Bohaterowie, bogowie i demony dawnego Iranu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320703808
historia
kalofonia

Przedstawiony tu materiał to tylko cząstka mitycznej tradycji Iranu. Wybór mitów dyktowany był przede wszystkim tym, na ile wydają się organicznie związane z systemem mitycznym dawnego Iranu, irańskim światopoglądem i trwałymi jego cechami. Rezygnując ze względu na charakter tej książki z podawania źródeł, z których pochodzą poszczególne dane, starałam się jedynie zorientować czytelnika w charakterze tych źródeł, co bywa niekiedy konieczne także dla zrozumienia ich znaczenia i roli,jaką mogły kiedyś odgrywać w życiu umysłowym, ich genezy oraz związków z realiami życia społecznego.
Dane pochodzące z różnych źródeł bywają niekiedy sprzeczne. Obraz, jaki powstaje przy zapoznaniu się z większą ilością przekazów, daleki jest od uładzonego, logicznego systemu dualistycznej doktryny. Zamazywanie owych sprzeczności wydaje się niesłuszne i nieuczciwe, one bowiem właśnie pokazują, jak funkcjonowały mity i rozwijały się formy ich przekazu. Pomiędzy poszczególnymi ogniwami występują niekiedy ogromne przerwy w czasie. To co zachodziło wtedy w tradycji, może być przedmiotem naszych domysłów. Hipotezy te nie mają waloru pewników i czytelnicy powinni sobie z tego zdawać sprawę. Ale równocześnie zarysowują się pewne prawidłowości, stałe, powracające w niemal całej historii idee, które można przyrównać do elementów narodowej podświadomości: te nie tracą swojej wartości, nośności ideowej, siły budzenia emocji.

źródło opisu: Ze wstępu

źródło okładki: skan własny (przycięty)

Przemek | 2015-03-04
Przeczytana: 04 marca 2015

Książka ciekawa i bardzo wartościowa, ale do łatwych nie należy.
Jedną z trudności dla początkującego amatora mitologii Iranu będzie gąszcz imion, które mają po kilka wariantów (np. sam najwyższy Ormuzd, zwany Ahura Mazdą, Zaratusztra zwany Zardusztem lub Zoroastrem, itp.), a także duża ilość pomniejszych duchów i demonów, które są na usługach głównych Amszaspandów i ich demonicznych odpowiedników.
Trudno (choć nie niemożliwie) też czasem połapać się w warstwach tych wierzeń: które są najstarsze (Zurwan, Mitra, Waju--oni pojawiają się później w zredukowanej funkcjonalności, np. Mitra jako Słońce, Waju jako pomniejszy pomocnik któregoś Amszaspanda), które nowsze. Problemem jest to, że najstarsze księgi o mitach irańskich to Awesta, której rozdziały pisał już Zaratusztra.
Ogólnie, pierwsza część książki zajmuje się panteonem irańskich bogów, stworzeniem świata i ludzi, a druga dziejami ich największych ludzkich bohaterów (Jima, Sam, Zal, Rustam, Zaratusztra, Esfandjar, ...).
Książka...

Dobre ujęcie mitów przedmuzułmańskiego Iranu, nie tylko tych ściśle zaratusztriańskich. Autorka najpierw opowiada w baśniowej nieco konwencji daną historię, a potem w dalszej części rozdziału zamieszcza do niej komentarz. Tłumaczy irańskie podania w oparciu o badania naukowców różnych dziedzin, bo nie tylko religioznawców, ale i antropologów, językoznawców, historyków. Zwraca uwagę ogrom odniesień do związków mitologii Iranu z analogicznymi opowieściami znanymi w tradycji indyjskiej, słowiańskiej, czy klasycznej. Pośredni dowód na istnienie wspólnoty praindoeuropejskiej, można by rzec. Lekturę utrudnia duża liczba imion, chyba niezbyt dobrze znanych przeciętnemu polskiemu czytelnikowi. Niemniej jednak z pewnością warto po tę książkę sięgnąć, m.in. ze względu na sygnalizowaną przez Autorkę trwałość pradawnych mitów i związanych z nimi zwyczajów także we współczesnym Iranie po rewolucji 1979 roku.

Tomasz Babnis

Wolffówna | 2013-09-05

Książka o mitologii dokładnie taka, jak lubię: autorka opisuje irańskie historie, a następnie podejmuje próbę wyjaśnienia ich genezy, a także przemian, jakie zaszły w wierzeniach. Do tego napisana piękną polszczyzną. Serdecznie polecam.

Aztek_Anonim | 2017-03-30
byrcia | 2015-09-04