Kwity polskie. Reportaże

83-2070-390-5
reportaże
literatura faktu
A--

Zbiór reportaży autorstwa Ewy Szymańskiej.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: własne

almos | 2015-06-18
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Ten niewielki tom reportaży wydany w 1981r. i portretujący Polskę z drugiej połowy lat siedemdziesiątych to modelowy przykład polskiej szkoły reportażu: książka napisana jest świetnym językiem, znakomicie opisuje rzeczywistość i mentalność ówczesnej Polski. Tom z pewnością zasługuje na wznowienie.

Książeczka znaleziona w ramach porządków w piwnicy: wywalam stare książki, oddaję do bibliotek i innych miejsc, a tu się trafiła taka perełka: cieniutki tom reportaży dziennikarki warszawskiej 'Kultury' z lat 70-tych. Jeden z reportaży, 'Junior', został przypomniany przez Mariusza Szczygła w niedawnej antologii reportażu XX wieku, ale cały zbiór jest znakomity.

Tematem reportaży jest życie w w Polsce w latach późnego Gierka. Styl książki zwięzły i plastyczny, prowadziło się wtedy subtelne gry z cenzurą, ale jakość dzieła na tym nie ucierpiała, wręcz przeciwnie. Może najciekawszy jest opis mentalności tamtych czasów, można się zastanowić na ile żeśmy się zmienili po 40 latach.

Weźmy...

idaredalma | 2015-05-29