religia
Iselor

Jeśli idzie o treść, to "Mitologia Iranu" nie różni się specjalnie od "Bohaterów, bogów i demonów dawnego Iranu" M. Składankowej. Miejscami miałem wręcz wrażenie, że drugi raz czytam dokładnie tę samą książkę. Jest to niewątpliwie dobre i kompetentne wprowadzenie w dziedzinę mitów irańskich epoki przedmuzułmańskiej. Autorka snuje dużo analogii sięgając do wspólnoty praindoeuropejskiej, także do obyczajów słowiańskich, które w wielu punktach okazują się bardzo podobne do irańskich. Czyta się nie zawsze łatwo (mnóstwo imion własnych, często występujących w różnych wariantach), ale praca jest na pewno warta przeczytania. I obejrzenia, bo zawiera naprawdę porządny - acz czarno-biały - materiał ilustracyjny.

Tomasz Babnis

Iselor | 2016-10-30
Przeczytana: 20 marca 2012

Rewelacyjne, dosyć spore objętościowo opracowanie mitologii Iranu, jednej z najważniejszych z punktu widzenia człowieka tzw. Zachodu mitologii. I to zarówno politeistycznej religii starożytnych Persów, jak i zreformowanej we współczesny monoteistyczny zoroastryzm przez proroka Zaratustrę. A trzeba wiedzieć że zoroastryzm, jedna z najstarszych i wg mnie najciekawszych religii świata (zarówno w wydaniu poli jak i monoteistycznym) wywierała silny wpływ (to działało w obie strony) na hinduizm, buddyzm, judaizm, chrześcijaństwo, islam, jazydyzm, a i pewnie na inne też. Absolutny tytuł obowiązkowy dla zainteresowanych religiami i mitami.

klara traveler | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016