Katarzyna Imperatorowa Wszechrosji

Wydawnictwo: Da Capo
Catherine, Empress of all the Russias
83-7157-536-X
Krystyna

Katarzyna II, panując przez ponad trzydzieści lat, w wielkim stopniu zreformowała i unowocześniła swój jakże zacofany kraj.Równie sprawnie rządziła kolosalnym imperium, jak swym dworem i kochankami.

źródło opisu: opis z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

kotek | 2014-04-02
Przeczytana: 31 marca 2014

Ciekawie napisany potrtret jednej z najwybitniejszych władczyń Europy. Wolny od naszych polskich uprzedzeń obraz władczyni konsekwentnie zmieniającej Rosję. Biografia Cronina przedstawia kobietę wybitną. Cudzoziemkę na tronie Carów,która sprawiła,że Rosja ją pokochała.Cronin rozprawia się też z wieloma mitami narosłymi wokół Katarzyny. Przedstawia nam tez nie tylko Imperatorową Wszechrosji ale również kobietę.Katrzyna Wielka sprwiła ,że wschodnie imperium stało sie stało się silnym graczem na arenie polityki Europejskiej.Ważniejszym niż w Czasach Piotra I

Krystyna | 2012-11-09
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 08 listopada 2012

Chyba każdemu z nas caryca Katarzyna II kojarzy się z uciskiem i rozbiorami Polski oraz z rozwiązłym trybem życia i licznymi kochankami (wśród których był również Stanisław August Poniatowski). Dlatego biografia napisana przez Cronina,wolnego od naszych uprzedzeń, jest bardzo cenną lekturą. Autor skupił się na przedstawieniu Katarzyny II jako władczyni potężnego kraju, cudzoziemki, która potrafiła pokochać obcy dla niej kraj i podejmować liczne próby uczynienia go bardziej europejskim. Przy okazji - opierając się na xródłach historycznych - odniósł się do kilku mitów i przekłamań dotyczących jej życia rządów.
Ciekawostką dla mnie była np. informacja, że słynne wsie potiomkinowskie (ponoć budowane z tektury) nie istniały - były wymysłem niechętnego Potiomkinowi ambasadora saksońskiego.

AnaStark | 2017-07-09
ygerna | 2015-07-23