Ludwik XIV

Luis XIV
władcy, Francja, biografia
historia
Getos

Ludwik XIV zasiadł na tronie w wieku lat czterech. Zanim umarł w roku 1715, uczynił z Francji najpotężniejszy i najbardziej cywilizowany kraj w Europie.

źródło opisu: Da Capp, 2001

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Artur Schodziński | 2014-10-31
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 31 października 2014

Do tej pory poznawałem losy Ludwików, którzy byli w cieniu wielkiego przodka. Teraz miałem okazję ujrzeć Słońce, wielkiego Króla-Słońce.
Choć Ludwik utożsamiał państwo ze swoją osobą to jednak w blaskach Słońca bledną inne wydarzenia - Cronin świetnie to uchwycił. Biograf bardzo zręcznie ukazuje postać Ludwika XIV na tle epoki. Jednak nie czyni z książki podręcznika historii Francji XVII i XVIII wieku. Autor wykazał się wielkim znawstwem tematu i ogromną erudycją.
Bardzo żywy język i duża dawka ciekawych informacji o głównym bohaterze i osobach z jego otoczenia. Książka jest zaproszeniem na pełen przepychu Wersal, ja skorzystałem i Tobie polecam.

Elevander | 2014-10-17
Przeczytana: 17 października 2014

Interesująca biografia króla Ludwika XIV. Autor skupił się w niej nie na polityce, ale raczej na samej osobie monarchy, stąd też trochę zawiedzeni będą ci czytelnicy, którzy mieli ochotę dowiedzieć się czegoś więcej o wojnach i sojuszach Francji w II poł. XVII wieku (właściwie brak wzmianek na temat wschodniej polityki Króla-Słońce). Biografia wyraźnie nakierowana jest na sprawy „mniejszego formatu”: królewską edukację, królewskie miłostki, królewski mecenat. Pod tym względem książka może się podobać, zwłaszcza że Autor nie postanowił bawić się w dziennikarza „Faktu”. Cronin posługuje się ładnym stylem i umie przykuć uwagę czytelnika. Zachowuje też obiektywizm i nie stara się za wszelką cenę zaskoczyć „oryginalnością”. Z pewnością jest to godna polecenia monografia, lepsza moim zdaniem od „Ludwika XIV” W. Magdziarza.

T. Babnis

agade | 2017-07-05