Mitologia Iranu

Bardzo dobre opracowanie. Pojawiły się głosy, że materiał jest przedstawiony chaotycznie, zaś przez natłok informacji nie można się skupić na lekturze. Moim zdaniem wystarczy po prostu odrobina skupienia na tekście. W odbiorze pomaga słowniczek, utrudnia go natomiast - brak skorowidzu. Często miałem ochotę wrócić do poruszanych wcześniej zagadnień, lecz miałem problem z ich lokalizacją, żeby coś porównać albo zestawić.

Mimo to nie uważam, żeby materiał był nieuporządkowany, wręcz przeciwnie. To, że ktoś zastosował inną metodologię, niż tę znaną z Parandowskiego i internetowych ,,encyklopedii" mitologicznych (przypominającą bardziej katalog opowieści ułożony według postaci niż wnikliwą, szerokoperspektywiczną analizę),nie oznacza, że popełnił karygodny błąd. Nader często zdarza się, że to czytelnik nie ma odpowiedniego przygotowania do zmierzenia się z książką, a za swój brak kompetencji obwinia autora.

Z punktu widzenia mitokrytyki praca Marii Składanek jest książką niezwykle wartościową, świetnie napisaną i bardzo dobrze opracowaną. Polecam!

Książka wymaga ponadprzeciętnego skupienia przez natłok informacji przedstawionych w nieprzejrzystej formie. Rozdziały zupełnie nietknięte od "Lament po Sijawuszu".

"Mitologia Iranu" autorstwa Marii Składankowej budzi we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony, jest to obszerne źródło wartościowej wiedzy. Nie mam żadnych wątpliwości, że lektura tej książki dużo mi dała. Jest to cenna pozycja. Jednak z drugiej strony, autorka prezentuje irańską mitologię w sposób tak chaotyczny, że nieraz gubiłem się w natłoku wydarzeń i imion bogów i herosów. W odróżnieniu od wielu innych starożytnych mitologii, w tym przypadku dysponujemy bogatymi źródłami pisanymi (jak np. obszerne fragmenty "Awesty", świętej księgi zaratusztrianizmu) i naprawdę uważam, że ten materiał można opracować lepiej, w sposób bardziej czytelny (tak jak zrobiono to z mitologią grecką). Ponadto, spekulacje autorki dotyczące interpretacji poszczególnych mitów niekiedy budzą moje wątpliwości - być może nie miałbym ich, gdybym posiadał wiedzę, którą dysponowała Maria Składankowa, jednakże tak, jak zostały one przedstawione w książce, wydają mi się niekiedy uzasadnione słabo. W sumie, osobom zainteresowanym, "Mitologię Iranu" polecam, ale naprawdę uważam, że można było tę książkę napisać lepiej.

Rewelacyjne, dosyć spore objętościowo opracowanie mitologii Iranu, jednej z najważniejszych z punktu widzenia człowieka tzw. Zachodu mitologii. I to zarówno politeistycznej religii starożytnych Persów, jak i zreformowanej we współczesny monoteistyczny zoroastryzm przez proroka Zaratustrę. A trzeba wiedzieć że zoroastryzm, jedna z najstarszych i wg mnie najciekawszych religii świata (zarówno w wydaniu poli jak i monoteistycznym) wywierała silny wpływ (to działało w obie strony) na hinduizm, buddyzm, judaizm, chrześcijaństwo, islam, jazydyzm, a i pewnie na inne też. Absolutny tytuł obowiązkowy dla zainteresowanych religiami i mitami.

Na półkach: , , , , , , ,

Jeśli idzie o treść, to "Mitologia Iranu" nie różni się specjalnie od "Bohaterów, bogów i demonów dawnego Iranu" M. Składankowej. Miejscami miałem wręcz wrażenie, że drugi raz czytam dokładnie tę samą książkę. Jest to niewątpliwie dobre i kompetentne wprowadzenie w dziedzinę mitów irańskich epoki przedmuzułmańskiej. Autorka snuje dużo analogii sięgając do wspólnoty praindoeuropejskiej, także do obyczajów słowiańskich, które w wielu punktach okazują się bardzo podobne do irańskich. Czyta się nie zawsze łatwo (mnóstwo imion własnych, często występujących w różnych wariantach),ale praca jest na pewno warta przeczytania. I obejrzenia, bo zawiera naprawdę porządny - acz czarno-biały - materiał ilustracyjny.

Tomasz Babnis

• Mitologia