Dożywocie

Okładka książki Dożywocie Liza Marklund
Okładka książki Dożywocie
Liza Marklund Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Annika Bengtzon (tom 7) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Annika Bengtzon (tom 7)
2012-04-04
Elżbieta Frątczak-Nowotny
literatura szwedzka Annika Bengtzon

Szwedzkie sudoku

Książka jest bardzo ciekawa, aż do momentu, kiedy poznajemy wszystkie karty (razem z epilogiem). Według mnie tu był potencjał na coś naprawdę ciekawego, a finalnie w kilka minut dowiadujemy się, że bohaterowie nie mówią (albo nie pytają) sobie o super istotnych szczegółach.

Plus ma się uczucie, że główną bohaterka się nie rozwija na podstawie własnych doświadczeń. Dosłownie któryś raz rzuca się w "paszczę lwa" bez żadnego wsparcia i bez rozsądnego planu.

W ogóle mam wrażenie, że ta seria ma problem z utrzymaniem sympatii do bohaterów. W tym roku przeczytałem 7 części i mam wrażenie, że z każdą kolejną jest coraz mniej postaci, których zniknięcie nie przyniosłoby raczej ulgi.

Seria bardzo mnie wciągnęła. Postać Arniki rozwija się i jest coraz lepsza. Postać jej męża jest natomiast coraz gorsza. W każdej kolejnej części mam coraz mniej sympatii do tego człowieka,

Mąż Anniki Bengzton, Thomas otrzymuje za zadanie by stworzyć projekt, który zniesie "Dożywocie". Tymczasem Julia żona znanego policjanta zostaje znaleziona w mieszkaniu wraz ze swoim martwym partnerem. Wszystkie ślady wskazują, że to ona w bestialski sposób zamordowała swojego męża. Ale gdzie jest jej syn Aleksander? Julia nie ma zielonego pojęcia i ciągle twierdzi, że w mieszkaniu była druga kobieta i to ona zamordowała Davida i porwała jej dziecko. Jaka jest prawda? Annika kolejny raz postanawia rozwikłać tą zawiłą sprawę gdyż uważa, że kobieta jest niewinna.. Czy faktycznie jest przeczucie okaże się prawdziwe?

Zapowiadało się ciekawie, ale po przeczytaniu czuję rozczarowanie. Sama fabuła jak i bohaterowie nie robią większego wrażenia.

Tak jak poprzednie ta część rowniez wciągnęła mnie bez reszty, zabieram się za kolejny tom.

Annika w dalszym ciągu interesująca :) Chcę jeszcze :)

Annika w dalszym ciągu interesująca :) Chcę jeszcze :)

"Dożywocie" to kolejna część kryminalnych przygód Anniki Bengtzon, która porwała mnie jak poprzednie.
Zamordowany zostaje policjant, znany, lubiany, poważany, a winą za jego śmierć obarcza się jego żonę. Nikt nie wierzy że Julia Lindholm jest niewinna, dodatkowo oskarżona zostaje o morderstwo własnego syna, ukrycie jego zwłok, a stan psychiczny "mordeczyni" nie pozwala na normalne przeprowadzenie rozprawy sądowej. Julia zostaje skazana na dożywocie. Nie wierzy jej nikt, kiedy zdawkowe odpowiedzi naprowadzają na trop tajemniczej kobiety, która porwała jej syna i zamordowała męża, nie wierzy nikt prócz Anniki, która po pożarze swojego domu staje się jedną z podejrzanych o jego podpalenie. Niestety nie ma łatwo, mąż wyprowadził się do kochanki, Annika jest sama. Czy uda jej się rozwiązać zagadkę morderstwa policjanta i porwania małego chłopca? Tego dowiecie się czytając "Dożywocie".
Książkę czyta się błyskawicznie, dzieje się dużo, wciąga i jeszcze raz wciąga. Serdecznie polecam :)

I znów zaczęłam od środka serii.
Jest bardzo typowy szwedzki kryminał. Jako miłośniczka takowych oceniam go jako dobrze napisany i wciągający.
Książka liczy ponad 400 stron jednak czyta się ją szybko, jest napisana przejrzyście i niema zbyt wielu wątków, które by wprowadzały niepotrzebne zamieszanie. Brak przesadnej przemocy i brutalności.
Osobiście nie spodobała mi się główna bohaterka Annika, która jednej strony jawiła się jako inteligentna dziennikarka znająca sie na swojej robocie, a z drugiej jako płaczliwa wariatka z problemami emocjonalnymi. Ale jak już się przyzwyczaiłam do specyfiki postaci to nadszedł dość nieoczekiwany koniec.
Po zakończeniu czułam trochę niedosyt, czegoś mi zabrakło, ale Dożywocie jest godne polecenia dla miłośników skandynawskich sensacji.
Chętnie przeczytam pozostałe części z serii z Anniką.

I znów zaczęłam od środka serii.
Osobiście nie spodobała mi się...

Nic nie jest takie oczywiste. Czy ofiara jest ofiarą, oskarżony - winnym, dożywocie - sprawiedliwą karą?

Nadal lubię tą serię :)

Nadal lubię tą serię :)