Arabska wiosna. Rewolucja w świecie islamskim

Jörg Armbruster Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie literatura faktu
Der arabische Frühling: Als die islamische Jugend begann, die Welt zu verändern
Robert Kędzierski
Wydawnictwo Dolnośląskie
islam arabska wiosna rewolucja Tunezja Egipt Libia Jemen Syria Bahrajn Iran Turcja Strefa Gazy Izrael chrześcijaństwo żydzi judaizm prawa człowieka wolność
Der arabische Frühling: Als die islamische Jugend begann, die Welt zu verändern
literatura faktu
Robert Kędzierski

Bardzo dobra, w przystępny sposób opisuje sytuację w sześciu arabskich państwach na początku Arabskiej Wiosny w 2011 roku. Autor skupił się głównie na Egipcie i Libii, zabrakło mi dokładniejszych relacji z Jemenu i Bahrajnu.

Historia brutalnie zweryfikowała tezy postawione w książce, a autor w swoich przewidywaniach okazał się niepoprawnym optymistą. Książka powstawała jednak jeszcze w trakcie trwania Arbskiej Wiosny, a sam autor jako naoczny świadek był pod wpływem emocji które towarzyszyły mieszkańcom Bliskiego Wschodu w tamtym okresie - i to jest największa moim zdaniem wartość tej książki,...

Po kilku latach od zakończenia "Arabskiej wiosny" i jednocześnie wydania niniejszej książki najlepiej widać, jaka była jej wartość, a była nieomalże zerowa. Autor pokazał nie prawdziwy, lecz życzeniowy obraz tych wydarzeń i mówiąc kolokwialnie został zmasakrowany przez rzeczywistość.

Jedna wielka propaganda i przekłamywanie faktów.
Autor twierdzi że osoby które tworzyły Państwo Islamskie walczyły o demokracje, a nie o fanatyzm religijny. Przekłamuje fakty i przeczy sam sobie.

na pewno dało się lepiej opisać temat

Zawiera podstawowe informacje na temat przyczyn Arabskiej Wiosny i zwraca uwagę na rolę internetu w organizacji protestów. Skupia się głównie na wydarzeniach w północnej Afryce (Tunezja, Libia, Egipt) oraz Syrii. Książka dobra dla osób posiadających niewielką/podstawową wiedzę na temat problematyki bliskiego wschodu.

„Tunezja, Egipt, Libia, Jemen, Syria, Bahrajn-problemy w tych krajach są podobne: analfabetyzm, bezrobocie, przepaść między bogactwem ludzi władzy a nędzą obywateli, korupcja, ucisk, prześladowanie opozycji, stosowanie tortur. Czarę goryczy przepełnił całkowity brak perspektyw dla młodego pokolenia. To właśni młodzi wiosną 2011 wzniecili arabską rewolucję”.

Dramatyczne...

W tradycyjnym pojęciu historia to po prostu to, co zdarzyło się dawno. Tak naprawdę nikt nie decyduje, co zostanie uznane za fakt historyczny – da się wskazać wydarzenia nawet niezbyt odległe w czasie, które już dziś przeszły do historii. Ich wpływ na losy ludzi jest tak duży, że na zawsze wyznacza nowe drogi, którymi będą podążać. Niewątpliwie rozpoczęta w 2011 roku i...

1958

183/2013

2041

Beznadziejna i tendencyjna.
Nie będę nawet komentować jej treści, bo nie chcę się denerwować.

• Bliski Wschód
  • Reportaż