Życie sportowe w drugiej Rzeczypospolitej : sukcesy, ciekawostki, sensacje

Wydawnictwo: Bellona
8 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
c0ldplay

Książka przedstawia dzieje polskiego ruchu sportowego w okresie międzywojennym, podkreślając znaczącą rolę środowisk intelektualnych i artystycznych w jego rozwoju. Część główną opracowania poprzedzono rozdziałem dotyczącym wydarzeń sprzed 1918 roku, kiedy w oparciu o istniejące pod zaborami pierwsze zrzeszenia i kluby stworzono podwaliny pod organizację sportu w niepodległej Polsce. Głównym celem publikacji jest odtworzenie udziału polskich zawodniczek i zawodników w międzynarodowej rywalizacji sportowej w latach 1918-1939, z możliwie dokładnym ukazaniem dramaturgii zawodów oraz klimatu tamtych lat, a także rozwoju i przemian w strukturach organizacyjnych polskiego sportu. Do wielkich osiągnięć przed wybuchem II wojny światowej zaliczają się przede wszystkim: liczne medalowe sukcesy wioślarzy i bokserów w mistrzostwach Europy, czyniące z Polski jedną z europejskich potęg w tych dyscyplinach w latach 30. XX wieku; pionierska rola Polaków w rozwoju sportu łuczniczego; zaskakujące mecze naszej reprezentacji piłkarskiej (w tym legendarny pojedynek z Brazylią w mistrzostwach świata); medale mistrzostw Europy reprezentacji Polski w hokeju na lodzie (do dziś jedyne w tej dyscyplinie!); sesja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie; wspaniała gra Jadwigi Jędrzejowskiej w finale Wimbledonu; wicemistrzostwo świata Stanisława Marusarza w skokach narciarskich i wiele innych. Książka powstała na podstawie opracowań historycznych oraz sprawozdań dziennikarskich z prasy dwudziestolecia międzywojennego (krajowej i zagranicznej). Przytoczone zostały również opinie naocznych świadków, ekspertów, działaczy oraz relacje samych zawodników, którzy po upływie wielu lat udzielali wywiadów lub spisywali swoje wspomnienia.
W uzupełnieniach do książki załączono tabele, prezentujące m.in. wszystkich polskich medalistów oraz zdobywców miejsc punktowanych w igrzyskach olimpijskich, a także, po raz pierwszy w dotychczasowej literaturze, kompletną listę naszych medalistów mistrzostw świata i mistrzostw Europy z lat 1918-1939. Przedstawiono również wykaz wszystkich międzypaństwowych meczów, jakie rozegrały narodowe reprezentacje w piłce nożnej i hokeju na lodzie.

źródło opisu: www.bellona.pl

Wojtek Micygała | 2017-09-22
Przeczytana: 2013 rok

Dobra książka, chociaż mam wrażenie, że autor skupił się bardziej na prezentacji wyników, niż na próbie odpowiedzi na pytanie ile znaczył dla mieszkańców międzywojennej Polski sport.

Olga Ka | 2018-03-06
Na półkach: 2018, Przeczytane