Mitologia Iranu

Okładka książki Mitologia Iranu
Maria Składanek Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe Seria: Mitologie świata (Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe) religia
religia
Mitologie świata (Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe)
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
1989-01-01
1989-01-01
Iran kultura perska mitologia iranistyka

"Mitologia Iranu" autorstwa Marii Składankowej budzi we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony, jest to obszerne źródło wartościowej wiedzy. Nie mam żadnych wątpliwości, że lektura tej książki dużo mi dała. Jest to cenna pozycja. Jednak z drugiej strony, autorka prezentuje irańską mitologię w sposób tak chaotyczny, że nieraz gubiłem się w natłoku wydarzeń i imion bogów i herosów. W odróżnieniu od wielu innych starożytnych mitologii, w tym przypadku dysponujemy bogatymi źródłami pisanymi (jak np. obszerne fragmenty "Awesty", świętej księgi zaratusztrianizmu) i naprawdę uważam, że ten materiał można opracować lepiej, w sposób bardziej czytelny (tak jak zrobiono to z mitologią grecką). Ponadto, spekulacje autorki dotyczące interpretacji poszczególnych mitów niekiedy budzą moje wątpliwości - być może nie miałbym ich, gdybym posiadał wiedzę, którą dysponowała Maria Składankowa, jednakże tak, jak zostały one przedstawione w książce, wydają mi się niekiedy uzasadnione słabo. W sumie, osobom zainteresowanym, "Mitologię Iranu" polecam, ale naprawdę uważam, że można było tę książkę napisać lepiej.

Rewelacyjne, dosyć spore objętościowo opracowanie mitologii Iranu, jednej z najważniejszych z punktu widzenia człowieka tzw. Zachodu mitologii. I to zarówno politeistycznej religii starożytnych Persów, jak i zreformowanej we współczesny monoteistyczny zoroastryzm przez proroka Zaratustrę. A trzeba wiedzieć że zoroastryzm, jedna z najstarszych i wg mnie najciekawszych religii świata (zarówno w wydaniu poli jak i monoteistycznym) wywierała silny wpływ (to działało w obie strony) na hinduizm, buddyzm, judaizm, chrześcijaństwo, islam, jazydyzm, a i pewnie na inne też. Absolutny tytuł obowiązkowy dla zainteresowanych religiami i mitami.

Na półkach: , , , , , , ,

Jeśli idzie o treść, to "Mitologia Iranu" nie różni się specjalnie od "Bohaterów, bogów i demonów dawnego Iranu" M. Składankowej. Miejscami miałem wręcz wrażenie, że drugi raz czytam dokładnie tę samą książkę. Jest to niewątpliwie dobre i kompetentne wprowadzenie w dziedzinę mitów irańskich epoki przedmuzułmańskiej. Autorka snuje dużo analogii sięgając do wspólnoty praindoeuropejskiej, także do obyczajów słowiańskich, które w wielu punktach okazują się bardzo podobne do irańskich. Czyta się nie zawsze łatwo (mnóstwo imion własnych, często występujących w różnych wariantach), ale praca jest na pewno warta przeczytania. I obejrzenia, bo zawiera naprawdę porządny - acz czarno-biały - materiał ilustracyjny.

Tomasz Babnis

Dodaj cytat z książki Mitologia Iranu