Livstid
Lotta

Policjantka Nina Hoffman odkrywa zwłoki swojego kolegi ze służby, Davida Lindholma, Obok ciała denata funkcjonariusze odnajdują wstrząśniętą i przerażoną żonę – Julię. Z jej nieskładnych słów można wywnioskować, że do mieszkania wtargnęła jakaś kobieta, zastrzeliła Davida, po czym porwała ich czteroletniego synka i uciekła. Jednak wszystkie dowody zaczynają wskazywać na winę samej Julii. Grozi jej dożywocie.
Mimo własnych kłopotów Annika angażuje się w sprawę. Odkrywa, że przeszłość zamordowanego policjanta kryje wiele mrocznych tajemnic, a Julia jest niewinna. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w trakcie którego dziennikarka musi oczyścić Julię z podejrzeń i odnaleźć jej zaginionego syna.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/dozywocie,p2051293880

Oficjalna recenzja
Hania książek: 120

Szwedzkie sudoku

Szwedzki kryminał ma swoją specyfikę – jest najczęściej zupełnie różny od „scenariuszopodobnych” amerykańskich wyznaczników współczesnych trendów gatunku. Z jednej strony Mankell, niezwykle sprawny literacko, daleki od ułatwiania życia swoim bohaterom i lektury swoim czytelnikom. Konsekwentny i depresyjny, a właściwie konsekwentny w depresyjnym przedstawianiu świata i zaskakujący w zwrotach akcji, pomimo że dynamika jego narracji ma w sobie więcej z niedzielnego spaceru niż z popisów kaskaderskich. Z drugiej strony – Camilla Läckberg, której powieści są jak szwedzka telewizja – codziennie to samo, a i tak wszyscy to oglądają. Wtórność wobec własnej wtórności, coś jak wejście do pokoju pełnego luster, w połączeniu z dopracowanym tabloidowym sznytem też jest sztuką i mówię to bez cienia ironii.

Gdzieś pośrodku osi wyznaczonej przez te dwa nazwiska umieściłabym na przykład Mons Kallentoft i Ake Edwardson. Cała grupa to autorzy bestsellerów. I choć Lisa Marklund też do nich należy, znalazłabym dla niej miejsce trochę poza kategorią.

Pierwszą, uderzającą cechą jej twórczości jest fantastyczne połączenie elementów typowo skandynawskich, zarówno w świecie przedstawionym, jak i w pewnej przejrzystości stylu, z charakterystyczną dla klasycznej powieści kryminalnej plątaniną zależności między postaciami oraz z przeniesieniem środka ciężkości z pracy detektywa/policjanta na środowisko dziennikarzy, co przywodzi na myśl amerykańską powieść sensacyjną. Dodatkowo, Marklund zawiązuje podwójną pętlę, wplątując pracującą nad rozwiązaniem sprawy Annikę Bengtzon w niejasną, wymagającą przeprowadzenia śledztwa sytuację w życiu prywatnym.

Sam początek jest już z przytupem: oto pewnej nocy (akcja powieści jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniej książki Marklund, „Testamentu Nobla”) dzieje się wszystko naraz: morderstwo (męża), porwanie (dziecka) i popadnięcie w obłęd głównej podejrzanej (żony i matki). Wydaje się, że Annika, początkowo przypadkiem zaangażowana w sprawę, jako jedyna zdaje się wierzyć w niewinność podejrzanej. I choć czas trwania akcji obejmuje sześć miesięcy w trzech odsłonach, wydarzenia nie zwalniają tempa ani na chwilę. Jeśli bowiem Bengtzon akurat nie przemierza Szwecji, aby porozmawiać szyfrem z kolejną osobą, stanowiącą ogniwo tej historii, to na pewno siedzi w redakcji i rozwiązuje mistrzowsko rozpisane, psychologiczne sudoku, zanurzając się coraz głębiej w mętną przeszłość zamordowanego i strącając tym samym z cokołu pomnik policjanta-bohatera. Wszystko to prowadzi do końca nie tyle zaskakującego, co satysfakcjonującego – narracja Marklund broni się sama, nie potrzebne są jej do tego finałowe fajerwerki.

Jedyny zarzut kieruję nie w stronę autorki, ale tłumacza i redaktora tekstu – przekład zawiera kilka błędów fleksyjnych i literówek, co nie jest żadną zbrodnią, ale w jednym miejscu pomylone zostały imiona bohaterek.

Hanna Kozłowska

wiejskifilozof | 2018-06-13

Okładka
taka sobie,ani wschód ani zachód
cena z bibloteki

fabuła
ginie policjant,porwano dziecko,śledztwo dziennikarki

Moja opinia

Super,książka.Dobrze opisana akcja,dużo dobrego śledztwa.
Ładnie opisane krajobrazy,To Szwecja w najlepszym wydaniu.

Komu polecam

Tym,co kochają kryminały z północy

yaola | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

Liza Marklund w szczytowej formie. Kolejne losy przygód dziennikarki Bengzton. Akcja książki jest bezpośrednią kontynuacją; Testamentu Nobla; , dobrze jest więc czytać ją bezpośrednio po skończeniu poprzedniej części.
Jak to możliwe, że tylko Annika wierzy w niewinność policjantki Julii oskarzonej o morderstwo

behemot | 2013-01-27
Przeczytana: styczeń 2013

Rzadki przypadek, kiedy seria powoli doskonali się z każdym kolejnym tomem. Jedna z najbardziej oryginalnych, pełnokrwistych postaci głównego bohatera (bohaterki). Annika jest cudownie skomplikowana w swojej zwyczajności, wspaniale potrafi poruszyć, a niejednokrotnie zdenerwować swoim oślim uporem i takimi małymi, prozaicznymi klęskami. Jest po prostu tak cholernie prawdziwa, że ma już u mnie na zawsze miejsce w ścisłym kanonie współczesnej literatury kryminalnej. Jednocześnie rozumiem, dlaczego przeżuwacze przetrawionej papki i wielbiciele supermanów, przed którymi drży każdy czarny charakter, mają z Anniką taki problem.
Dla mnie bomba :)

ElViento | 2012-05-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 21 maja 2012

Bardzo szybko się czytało. Naprawdę wciągająca, sprawnie poprowadzona akcja, ciekawa. Tylko zakończyła się w takim momencie, że nie mogę się doczekać kolejnej, żeby poznać koleje losu ;-) Polecam :-)

karola | 2012-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

Kolejny tom z życia szwedzkiego społeczeństwa i dziennikarki Anniki Bengtzon. Dobrze mieć pod ręką poprzednią część "Testament Nobla", bo wypadki umieszczone w obu książkach następują bezpośrednio po sobie... nie ma nawet dnia przerwy... Dlatego jeśli ktoś nie pamięta wstrząsającego zakończenia poprzedniej części, lepiej niech tam zajrzy, co przy okazji wprowadzi go w odpowiedni klimat, który będzie mógł kontynuować czytając "Dożywocie".
Już chyba pisałam, że lubię Annikę... Więc nie będę się powtarzać. Jest silną kobietą, a jednocześnie ma swoje słabości, niestety znane tylko sobie, bo odkryć się przed kimś jest dla niej niezwykle trudno.
Nie poruszyła mnie wielce sprawa kryminalna, opisana w książce, w którą jak zwykle niepokornie angażuje się Annika... Bardziej poruszył mnie jej stan psychiczny, emocje, z którymi się boryka po odejściu męża, pożarze domu, chwilowej bezdomności i opuszczeniu przez przyjaciółkę... Poruszyła mnie Annika pragnąca powrotu przyjaciółki (znana nam z...

Lily76 | 2014-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Zazwyczaj staram się czytać serie po kolei, ale tym razem złożyło się tak, że po "Zamachowcu" od razu przeszłam do "Dożywocia", przy okazji przeskakując wiele etapów życia bohaterki Anniki Bengtzon i nie do końca rozumiejąc, co się z nią przez ten czas działo. W każdym razie dowiaduję się, że rozeszła się z mężem Thomasem (o ile pamiętam, układało im się kiedyś bardzo dobrze), ktoś podpalił jej dom, z którego musiała uciekać nocą wraz z dziećmi, a przyjaciółka Anne odmówiła jej pomocy w tej dramatycznej sytuacji.
Ten tom czytało mi się znacznie lepiej niż "Zamachowca", co być może dowodzi, że autorka dojrzała pisarsko, lecz mimo to nie jest to moja ulubiona seria, po części dlatego, że perspektywa dziennikarska mniej mi odpowiada niż policyjna, a po części - bo dziwnym wydaje mi się przechodzenie przez bohaterkę do porządku dziennego nad dramatycznymi wydarzeniami, takimi jak bycie napadniętą i pokaleczoną nocą w ciemnej uliczce. Być może to zresztą nadinterpretacja, może Liza...

ataga | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Nina, Julia, Annika trzy kobiety spotkały się podczas pewnego nocnego patrolu. Los sprawił że po latach spotykają się ponownie - jednak w całkiem innych okolicznościach. Julia oskarżona o zamordowanie męża i czteroletniego syna, Nina przyjaciółka Julii policjantka pierwsza na miejscu zbrodni i Annika reporterka kryminalna pisząca artykuły o zbrodni która wstrząsnęła opinią publiczną. Czy coś łączy te wydarzenia?
Trzy bohaterki powieści "Dożywocie" każda inna każda coś ukrywa a jak pokazuje zakończenie najwięcej ta o której myślimy że nie ma nic do ukrycia. Na pierwszy plan wysuwa się Annika dziennikarka która ma problemy sama ze sobą i swoim życiem. Z jednej strony nie poradna z drugie doskonała manipulantka i wredna koleżanka, kochająca matka i zazdrosna żona - kobieta z przeszłością. Jedynie praca daje jej poczucie bezpieczeństwa ale czy na pewno?

Paulina | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Niesamowita! Wspaniała ! Trzyma w napięciu od pierwszej strony. Wynika to z tego, ze jest to bezpośrednia kontynuacja poprzednie części "Testament Nobla. Ostrzegam, jak zaczniecie nie będziecie mogli się oderwać. Gorąco polecam!!

Aleksandra | 2015-01-27
Przeczytana: 07 września 2014

Kontynuacja książki "Testament Nobla". Wartka akcja, ciekawe wątki.

Lilith59 | 2017-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2017

Pozycja pochłonięta! Świetnie się czyta. Czepić się można, że tak naszej dziennikarce się układa śledztwo jak z płatka, same dobre pomysły, ale sama bohaterka przyznaje: jak w "pięknym umyśle". Polecam bardzo, zaraz będę szperać co ciekawego ma jeszcze ta autorka. Zaznaczam, że epilog powala! I odpowiada na dręczące mnie przez całą ksiązkę pytanie, czy przyjaźń nie oznacza zaufania.