopiero zarys epickich wydarzeń i zapowiedź rozwiązania wszystkich tajemnic. Mimo wszystko dalej polecam ją przeczytać, sam w sobie pierwszy tom dostarcza wiele wrażeń.

Niestety opis z tyłu książki zdradza jedną z bardziej znaczących tajemnic, a mianowicie że Mercy jest aniołem. Bohaterka przez większość powieści tylko się tego domyśla, ale nie jest do końca pewna. Niemniej podczas lektury rodzi się tyle różnych pytań, że czytelnicy nie powinni narzekać na brak zagadek.

Koncept fabuły jest tu niezwykle ciekawy. Mercy trafia co jakiś czas do ciał losowych ludzi i próbuje im pomóc w rozwiązaniu problemów. Przy tym wszystkim nie wie kim się stała, ani co właściwie tę osobę trapi. Obecnie jest chórzystką Carmen, która w związku z wyjazdowym występem, musi zamieszkać w domu, w którym doszło do tragedii. Mercy postanawia pomóc dziewczynie odnieść sukces na scenie oraz rozwiązać sprawę tajemniczego zaginięcia córki swoich gospodarzy. Ogromnie podobał mi się wątek kryminalny tej powieści. Samo rozwiązanie było bardzo satysfakcjonujące i muszę ostrzec, że dosyć brutalne i przerażające.

Zapraszam na mojego Bookstagrama:

Niestety...

Książka naprawdę w porządku. Czyta się szybko i przyjemnie. Dobrym pomysłem byłoby zrobienie dalszych części. Za mało wiadomo o samej Mercy i jej dalszych losach.

Dobrze, szybko się czyta. Jest bardzo ciekawa, wręcz chciałoby się, aby była bardziej rozbudowana. Fajnie byłoby się dowiedzieć coś więcej o świecie Mercy.

1997

Nie wiem jak mozna bylo nie wydac dalszych tomow ksiazka byla swietna ma potencjal polecam

To było smutne. Bardzo smutne :(( Życie jest niesprawiedliwe.

*Są następne części?! :o

To było smutne. Bardzo smutne :(( Życie jest niesprawiedliwe.

*Są następne części?! :o

Jest to kolejna książka o "wypożyczaniu ciała", którą miałam okazję przeczytać w ostatnim czasie. Co prawda książka jest dość przewidywalna, ale czytało się ją bardzo szybko. Nawet jestem ciekawa jak potoczyły się dalcze losy głównej bohaterki, zwłaszcza, że w powieści zostały wspomniane inne, tajemnicze anioły. Niestety pozostałe części nie są przetłumaczone ja język polski, co jest rozczarowujące i zniechęca do sięgnięcia po "Mercy".
W tej książce istotą, która przejmuje życie innej osoby jest anioł, który był przez wiele lat różnymi osobami. Tym razem została młodą szkolną chórzystką, która na swej drodze spotyka czarującego i pełnego rozpaczy Ryana. Obiecywała sobie, że nie będzie już ingerować w czyjeś życie, będzie wiodła je schematycznie, jednak Ryan zmienia jej postrzeganie. Teraz Mercy pragnie pomóc Ryanowi odzyskać zaginioną siostrę. Ale czy angaż w tą sprawę jest na pewno bezpieczny?

Bardzo ciekawy pomysł na fabułę :) z chęcią przeczytam kolejne tomy

Bardzo ciekawy pomysł na fabułę :) z chęcią przeczytam kolejne tomy

Mercy. Miłosierna uwiodła mnie ciekawą opisem… Książka młodzieżowa z nutą wątku kryminalnego – czemu nie! Początkowo jednak byłam nieco rozczarowana bardzo powolną akcją, a pierwsze rozdziały wprowadzały więcej chaosu i znaków zapytania, co do dalszych wydarzeń w książce niż zachęcały do kontynuowania lektury… Dopiero w chwili, gdy na horyzoncie zdarzeń pojawia się owo tajemnicze zaginięcie, akcja zaczyna powoli nabierać rozpędu, by mniej więcej w połowie książki wciągnąć czytelnika i sprawić, by niecierpliwie czekał na rozwój wydarzeń i… na spektakularne zakończenie.

Styl Rebeki Lim początkowo jest nieco ciężkawy i nużący. Niemniej to tylko pierwsze wrażenie, które skutecznie zaciera się po zagłębieniu się w historię Mercy i rozwiązywanie zagadki zniknięcia Lauren… Wówczas lektura zaczyna sprawiać czytelnikowi ogromną frajdę i pojawia się żal, że tak szybko dobrnęło się do końca.

Bohaterowie powieści to zwykli nastolatkowie - gros młodych ludzi, uczniów szkół, będących członkami chórów… choć obecność Mercy nieco tą „zwykłość” zaburza, ona bowiem posiada paranormalne zdolności…
Relacje panujące pomiędzy główną bohaterką a Ryanem oraz pozostałymi członkami chóru, oddają bardzo realnie obraz współczesnej młodzieży… Wszędzie panuje i zawiść i przyjaźń, niektóre nastolatki zazdrosną innym tego, czy tamtego… jedni nie chcą się wyróżniać, drudzy wyróżniają się aż nadto… jedni są faworyzowani przez nauczycieli, inni wyśmiewani i piętnowani przez grupę… konkludując – współczesna młodzież.

Tak jak wspomniałam wcześniej, akcję podkręca wątek kryminalny – poszukiwania zaginionej przed laty młodej sopranistki. W chwili, gdy Mercy i Ryan zagłębiają się w „śledztwo” i czytelnik spodziewa się, że oczywistego rozwiązania zagadki… bum… Autorka zaskakuje…
Podsumowując: Mercy. Miłosierna to ciekawa młodzieżówka z wątkiem kryminalnym i elementami fantastyki, która jest przyjemną i lekką lekturą… z zaskakującym zakończeniem. Jedyną chyba wadą, maleńką, jest to, że w Polsce ukazał się tylko jeden tom cyklu Mercy, więc zakończenie pierwszego tomu pozostawia pewien niedosyt i znak zapytania – co dalej? Ale, ale… jeśli macie ochotę na powieść o aniołach, w dodatku upadłych, z pewnością ten tytuł Was zaciekawi i spędzicie z nim kilka ładnych godzin…

Polecam!

Poniższa recenzja ukazała się również na moim blogu Świat według Lilii:

Mercy jest istotą nie z tej Ziemi. To byt, który przybierając cielesną powłokę, pokutuje za swe wcześniejsze przewinienia. Przynajmniej tak jej się wydaje. Przybierając formę młodych kobiet, przez pewien czas staje się częścią ich życia, lokatorem funkcjonującym w cudzym ciele. Pojawia się niezapowiedzianie, w przełomowych momentach, pomagając podjąć trudne decyzje, po czym znika, zmieniając kolejną ,,żywicielkę”.

Jej pamięć nie wybiega daleko w przeszłość. Dlatego też Miłosierna[i] pielęgnuje cudem ocalałe wspomnienia, niecierpliwie oczekując każdej nocy, podczas której we śnie odwiedza ją ukochany, z którym została rozdzielona.

W jakim celu przejęła tożsamość utalentowanej chórzystki Carmen?

Czy tym razem obejdzie się bez jej nadnaturalnej ingerencji i tajemnicza Mercy postanowi przeczekać czas do kolejnej przemiany?

To zaskakujące, że osoby niezwiązane zawodowo z literaturą potrafią konstruować przykuwającą uwagę fabułę i mogą poszczycić się przyzwoitym warsztatem twórczym. Być może wynika to z faktu, że pisanie jest dla nich odskocznią od rzeczywistości, wciągającym hobby, nieobliczonym na materialny zysk, a jedynie dającym ogromną satysfakcję. Rebecca Lim zdecydowanie należy do wspomnianego grona. Australijska artystka swego czasu piastowała poważny urząd, zarabiając na życie jako prawniczka. Echa minionego etatu delikatnie przedzierają się przez tekst omawianej lektury. O elokwencji i erudycji autorki świadczą przytaczane w powieści odniesienia, porównania, omówienia oraz metafory.

Mercy Miłosierna łączy w sobie kilka gatunków. To utwór wpisujący się w nurt Young Adult, paranormal romance, w którym pojawiają się elementy zaczerpnięte z fantasy, Biblii, a także kryminalne wątki. O ile koncepcja uczynienia z głównej bohaterki upadłego anioła, cierpiącego na magiczną amnezję i usiłującego naprawić życie kobiet, w których ciałach przebywa, jest dosyć ciekawa, tak już nagromadzenie prześladujących ją demonów, atakujących moralizatorskimi tekstami, uważam za grubą przesadę. Autorkę ewidentnie poniosła wyobraźnia, a tak jak wiadomo, spuszczona ze smyczy może narobić więcej szkody niż pożytku.
,,Emocje są bytami tak nieprzewidywalnymi, mają skłonność do pryskania, chlapania na wszystkie strony i naznaczania ludzi jak krople kwasu”.[ii]

Czytelnik staruje z pozycji zbliżonej do Mercy. Wspomniana postać wyprzedza go zaledwie o kilka faktów, wspomnień z niejasnej, umykającej przeszłości. Wraz z bohaterką próbuje rozwiązać zagadkę zaginionej mieszkanki niebiańskiego miasteczka (jego nazwa nie ma nic wspólnego z rajem). Bierze pod lupę kolejnych podejrzanych, łączy fakty i (przynajmniej ja) zmierza ku właściwej tezie, choć Rebecca Lim stara się zwieść odbiorcę historii na manowce.

Zapałałam sympatią do Mercy. Jest typem osoby (a raczej istoty),która wie czego pragnie, potrafi korzystać z chwili i dobro innych stawia nad własne pragnienia. Zasługuje na swe niezwykłe imię, choć do końca nie jest krystalicznie czysta i tak naprawdę nikt nie wie w jaki sposób zgrzeszyła, czym zasłużyła sobie na tak oryginalną pokutę.

Na korzyść powieści przemawia mnogość tajemnic i uciekanie od wyjaśniania czytelnikowi istotnych kwestii, od podawania na talerzu gotowych rozwiązań. Mercy poznajemy tuż po tym, jak zbudziła się w szkolnym autobusie, przebywając w ciele obcej dziewczyny i rozstajemy się z nią, gdy opuszcza ciało Carmen, nie znając dalszych losów, ani szans na odkupienie win. Bardzo, ale to bardzo podoba mi się przewijający przez tekst motyw muzyki, talentu, który wyróżnia ,,żywicielkę” Mercy i jednocześnie staje się pretekstem jej kłopotów.

Niezbyt obszerną powieść bez trudu pochłoniecie w popołudnie, tudzież coraz chłodniejszy wieczór kończącego się lata. Nie jest to utwór wybitny, zasługujący na laury. Jednakże stanowi miłą odskocznię od codzienności, stanowi źródło zapadających w pamięci cytatów i obcowanie z nim nawet prze moment nie męczy, czy też nie grozi nudą.

[i] Z ang. Mercy oznacza miłosierdzie

[ii] Mercy Miłosierna, R. Lim, tłum. G. Komerski, Warszawa 2015, s. 32

Poniższa recenzja ukazała się również na moim blogu Świat według Lilii:

Czy warto ją przeczytać? Myślę, że tak( o ile lubi się historie paranormalne i fantasy). Mnie wciągnęła, czyta się ją szybko i dość przyjemnie. Język prosty, w sposób naturalny oddający rzeczywistość bohaterów. Proste, jasne w przekazie opisy pozwalające łatwo stworzyć we własnej wyobraźni świat rozgrywającej się historii.
Trochę banalna? Myślę, że tak. Ale dzięki pewnej naturalności języka fajnie się ją czyta. Niema tu irytujących porównań, egzaltowanych, patetycznych opisów jak w innych podobnych i modnych ostatnio historiach o aniołach i innych nieludzkich stworach...
Bardzo złą robotę dla książki czyni opis na okładce.Pierwsze zdanie: "historia upadłego anioła"...I cała tajemnica książki pada!!! No jak można pytam robić coś tak głupiego? Czytający wprowadzony jest do świata bohaterki poszukującej odpowiedzi kim jest, czym jest, do czego zmierza? Fajnie byłoby poszukiwać i snuć domysły razem z bohaterką. Dopiero po jakimś czasie można wysnuć przypuszczenie,że jest aniołem. A, że upadłym to już spoiler z następnych części chyba. Bo jak się okazuje są następne części. I chyba zamierzam je przeczytać. Oczywiście bez wcześniejszego zapoznawania się z opisem na tyle okładki!

Trochę banalna? Myślę, że tak. Ale dzięki pewnej...

Dodaj cytat z książki Mercy