Bohaterowie, bogowie i demony dawnego Iranu

Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , ,

Dobre ujęcie mitów przedmuzułmańskiego Iranu, nie tylko tych ściśle zaratusztriańskich. Autorka najpierw opowiada w baśniowej nieco konwencji daną historię, a potem w dalszej części rozdziału zamieszcza do niej komentarz. Tłumaczy irańskie podania w oparciu o badania naukowców różnych dziedzin, bo nie tylko religioznawców, ale i antropologów, językoznawców, historyków. Zwraca uwagę ogrom odniesień do związków mitologii Iranu z analogicznymi opowieściami znanymi w tradycji indyjskiej, słowiańskiej, czy klasycznej. Pośredni dowód na istnienie wspólnoty praindoeuropejskiej, można by rzec. Lekturę utrudnia duża liczba imion, chyba niezbyt dobrze znanych przeciętnemu polskiemu czytelnikowi. Niemniej jednak z pewnością warto po tę książkę sięgnąć, m.in. ze względu na sygnalizowaną przez Autorkę trwałość pradawnych mitów i związanych z nimi zwyczajów także we współczesnym Iranie po rewolucji 1979 roku.

Tomasz Babnis

Dobre ujęcie mitów przedmuzułmańskiego Iranu, nie tylko tych ściśle zaratusztriańskich. Autorka najpierw opowiada w baśniowej nieco konwencji daną historię, a potem w dalszej części rozdziału zamieszcza do niej komentarz. Tłumaczy irańskie podania w oparciu o badania naukowców różnych dziedzin, bo nie tylko religioznawców, ale i antropologów, językoznawców, historyków....

więcej Pokaż mimo to

avatar
494
492

Na półkach:

Książka ciekawa i bardzo wartościowa, ale do łatwych nie należy.
Jedną z trudności dla początkującego amatora mitologii Iranu będzie gąszcz imion, które mają po kilka wariantów (np. sam najwyższy Ormuzd, zwany Ahura Mazdą, Zaratusztra zwany Zardusztem lub Zoroastrem, itp.),a także duża ilość pomniejszych duchów i demonów, które są na usługach głównych Amszaspandów i ich demonicznych odpowiedników.
Trudno (choć nie niemożliwie) też czasem połapać się w warstwach tych wierzeń: które są najstarsze (Zurwan, Mitra, Waju--oni pojawiają się później w zredukowanej funkcjonalności, np. Mitra jako Słońce, Waju jako pomniejszy pomocnik któregoś Amszaspanda),które nowsze. Problemem jest to, że najstarsze księgi o mitach irańskich to Awesta, której rozdziały pisał już Zaratusztra.
Ogólnie, pierwsza część książki zajmuje się panteonem irańskich bogów, stworzeniem świata i ludzi, a druga dziejami ich największych ludzkich bohaterów (Jima, Sam, Zal, Rustam, Zaratusztra, Esfandjar, ...).
Książka moim zdaniem bardzo ważna dla osoby zdeterminowanej na poważnie poznać wierzenia Słowian. Wiele wątków słowiańskich można tu odnaleźć, chociażby przechodzenie przez most po śmierci, wątek Simorg, Baby Jagi, relacje słońca (Chora--nie Chorsa, który jest księżycem u Słowan) do Ormuzda (jak relacja Swaróg-Perun),itd. Warto poznać te wzorce relacji u źródła. Są też wątki odnajdywane w chrześcijaństwie, np. motyw Waru, budowli pełniącej rolę Arki Noego, a także opis zoroastriańskiej apokalipsy-końca świata.
Lekturę przeczytałem dwukrotnie, bo szkoda było mi "w pocie czoła zdobytej" wiedzy. Całość zwięźle streściłem na 8 stronach tutaj:
http://mer.chemia.polsl.pl/~pborys/Mitologia_Iranska.pdf
A tutaj streszczenie rozszerzone o parę innych pozycji literaturowych w postaci filmowej:
https://youtu.be/I7I-ZfBNnO8
Polecam osobom ciekawym świata.
Jeśli ktoś nie ma siły na całość, to może spróbować ograniczyć się chociaż do samych mitów bez omówienia naukowego, co powinno być szybsze. Same omówienia zasadniczo są zrobione dość przystępnie, choć zdarzył się jeden kwiatek, który aż wynotowałem (s. 208):
"Kontaminacja paralelnych wątków własnych i obcych, ich cyklizacja w większe całości była podstawowym sposobem kształtowania epickiej tradycji Iranu" :)
ps.
Na okładce jedno z wcieleń Simorg (moim zdaniem).

Książka ciekawa i bardzo wartościowa, ale do łatwych nie należy.
Jedną z trudności dla początkującego amatora mitologii Iranu będzie gąszcz imion, które mają po kilka wariantów (np. sam najwyższy Ormuzd, zwany Ahura Mazdą, Zaratusztra zwany Zardusztem lub Zoroastrem, itp.),a także duża ilość pomniejszych duchów i demonów, które są na usługach głównych Amszaspandów i ich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
17
6

Na półkach: ,

Książka o mitologii dokładnie taka, jak lubię: autorka opisuje irańskie historie, a następnie podejmuje próbę wyjaśnienia ich genezy, a także przemian, jakie zaszły w wierzeniach. Do tego napisana piękną polszczyzną. Serdecznie polecam.

Książka o mitologii dokładnie taka, jak lubię: autorka opisuje irańskie historie, a następnie podejmuje próbę wyjaśnienia ich genezy, a także przemian, jakie zaszły w wierzeniach. Do tego napisana piękną polszczyzną. Serdecznie polecam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    84
  • Przeczytane
    27
  • Posiadam
    11
  • Iran
    3
  • Baśnie i mity
    2
  • Starożytność
    2
  • Historia
    2
  • W mojej biblioteczce
    1
  • Chcę przeczytać BIBLIOTEKA
    1
  • 📚 Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bohaterowie, bogowie i demony dawnego Iranu


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne