Ludwik XIV

2001-01-01
2001-01-01
Katarzyna Molek
władcy Francja biografia

O epoce Króla Słońce traktuje z tuzin "poważniejszych" pozycji naukowych i popularnonaukowych w jęz. polskim, w tym cztery biografie. Książka Cronina to druga biografia Ludwika XIV jaką przeczytałem. Autor kładzie nacisk na romanse króla, życie codzienne dworu, mecenat kulturalny i gospodarczy oraz ideologię władzy. Polityka - i to zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna - została potraktowana bardzo ogólnikowo. Niestety blask Króla Słońce oślepił autora i biografia momentami zamienia się w panegiryk. Muszę przyznać, że nie porwała mnie ta książka. O wiele lepsza i zdecydowanie bardziej prawdziwa jest biografia W. Magdziarza. Cronina można potraktować jako uzupełnienie w kwestiach drugorzędnych, jak właśnie bogato opisane romanse króla, czy mecenat.

Do tej pory poznawałem losy Ludwików, którzy byli w cieniu wielkiego przodka. Teraz miałem okazję ujrzeć Słońce, wielkiego Króla-Słońce.
Choć Ludwik utożsamiał państwo ze swoją osobą to jednak w blaskach Słońca bledną inne wydarzenia - Cronin świetnie to uchwycił. Biograf bardzo zręcznie ukazuje postać Ludwika XIV na tle epoki. Jednak nie czyni z książki podręcznika historii Francji XVII i XVIII wieku. Autor wykazał się wielkim znawstwem tematu i ogromną erudycją.
Bardzo żywy język i duża dawka ciekawych informacji o głównym bohaterze i osobach z jego otoczenia. Książka jest zaproszeniem na pełen przepychu Wersal, ja skorzystałem i Tobie polecam.

Interesująca biografia króla Ludwika XIV. Autor skupił się w niej nie na polityce, ale raczej na samej osobie monarchy, stąd też trochę zawiedzeni będą ci czytelnicy, którzy mieli ochotę dowiedzieć się czegoś więcej o wojnach i sojuszach Francji w II poł. XVII wieku (właściwie brak wzmianek na temat wschodniej polityki Króla-Słońce). Biografia wyraźnie nakierowana jest na sprawy „mniejszego formatu”: królewską edukację, królewskie miłostki, królewski mecenat. Pod tym względem książka może się podobać, zwłaszcza że Autor nie postanowił bawić się w dziennikarza „Faktu”. Cronin posługuje się ładnym stylem i umie przykuć uwagę czytelnika. Zachowuje też obiektywizm i nie stara się za wszelką cenę zaskoczyć „oryginalnością”. Z pewnością jest to godna polecenia monografia, lepsza moim zdaniem od „Ludwika XIV” W. Magdziarza.

T. Babnis

• Biografie