Tajemnica Titanica

Książka jest przypisana do serii/cyklu "FAKT historia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Axel Springer Polska
978-83-7813-146-5
katastrofa, statki, Titanic, historia
historia
Booka

Noc z 14 na 15 kwietnia 1912 roku była zimna i bezwietrzna. Nad leniwie rozkołysanym Atlantykiem wisiały mrugające gwiazdy. Niebo tchnęło spokojem, ale na wodzie rozgrywał się niespotykany w dziejach żeglugi dramat. Najwspanialszy, najbardziej luksusowy, okrzyknięty przez opinię publiczną Niezatapialnym Titanic szedł na dno. Ta tragedia do dziś rozbudza wyobraźnię pisarzy, filmowców,...

Ta tragedia do dziś rozbudza wyobraźnię pisarzy, filmowców, kompozytorów, ale też twórców teorii spiskowych. Niektórzy z nich twierdzili wręcz, że Titanic nigdy nie zatonął.
Co naprawdę stało się w nocy z 14 na 15 kwietnia 100 lat temu i dlaczego doszło do tragedii? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w naszej książce.

źródło opisu: Wydawnictwo Ringier Axel Springer, 2012

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Booka | 2012-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2012

Ta niewielkich rozmiarów książeczka mieści w sobie wiele przydatnych i interesujących informacji o jednej z najbardziej znanych morskich katastrof. Na tych 90-ciu kilku stronach znajdziemy m.in.: informacje o kapitanie statku Edwardzie J. Smith (jego kariera na wcześniejszych rejsach), a także o innych członkach załogi (w tym opis kontrowersyjnych wówczas zmianach kadrowych na niedługo przed wypłynięciem "Titanica").

Oczywiście nie mogło zabraknąć rozdziału poświęconego całemu rejsowi statku - szczegółowo opisano w nim to, co działo się w pierwszych chwilach po odbiciu od brzegu, aż do ostatnich godzin rejsu. Jest również przedstawiony krótki opis sylwetki Molly Brown (nazwanej "Niezatapialna Molly Brown").

W kolejnym z rozdziałów poznać można losy najbogatszych - zarówno tych, którzy zginęli, jak i tych, którzy przeżyli. W tym także Bruce'a Ismay'a - właściciela White Star Line - to, jak jego osoba została potraktowana po katastrofie. Jednym z intrygujących rozdziałów jest także...

Elilaya | 2012-05-24
Na półkach: Biblioteczka Elilayi

Katastrofą Titanica interesuję się odkąd pierwszy raz zobaczyłam film. Od tamtej pory chłonę każdą najmniejszą wzmiankę o tej tragedii, a co roku w rocznicę zatonięcia oglądam film. Gdy zobaczyłam w punkcie prasowym tę książeczkę oczka mi się "zaświeciły", ślinka pociekła i musiałam ją mieć i zadowolona z zakupu opuściłam sklep.
Taka cienka książeczka a tyle w niej informacji i ciekawostek na temat Titanica i pasażerów, że z pewnością można ją nazwać obszerną księgą.
Dodatkowo książeczka zawiera wiele ciekawych zdjęć upamiętniających tę tragedię, pasażerów oraz pamiątek wyłowionych z wraku statku.
A dla mnie, jako miłośniczki historii i Titnica, jest to niebywale cenna zdobycz.

Wkp | 2012-05-07
Na półkach: Polskie
Przeczytana: 04 maja 2012

Świetna publikacja. Sięgałem po nią z takimi pewnymi obawami, bałem się, że to kolejna podobna rzecz stworzona na fali popularności setną rocznicą tragedii RMS Titanica i że nie dowiem się z niej niczego nowego. O Titanicu wprawdzie nie czytałem wiele ale dużo oglądałem, i sądziłem że wiem już dostatecznie w tym temacie. Jak się jednak okazało, myliłem się i to jak diabli. I za to jestem wdzięczny tej publikacji.
Cóż mogę powiedzieć o samej książeczce? Przede wszystkim to, że tak powinno się pisać opracowania jakiegokolwiek tematu. Z głową, z dystansem, z fascynacją i najważniejsze - nie tylko z jednej perspektywy. Wielkie brawa dla autora, że wciąga czytelnika od pierwszych stron, pozwalając poznać nie tylko losy samego rejsu, ale historię White Star Line, do której należał Titanic, losy pasażerów nawet już po rejsie i w ogóle historię najnowszych katastrof morskich , a wszystko okrasza masą ciekawostek i wspaniałych szczegółów. Całość czyta się jednym tchem z wypiekami na twarzy...

kamilharry | 2015-02-20

Ciekawostki, ciekawostki, ciekawostki... a tak na prawdę nie ma w niej nic ciekawego, co przyciągało by uwagę czytelnika. Książka rozpoczyna się bez żadnego wstępu do świata Titanica - historii jego pamiętnego zatonięcia - a zakłada, że potencjalny czytelnik doskonale zna już jego historię, a nie zawsze tak jest.

Adam | 2012-04-20
Na półkach: Mam na półce
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

Jak na skromną książeczkę sygnowaną szyldem tabloida Faktu te mini-kompendium rewelacyjnie spełnia swoją rolę. Nie jest to stricte dokument, ale książka opisana językiem przyjaznym dla zwykłego Kowalskiego. Podsumowuje ona niemal całość historii Titanica, nie pomijając ciekawych mniej znanych epizodów, zarówno za jego świetności - jak i już po katastrofie. Świetna lektura na jeden wieczór, by odświeżyć pamieć o tragedii, która wydarzyła się te już ponad 100 lat temu.

manga231 | 2012-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2012

Szkoda że tak niewiele stron posiada, bo jest genialna. Zawiera dużo naprawdę ciekawych informacji, niejednokrotnie zaskakujących. Czyta się błyskawicznie. W moim przypadku ogromnym zaskoczeniem było to, że dopiero co zaczęłam czytać a tu już koniec.
Polecam miłośnikom historii Titanica i nie tylko. Szkoda, że tak mało jest książek o tej katastrofie.

| 2012-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2012

Taka niewielka książeczka, a ma w sobie tyle ciekawych informacji ;) Fakty, ciekawostki, informacje, przebieg katastrofy. Polecam ;)

Paweł Lesiak | 2013-11-10
Przeczytana: 2012 rok

Objętościowo niewielka książeczka, ale mieszcząca w sobie wiele faktów i zdjęć dotyczących tragedii titanica.

Małgosia | 2012-04-25
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Ciekawa publikacja o Titanicu. Autorzy przedstawili wiele nieznanych faktów oraz ciekawostek.Czy ktoś wiedział, że na Titanica zabrano 40 ton ziemniaków i 57 tysięcy sztućców?A góra lodowa była 7 razy większa od Titanica? Warto przeczytać

AgnesBDH | 2017-07-09
Na półkach: Ukończone w roku 2012