Arabska wiosna. Rewolucja w świecie islamskim

Tłumaczenie: Robert Kędzierski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Oblicza współczesności". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Der arabische Frühling: Als die islamische Jugend begann, die Welt zu verändern
literatura faktu
Michał

Tunezja, Egipt, Libia, Jemen, Syria, Bahrajn - problemy w tych krajach są podobne: analfabetyzm, bezrobocie, przepaść między bogactwem ludzi władzy a nędzą obywateli, korupcja, ucisk, prześladowanie opozycji i stosowanie tortur. Czarę goryczy przepełnił całkowity brak perspektyw dla młodego pokolenia. To właśnie młodzi wiosną 2011 roku wzniecili arabską rewolucję. W swojej publikacji Jörg...

W swojej publikacji Jörg Armbruster analizuje sytuację w poszczególnych krajach, kreśli sylwetki kluczowych postaci, rozważa rolę Internetu i technik komunikacyjnych w organizowaniu się młodych ludzi. Nie stroni również od pytań najbardziej kontrowersyjnych. Czy demokracja i islam wzajemnie się nie wykluczają? Jaki sens ma demokracja w krajach, których obywatele uważają, że Koran jest ważniejszy od konstytucji? I wreszcie - czy sam islam nie jest największym zagrożeniem dla demokracji?

źródło opisu: Wyd. Dolnośląskie, 2012

źródło okładki: www.najlepszyprezent.pl

Monika | 2015-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Beznadziejna i tendencyjna.
Nie będę nawet komentować jej treści, bo nie chcę się denerwować.

jarr74 | 2016-04-22
Przeczytana: 2016 rok

„Tunezja, Egipt, Libia, Jemen, Syria, Bahrajn-problemy w tych krajach są podobne: analfabetyzm, bezrobocie, przepaść między bogactwem ludzi władzy a nędzą obywateli, korupcja, ucisk, prześladowanie opozycji, stosowanie tortur. Czarę goryczy przepełnił całkowity brak perspektyw dla młodego pokolenia. To właśni młodzi wiosną 2011 wzniecili arabską rewolucję”.

Dramatyczne wydarzenia rozgrywające się na naszych oczach w Europie, na Bliskim Wschodzie czy Afryce Północnej, wliczając w to kryzys imigracyjny oraz ostatnie zamachy terrorystyczne we Francji, Belgii i innych miejscach, są, w pewnej mierze, pokłosiem tzw. arabskiej wiosny, która kilka lat temu (2010-2013) przelała się falą przez kraje arabskie, obalając wieloletnie dyktatury (Zin Al.-Abidin Ben Ali, Husni Mubarak, Mauammar al.-Kaddafii, Baszszar al.-Asad…) i dotychczasowe systemy rządów. Warto więc pochylić się nad tym zjawiskiem i dowiedzieć się więcej o tym co legło u jego podstaw ( straszliwa bieda,...

Arathi | 2016-01-21
Przeczytana: 13 czerwca 2012

W tradycyjnym pojęciu historia to po prostu to, co zdarzyło się dawno. Tak naprawdę nikt nie decyduje, co zostanie uznane za fakt historyczny – da się wskazać wydarzenia nawet niezbyt odległe w czasie, które już dziś przeszły do historii. Ich wpływ na losy ludzi jest tak duży, że na zawsze wyznacza nowe drogi, którymi będą podążać. Niewątpliwie rozpoczęta w 2011 roku i trwająca do dziś Arabska Wiosna należy właśnie do takich wydarzeń.

Książkę opowiadającą o współczesnych problemach, których skutków jeszcze nie widać, niełatwo jest napisać. Wyzwanie to podjął dziennikarz telewizji ARD Jörg Armbruster, pisząc „Arabską Wiosnę. Rewolucję w świecie islamskim”, wydaną w Polsce przez Wydawnictwo Dolnośląskie. Znalazła się ona w serii „Oblicza Współczesności”, więc wymaga się od niej, by była aktualna, przejrzyście napisana i aby prezentowała jak najszerszy punkt widzenia, co pozwala czytelnikowi wyrobić sobie własne zdanie. „Arabska Wiosna” te warunki spełnia.

Wydaje się, że autor ma...

Yasmine | 2013-05-02
Przeczytana: 01 maja 2013

Wszyscy pamiętamy arabską wiosnę, która wybuchła początkiem 2011 roku. Zaczęło się w Tunezji od samospalenia Muhamada Buaziziego, co było jego protestem wobec złej sytuacji w kraju. W każdym z tych krajów arabskich - Tunezji, Egipcie, Libii, Jemenie, Syrii, Bahrajnie problemy są podobne: bezrobocie, analfabetyzm, korupcja, autokratyczne rządy prezydentów, stosowanie tortur wobec demonstrantów, czyli ogólny brak perspektyw na lepsze życie, zwłaszcza dla młodych ludzi. To właśnie oni, za pośrednictwem internetu (Facebooka, Twittera) zorganizowali demonstracje, które przekształciły się w ogólnoarabską rewolucję. Autor w bardzo przenikliwy sposób dokonuje analizy sytuacji przed i po rewolucji, albo nawet w trakcie (wojna domowa w Syrii), zadaje pytania, czy w ogóle w tych krajach możliwa jest demokracja, czy islam nie jest jej największą przeszkodą. Warta przeczytania pozycja.

Angeluses | 2017-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Jedna wielka propaganda i przekłamywanie faktów.
Autor twierdzi że osoby które tworzyły Państwo Islamskie walczyły o demokracje, a nie o fanatyzm religijny. Przekłamuje fakty i przeczy sam sobie.

michal128 | 2017-01-01

Zawiera podstawowe informacje na temat przyczyn Arabskiej Wiosny i zwraca uwagę na rolę internetu w organizacji protestów. Skupia się głównie na wydarzeniach w północnej Afryce (Tunezja, Libia, Egipt) oraz Syrii. Książka dobra dla osób posiadających niewielką/podstawową wiedzę na temat problematyki bliskiego wschodu.

jssnapiecek | 2017-03-24
Przeczytana: czerwiec 2016

na pewno dało się lepiej opisać temat

magia78 | 2015-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2013