Cichy wielbiciel

Prószyński i S-ka
2012-04-03
2012-04-03
literatura polska Rudnicka wielbiciel stalking

Uważaj o czym marzysz, bo marzenia mogą się spełnić

To moje pierwsze spotkanie z tą autorką i jakie przyjemne. Wciągnęłam się już od pierwszych stron i już po chwili byłam w połowie. Czyta się bardzo szybko. Trochę dlatego, że część stron zapisana jest tylko zwrotką piosenki ustawionej jako dzwonek w telefonie ofiary, ale również dlatego, że byłam bardzo ciekawa jak rozwinie się akcja i kto jest tym stalkerem. Czytałam opinie, że ktoś był znudzony przez tą piosenkę, ale jak dla mnie zabieg ten pozwolił wczuć się w rolę ofiary. Co prawda teraz technologia poszła do przodu i możemy sami zablokować natrętny numer, ale musimy pamiętać, że książka była wydana ponad dekadę temu. Wtedy jeszcze nie było zapisów w prawie o stalkingu i autorka bardzo dobrze to przedstawia. Podejście policji do sprawy, że nie mogą nic zrobić; zachowanie ludzi, nie tylko najbliższych, ale również sąsiadów czy osób starszych. A do tego postawa samego stalkera i tego jak on jest postrzegany w najbliższym otoczeniu. Myślę, że to zestawienie: z jednej strony ofiara, jej uczucia i zachowania, a z drugiej myśli i postępowanie oprawcy sprawiły, że książka jest interesująca. Jak sama autorka wspomniała na końcu: "Rzecz była nie w tym, co napisać, tylko jak. Istotne było przedstawienie ciągu zdarzeń w długim okresie. Cechą charakterystyczną stalkingu jest powtarzalność sytuacji, więc jak to przedstawić w takiej formie, żeby czytelnik dotarl do końca powieści?"
Moim zdaniem Pani Oldze udało się to bardzo dobrze. Przez cały czas czuło się napięcie i niepokój, a czasami nawet złość z powodu bezsilności ofiary i jej bliskich. Jedyne, co mogli zrobić to ignorowanie. I tak szczerze, to kto z nas byłby w stanie i jak długo to znosić. Dodatkowo też mamy przedstawiony obraz jak łatwo można złamać drugiego człowieka i sprawić, że jego życie staje się koszmarem. Dla mnie to bardzo pouczająca powieść.

Lubię bardzo książki pani Rudnickiej, ale ta mi w ogóle nie podeszła. Po prostu nie lubię tego typu książej, za dużo opisów, za mało się dzieje. Nie byłam w stanie przeczytać jej do końca.

ulia Rogacka to zwyczajna młoda dziewczyna. Ukończyła studia, pracuje, ma chłopaka i przyjaciółki. Pewnego dnia dostaje bukiet kwiatów od tajemniczego wielbiciela. Taki słodki, niewinny gest. I tak to się zaczyna. Adorator zaczyna dzwonić, jednak się nie odzywa. Wysyła smsy, prezenty, wie gdzie mieszkasz. Jest zawsze obok Ciebie. Śledzi Cię, komentuje poczynania, zna każdy Twój krok. Nie możesz funkcjonować, strach Cie paraliżuje. Jednak nie zrobił nic złego, a policja ma związane ręce...

Książkę poleciła mi w ramach #12challengebookfriends @scarlettrosebookslover Pierwszy raz miałam do czynienia z taką tematyką. Początkowo czułam ogromną irytacje z nieporadności głównej bohaterki. To, że nie odbierała telefonu i z tysiąc razy przeczytałam zdanie " Martwe morze stoi wokół nas i nadziei brak na wiatr", które było dzwonkiem w jej telefonie doprowadzało mnie do szału. To, że miałam ochotę nią potrząsnąć to najdelikatniejsze co mogę powiedzieć. Laska wkurzała mnie wszystkim, swoją słodkością, grzecznością, taktem a później tym jak się staczała, izolowała i żyła w ciągłym strachu i panice. Wszyscy z jej otoczenia też byli jacyś z lekka pier******ci. Z początku zafascynowani i oczarowani po moment w którym nie mogli uwierzyć w to co się dzieje. Czy tylko ja żyje w świecie gdzie nie to znaczy nie? Prawdopodobnie. Od 2011 roku stalking jest karalny i jest coraz więcej zgłaszanych przypadków. Polecam wszystkim tą książkę, aby wiedzieć jak absurdalnych błędów nie popełniać i wspierać taką osobę.

Cichy wielbiciel Olgi Rudnickiej to thriller psychologiczny opowiadający historię Julii Rogackiej, która zostaje obiektem obsesji nieznajomego mężczyzny.

Julia jest młodą kobietą, która pracuje jako tłumaczka. Jest w związku z Pawłem, ale ich relacja nie układa się najlepiej. Pewnego dnia Julia otrzymuje od tajemniczego adoratora bukiet kwiatów. Początkowo jest podekscytowana, ale z czasem zaczyna czuć się coraz bardziej nieswojo.

Mężczyzna zaczyna wysyłać Julii kwiaty, listy miłosne i sms-y. Ciągle ją śledzi i próbuje się z nią skontaktować. Julia zaczyna się bać i nie wie, co zrobić.

Cichy wielbiciel to wciągający i trzymający w napięciu thriller. Autorka wiarygodnie przedstawia sytuację osoby, która jest ofiarą stalkingu. Bohaterowie są dobrze nakreśleni, a historia jest pełna zwrotów akcji.

Książka jest również ważną lekcją na temat tego, jak niebezpieczne może być cyberprześladowanie. Autorka pokazuje, jak łatwo można kogoś zmanipulować i wykorzystać, wykorzystując współczesne technologie.

Podsumowując, "Cichy wielbiciel" to doskonała propozycja dla fanów thrillerów psychologicznych. Książka jest wciągająca, trzymająca w napięciu i poruszająca ważne tematy.

Zjawisko stalkingu - bardzo dobry temat. Miałam wrażenie, że autorka trochę się powtarza, za długa książka, w połowie byłam trochę zniechęcona. Ale reasumując polecam.

Ta książka Olgi Rudnickiej jest inna niż te, które dotychczs przeczytałam. Jest poważna i bardzo dosadnie przedstawia problem stalkingu. Ciekawe spojżewnie jak na początku niewinne zauroczenie może przerodzić się w obsesję. Warto przeczytać aby zrozumieć problem.

Bardzo męcząca i potrzebna książka

Bardzo męcząca i potrzebna książka

Stresująca. Idąc do sklepu ciągle miałam myśli z książki. Zjawisko stalkingu jest przerażajace!!!

Ciarki mnie przechodzą. Uwierzycie, że ja się dziś dwa razy w nocy obudziłam i myślałam o tej dziewczynie? Z tej książki. Przerażające. Straszne jest to, że tak w sumie łatwo można zniszczyć życie człowieka. ot tak, bo ktoś się uparł aby to zrobić. Dobrze to Olga Rudnicka opisała. To napięcie rośnie, ze strony na stronę, męczy tak samo jak męczona była ofiara. Muszę się otrząsnąć.

jedna z dwóch najmniej lubianych przeze mnie książek tej autorki, chociaż do samej książki nie mam zastrzeżeń, zresztą porusza bardzo ważny i coraz częstszy problem