Głową o mur Kremla

Seria: Terra incognita
Wydawnictwo: W.A.B.
Rosja, reportaże, życie, Putin, Miedwiediew
literatura faktu
MateuszP

Głową o mur Kremla Krystyny Kurczab-Redlich jest zbiorem przejmujących reportaży o życiu Rosjan. To zapis odczuć autorki zrodzonych podczas jej wielokrotnych pobytów w Rosji. Książka wprowadza w szaleńczo niejednoznaczną rzeczywistość tego kraju. Przekaz autorki jest wypadkową danych arbitralnie udostępnianych przez rosyjską propagandę oraz własnych obserwacji i wniosków. Na podstawie długoletnich obserwacji Krystyna Kurczab-Redlich tworzy ciekawy obraz postkomunistycznej Rosji, która balansuje pomiędzy niebytem a demokracją. Analizuje system władzy Putina, odbudowującego dyktaturę oraz mentalność Rosjan znoszących wszelkie trudności życiowe w imię poczucia wielkości Rosji jako mocarstwa. Autorka łamie schematy: Rosji - kraju, którego boi się Europa Zachodnia oraz Czeczenii - zaułku opanowanego przez terrorystów. I zadaje trudne pytania: czy czeczeńskie akcje terrorystyczne są prowokacją ze strony Kremla i rosyjskich służb specjalnych? Głową o mur Kremla pozwala spojrzeć na wojnę w Czeczenii z zupełnie innej strony. Pisze: „Kreml poddał Czeczenów terrorowi moralnemu i fizycznemu, a świat - terrorowi kłamstwa". Autorka dobitnie ukazuje problem łamania praw człowieka. Ludzie porywani z domów, torturowani, gwałceni, mordowani, rozrywani dynamitem - taka wyłania się codzienność Czeczenii. Krystynę Kurczab-Redlich interesują głównie fakty, lecz w natłoku wydarzeń ostatnich lat emocje mają równorzędne znaczenie. Mieszkańcy kraju, polityka, bieda życia - śledzone latami - w Głową o mur Kremla ukazane są z niesamowitą siłą wyrazu.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2012

źródło okładki: http://www.wab.com.pl

Koronczarka | 2014-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Jest koniec sierpnia dwa tysiące czternastego roku. Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą. Świat milczy. Ale już zaczął widzieć i słyszeć. Nie reaguje, albo reaguje słabo. Ciągle ma nadzieję, że Rosja na tyle się uspokoi, że znowu nie będzie musiał ani widzieć, ani słyszeć. Tak jest przecież wygodniej robić interesy z jedną szóstą świata bogatą w surowce, która bez refleksji się tych surowców pozbywa. Autorka te nadzieje rozwiewa. Pokazuje drogę Putina od objęcia władzy do roku 2007. Jest konsekwentny. Widzimy jasno, że dzisiejsze wydarzenia na Ukrainie są tej drogi konsekwencją. Jeśli świat będzie dalej postępował tak, jak chińskie małpki, które zakrywają sobie rękoma uszy, oczy i usta, jego przyszłość jawi się koszmarem. "Głową o mur Kremla" jest książką, która nie pozwala spokojnie spać. To zbiór reportaży z Rosji o bardzo różnej tematyce. Jest o sytuacji kobiet, jest o rosyjskim alkoholizmie, ale przede wszystkim pokazana jest podszewka wojny w Czeczenii i wielu zamachów...

Piroman | 2017-04-19

Ta książka udokumentowała i ugruntowała moją wiedzę na temat współczesnej Rosji Putina. Mogą czasem denerwować opinie Autorki o rosyjskich generałach bazujące często na ich męskim image i oddziaływaniu na kobiety. Może drażnić przyznawanie się do braku wiedzy na początku dziennikarskiej przygody w Rosji (skąd czytelnik ma wiedzieć, że późniejsze lata to już znacznie lepiej udokumentowane informacje?). Jednak opis relacji czeczeńsko-rosyjskich oraz intryg dworu Putina rewelacyjny. Ogrom zbrodni poraża i przestrasza. Bardzo polecam!

zuszka | 2014-12-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rosja
Przeczytana: grudzień 2014

Przeczytam każdą książkę Krystyny Kurczab-Redlich, gdyż na pozycjach tej dziennikarki nie można się zawieść. Czytanie książki „Głową o mur Kremla” zajęło mi sporo czasu. Pierwszej jej części dlatego, że delektowałam się każdym jej słowem, czytałam dwu-, czasem wielokrotnie niektóre akapity.
Czytanie drugiej części zajęło mie dużo czasu ze względu na tematykę - Czeczenia. Nie da się tego tematu ot, tak po prostu przeczytać. Opisy tego straszliwego okresu w życiu walczącego o wolność i niezależność narodu, przedstawione z oddaniem całego okrucieństwa oprawców i niewyobrażalnym bólem niewinnych ofiar. Chcąc nie chcąc trzeba robić przerwy w czytaniu, żeby nie odejść od zmysłów.
Takie książki należy czytać. Historię należy odkrywać i poznawać. I nigdy nie wolno zapomnieć...

Vincent | 2013-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Książka porażająca, książka przerażająca, książka obezwładniająca.

Dla osób średnio zorientowanych w problematyce Kaukazu, ta książka może być mocnym ciosem prosto w twarz, reportażem tak obrazowym, że trudno momentami uwierzyć, że to nie fikcja literacka.

Porównanie Rosji przełomu wieków do najgorszych totalitaryzmów wieku XX jest tutaj jak najbardziej na miejscu, bo jak inaczej opisać zupełne rozpasanie władzy i przekręty finansowe w skali nieporównywalnej do niczego w dziejach z jednej strony, a ludobójstwo i nie poszanowanie żadnych wartości ludzkich z drugiej?

Powtarzając to, co napisałem przy ocenie książki Aleksandra Litwinienki, najgorsza w tym wszystkim jest jednak myśl, że głównym odpowiedzialnym ze ten stan nie jest jednoosobowo postrzegany despota i zbrodniarz Putin, ani nawet wszechmocna organizacja FSB, lecz podłoże na którym tacy ludzie i organizacje wyrośli, otumaniony i ogłupiony "Homo Sovieticus" który milcząco popiera wszelkie przestępstwo i przemoc, dopóki...

Ania_OK | 2014-04-12
Na półkach: Przeczytane, Wschód, Reportaż
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Parafrazując klasyka: Rosja to bardzo dziwny kraj. Niby demokratyczny, ale nikt w to nie wierzy, chyba nawet sami Rosjanie. Krystyna Kurczab-Redlich przedstawia absurdy tamtejszego życia, wszystko byłoby dobrze, gdyby to było zabawne... Autorka wyjaśnia w niezwykle spójny sposób historię tego kraju, wszystko łączy się ciąg przyczyna->skutek->ciąg dalszy.
Najwięcej miejsca poświęca skomplikowanej sytuacji w Czeczeni oraz tego do czego doprowadziły wojny tam toczone- Biesłan czy Dubrowka.
Fascynująca, wciągająca, przerażająca i niepozwalająca zapomnieć.

Death_Proof | 2014-10-03
Przeczytana: 03 października 2014

Podczas czytania tej książki nachodziły mnie antagonistyczne myśli: to jest genialna mistyfikacja albo arcydzieło reportażu. Mimo mej natury wątpiącej, wygrała myśl nr dwa. Bezsprzecznie.

O Rosji jest dzisiaj głośno. O Rosji "putinowskiej". Jest to szum niechlubny. Podczas kiedy wszystkie oczy zwrócone są w stronę Ukrainy, warto zagłębić się w historię rosyjskiej polityki i władzy. Kto? Komu? Za ile? Dlaczego? Na te pytania odpowiada autorka "Głową o mur Kremla".

Oprócz cierpliwego wyjaśniania mechanizmów, rosyjskiej mentalności i tajemnicy fenomenu Władimira Putina, Krystyna Kurczab - Redlich robi - moim zdaniem - nadludzką pracę dziennikarską. Pyta, węszy, szuka. Analizuje trudno dostępne fakty, zadaje genialne pytania. Autorka podkreśla, że wiele dokumentów i dowodów jest niedostępnych, jednak jej mozolne i rzetelne kolekcjonowanie skrawków prawdy ukazuje przerażającą wizję rosyjskiej polityki i rosyjskiego świata.

Ogromna część tej publikacji jest poświęcona sprawie...

akane171 | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Jest mi autentycznie i po ludzku ŹLE po przeczytaniu tej książki. Pierwszą część można jeszcze przyjmować z nostalgicznym uśmieszkiem błąkającym się w kącickach ust. Dla mnie Rosja jest prawie że magicznym miejscem, które jakimś cudem jeszcze działa, choć dawno wszystko powinno pieprznąć i rozsypać się w drobny mak. No ale działa, i ta pierwsza część rzuca trochę światła na mechanizmy trzymające w kupie Matkę Rosję. Mówiąc krótko - naród rosyjski wytworzył sobie w ramach ewolucji i lat bycia tępionym naprawdę zahartowany tyłek (co można podziwiać).
Za to część druga... Część o Czeczenii jest po prostu straszna i polecam przy okazji zapoznać się z którymś z reportaży Wojciecha Jagielskiego (najlepiej z Wieżami z Kamienia), żeby zrobiło się jeszcze starszniej. Z niektórymi tezami można polemizować, ale ogólnie trudno się nie zgodzić, że bazują na dobrze udokumentowanych podstawach.

Ogólnie polecam z zastrzeżeniem, że nie będzie to przyjemna lektura. Ani trochę.

Łukasz | 2016-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2016

Baaardzo mocna książka! autorka z niesamowitą odwagą odkrywa przez czytelnikiem Rosję. Choć czytałem już wiele książek o Rosji czy Kaukazie, w tej książce znalazłem wiele dotąd nieznanych mi faktów. Ogromna wiedza autorki i znajomość tzw. "rosyjskiej duszy" stawia "Głową o mur Kremla" na piedestale pozycji traktujących o Rosji. Książka ilustruje również spektakl choroby zwanej WŁADZĄ i pokazuje, że przy biernej roli społeczeństwa w dowolnym miejscu na ziemi można stworzyć dyktaturę jednostki rodem z zamierzchłych czasów, jaką mamy obecnie w Rosji. Rosja Putina, tak jak Rosja Lenina, czy Rosja Stalina to swego rodzaju fenomen o którym ludzie będą mówić jeszcze przez wiele następnych lat, może i nawet setek... Polecam!

lospalos | 2013-09-06
Przeczytana: 2011 rok

Ponieważ bardzo lubię czytać reportaże o Rosji, z chęcią sięgnęłam po tę pozycję. Uważam ją za majstersztyk w swojej klasie i jedną z najlepszych książek o współczesnej Rosji, z jakimi się kiedykolwiek zapoznałam. Książka jest przejmująca i wielce przygnębiająca, ale z każdą kolejną przeczytaną stroną utwierdza w przekonaniu, że Rosja to niepojęty, a jednak fascynujący kraj. Autorka potrafi dotrzeć do czytelnika, wprowadzić w realia putinowskiej Rosji nawet tych którzy tam nigdy nie byli i przekazać niezwykle obszerną i cenną wiedzę oraz swoje własne spostrzeżenia na temat tego kraju. Niestety po lekturze książki dominują odczucia smutku i beznadziei.

elkah83 | 2017-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Książka dosłownie wybitna.
Czytanie zajęło mi trochę czasu, ze względu na tematykę i chęć zrozumienia jak najwięcej i zapamiętania wielu rzeczy. Książkę można podzielić na dwie części. Pierwsza opisuje Rosję, jej politykę, życie jej mieszkańców i wnętrze Rosji jakiego nie znamy z telewizji. A druga .... wbija w fotel ... Czytając drugą cześć, która mówi o wojnie w Czeczeni, miałam wrażenie, że czytam książki o Wołyniu. Sposób traktowania, a właściwie torturowania Czeczeńców jest bardzo podobny. Z każdą przewróconą kartką, zapadałam się w fotel jeszcze bardziej i trudniej było mi oderwać się od lektury. Co kilka stron mówiłam do męża "musisz to przeczytać", "musimy kupić tę, książkę". Nigdy nie pojmę jak pieniądz i władza i może aż tak zawładnąć człowiekiem. Jak w imię tak przyziemnych rzeczy można zatracić wartości takie jak chociażby wzajemny szacunek. Ale jak napisano w Ew. Mateusza 6:24 "Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie...