Mroczny PRL. Wielkie afery

Mroczny PRL
Fronda
2017-02-06
2017-02-06

Książki nie dałem rady dokończyć – styl pisania utrudnia dobrnięcie do końca, a oceny autora czasem nie dają się przełknąć.

Fajna tematyka, wykonanie tragiczne.

Fajna tematyka, wykonanie tragiczne.

Mroki PRL

Przemysław Słowiński w ,,Wielkich aferach'' przedstawia całe mnóstwo skandali politycznych, obyczajowych. Tych ''wyjaśnionych" i tych zupełnie zapomnianych.

Dowiemy się co nieco o słynnej ucieczce Józefa Światły na Zachód, po której komuniści nie mogli się otrząsnąć. Funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego ''wsławił się'' prześladowaniem żołnierzy AK. Znienawidzony nawet przez towarzyszy z powodu grubiańskiego zachowania. O tym, że nie działał w pojedynkę, wiadomo było od dawna, od samego początku pomagał mu ten sam człowiek. Tu jest wszystko: gry, zakulisowe działania największych wywiadów.
Autor szeroko opisuje tzw. aferę mięsną, na karę śmierci został skazany ojciec znanego aktora. Na czym polegała afera konsularna? Amant i ''dyplomata" w jednej osobie. Kto się bał ''krwawego Maćka"? O co chodziło w sprawie Janoszów? Skąd się wziął fenomen innego uwodziciela, Jerzego Kalibabki? Na kanwie jego bogatego ''życiorysu" matrymonialnego powstał serial Tulipan, przez jakiś czas był nawet jego konsultantem.

Syn funkcjonariusza ORMO przez dwa lata bezkarnie bałamucił i okradał zakochane w nim kobiety. Kalibabka występował pod różnymi nazwiskami, przemieszczał się po całej Polsce. Ostatecznie został złapany w Szczawnicy, udowodniono mu aż 103 przestępstwa. Owocem jego podbojów są dzieci, doczekał się ich...28. Mitoman i złodziej opowiadał, że w końcu przestał liczyć wszystkie te panie, które udało mu się oszukać. Pojawiał się w kurortach, uzdrowiskach, to tam właśnie prowadził swoją ''działalność".

Polski ''Casanova": ,,Potrafił sprawnie i sprytnie wykreować mit wokół własnej osoby. Twierdził, że działał tylko z miłości, uszczęśliwiał swoje wybranki, że był takim miłosnym Robin Hoodem. Ale to był zwykły bandyta, złodziej i gwałciciel, 100 proc. oszust''.

Jerzy Kalibabka nie przebierał w środkach, zatrudniał służące, przeważnie młode dziewczyny, nastolatki, pomagające mu w tym procederze. Trudnił się również sutenerstwem na wysoką skalę.

Wszystkie historie opowiedziane są w sposób zajmujący, zachęcający do dalszej lektury.

Mroki PRL

Szału nie ma. Większość historii dobrze znana i nic nowego autor tą książka nie wniósł. Momentami irytuje stronniczość autora w ocenie postaci opisanych historii. Nie to że bronię komuchów ale jakoś mi to w książce wybrzmiewało nieprofesjonalnie.

Po książkę sięgnęłam z ciekawości. O niektórych aferach coś wiedziałam i z książki nic nowego nie dowiedziałam. O pozostałych z chęcią się dowiedziałam.
Książka średnia, na kilka wieczorów. Minusy lecą za nadmierne wyrażanie uczuć autora. Nie jestem fanką komunizmu, też mnie telepie gdy pomyślę, że oprawcy nie ponieśli odpowiedzialności a ci co cierpieli nie doczekali się sprawiedliwości (obojętnie w jakim systemie),ale autor nadmiernie dał się ponieść emocjom i w pewnym momencie mnie to przerosło. Miałam ochotę sięgnąć po inne książki tego autora, ale teraz wymiękam.

Głośne afery i ich tło. Nic odkrywczego. Zdarzają się błędy w tekście. Do przeczytania jak ktoś chce

• 2017
  • Reportaże