Uważność. Trening pokonywania codziennych trudności

Wydawnictwo: Czarna Owca
The Mindfulness Solution. Everyday Practices for Everyday Problems
978-83-7554-316-2
Cotta

Praktyka uważności jako recepta na wszelkie trudności życiowe. Uważność to droga do dobrego samopoczucia, daje ona również narzędzia, dzięki którym poradzimy sobie z wszelkimi przeszkodami, jakie pojawiają się w życiu. Mimo, że może wydawać się ona egzotyczna, można ją stosować bez specjalnego treningu i poświęcania jej mnóstwa czasu. Terapeuta cieszący się zaufaniem wielu pacjentów i ekspert...

Praktyka uważności jako recepta na wszelkie trudności życiowe.

Uważność to droga do dobrego samopoczucia, daje ona również narzędzia, dzięki którym poradzimy sobie z wszelkimi przeszkodami, jakie pojawiają się w życiu. Mimo, że może wydawać się ona egzotyczna, można ją stosować bez specjalnego treningu i poświęcania jej mnóstwa czasu. Terapeuta cieszący się zaufaniem wielu pacjentów i ekspert w dziedzinie uważności, dr Ronald Siegel w tym niezwykłym poradniku pokazuje dokładnie, w jaki sposób można to osiągnąć.

Znajdziecie tu skuteczne strategie, z których możecie korzystać, jadąc samochodem, wyprowadzając psa na spacer czy też zmywając naczynia. Dowiecie się, jak regularnie medytować, mając do dyspozycji tylko dwadzieścia minut dziennie. Dzięki elastycznemu planowi działania, będziecie bardziej skoncentrowani i wydajni w codziennym życiu, lepiej poradzicie sobie z trudnymi uczuciami, jak smutek czy złość, pogłębicie związek małżeński lub partnerski, poczujecie się bardziej wypoczęci i mniej zestresowani, opanujecie niezdrowe nawyki, doznacie ulgi w stanach lękowych lub depresji, pozbędziecie się spowodowanego przez stres bólu, bezsenności i innych problemów somatycznych.

Zacznijcie zrównoważone życie – od teraz.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Wieruch | 2012-12-19

Nie tak dawno temu zacząłem szukać książki poruszającej tematykę uważności. Ta jako pierwsza wydała się najbardziej odpowiednia, więc bez większego zastanawiania się kupiłem egzemplarz. I w tym momencie, zaraz po skończeniu książki, muszę stwierdzić, że była warta każdej ceny.

Jest napisana dosyć specyficznie, ponieważ autor prowadzi nas przez proces terapii, która opiera się na praktyce uważności. Jest to piękny wstęp do rozpoczęcia medytacji i jeśli ktoś jest tym tematem zainteresowany, to na początek jak najbardziej można polecić tę książkę. Uważam, że praktyczne wykonywanie zalecanych ćwiczeń można za pierwszym razem pomijać. Potem i tak się do nich powróci. Ciekawe są też liczne konkretne osoby, przywoływane przez autora, z jego codziennego psychoterapeutycznego życia. Wzbogaca i uwiarygodnia to książkę w dużym stopniu.

Książka jest naprawdę świetna. Omawia dokładnie to co nazywa się "uważnością" i pokazuje jak wdrożyć ją w życie. Uważam, że większości pomoże w rozwiązaniu...

ravenstag | 2015-04-20
Przeczytana: 18 marca 2015

Po głębszym namyśle zmieniam ocenę z 9 gwiazdek na 10. Jeśli zaczynać poważnie z tematem - to własnie z pomocą tej książki. Autor bardzo trafnie, precyzyjnie i ostrożnie dobiera słowa. Bardzo dobrze wszystko tłumaczy. Dzieli się też interesującymi spostrzeżeniami, tymi z gatunku "przecież to oczywiste, dlaczego nigdy sam/a o tym nie pomyślałem/am?".
Nie zawsze można to powiedzieć o autorach innych książek na temat uważności, którzy czasem z czystej niedbałości mylą słowa i z pisania o obecności przechodzą przypadkiem do pisania o pozbywaniu się przykrych myśli i emocji (np. Thomas Roberts, daruję sobie cytaty). Po prostu: nie tędy droga. To niewykonalne (w przeciwieństwie do prostego doświadczania) i próbującego praktykować takie coś najpewniej szybko trafi szlag. Błąd przy samej podstawie... Moim zdaniem ta książka jest od takich błędów wolna.

Więc jeśli ktoś chce zacząć i dobrze zrozumieć - ten autor wszystko dobrze wyjaśni.

Ula | 2014-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Książka zdecydowanie warta przeczytania, nawet jeśli nie będziemy chcieli wszystkich zaleceń wprowadzić w życie. Zawiera dużo cennych myśli, czasami banalnych, ale wymagających przypomnienia i nawzwania konsekwencji. Jedna ważna dla mnie myśl: Będąc "teraz" spieszymy się do tego, co będzie później, żeby w tym "później" wspominać chwile, które przeleciały nam między palcami. Druga myśl: Obiektywne są wydarzenia i odczucia fizyczne. Ich interpretacja (myśli, uczucia) istnieją tylko w naszej głowie. Tylko od nas zależy, jakie znaczenia nadamy bólowi, stracie, codziennemu "dobremu i złemu".
Polecam.

Violina | 2014-08-31

To była pierwsza moja poważna książka o uważności. Jest świetnym poradnikiem i naprawdę sporo zawartych w niej rad wcieliłam w życie. Najbardziej utkwiło mi zdanie wielokrotnie powtarzane, że ,,myśli są tylko myślami i nie warto ich brać na poważnie''.

Julia | 2014-02-01

Wraz z początkiem czytania byłam do niej nastawiona mega pozytywnie, jednak z czasem przekonałam sie, ze ta książka nie jest dla każdego czytelnika odpowiednia. Jestem osoba, która robi dwie rzeczy naraz - wykonuje jedna czynność juz myśląc o kolejnej. Ta książka właśnie tego oducza, proponuje skupić się na danej czynności a nie poddawać się nieokrzesanej gonitwie mysli. Niestety gdybym miała zastanawiać się nad każda czynnoscia, która wykonuje nie umialabym funkcjonować normalnie. Czego nie można odjąć to, to ze książka jest napisana w przyjemny i przystępny spodob. Każdy jest w stanie zrozumieć co autor chce nam przekazac.

emika | 2014-02-08
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Bardzo dobra książka od podstaw wprowadzająca w praktykę uważności. Polecam.

Haliaeetus | 2016-07-29

Jest to jedna z tych książek, które "wnoszą światło" do naszej codzienności. Więcej nic nie powiem. Czytać, praktykować!

miks | 2017-03-14
Na półkach: Przeczytane, 2017