Cichy wielbiciel

2012-04-03
2012-04-03
literatura polska Rudnicka wielbiciel stalking

Oficjalne recenzje i

Uważaj o czym marzysz, bo marzenia mogą się spełnić

790 186 98

Znacie zjawisko stalkingu. Na pozór niewinne gesty czy prezenty mogą doprowadzić do obłędu czy katastrofy.

Książkę poleciła mi w ramach #12challengebookfriends @scarlettrosebookslover Pierwszy raz miałam do czynienia z taką tematyką. Początkowo czułam ogromną irytacje z nieporadności głównej bohaterki. To, że nie odbierała telefonu i z tysiąc razy przeczytałam zdanie " Martwe morze stoi wokół nas i nadziei brak na wiatr", które było dzwonkiem w jej telefonie doprowadzało mnie do szału. To, że miałam ochotę nią potrząsnąć to najdelikatniejsze co mogę powiedzieć. Laska wkurzała mnie wszystkim, swoją słodkością, grzecznością, taktem a później tym jak się staczała, izolowała i żyła w ciągłym strachu i panice. Wszyscy z jej otoczenia też byli jacyś z lekka pier******ci. Z początku zafascynowani i oczarowani po moment w którym nie mogli uwierzyć w to co się dzieje. Czy tylko ja żyje w świecie gdzie nie to znaczy nie? Prawdopodobnie. Od 2011 roku stalking jest karalny i jest coraz więcej zgłaszanych przypadków. Polecam wszystkim tą książkę, aby wiedzieć jak absurdalnych błędów nie popełniać i wspierać taką osobę.

Przez pół książki przewijał się ta sama wiadomość od stręczyciela, wiecznie dzwonił telefon, ale chyba taki zamysł był autorki by ukazać jak się czuła główna bohaterka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To historia dziewczyny, która na swojej drodze spotyka stalkera...który krok po kroku rujnuje jej życie i pozbawia ją poczucia bezpieczeństwa i coraz bardziej pogrąża w mroku. Sytuacja bez wyjścia... jak znaleźć człowieka... który jest tylko cieniem?...oto jest pytanie. Książkę polecam... choć nie należy do lekkich i przyjemnych.

Czytadło w sam raz na zimowy wieczór

Czytadło w sam raz na zimowy wieczór

"Cichy wielbiciel" Olgi Rudnickiej to przede wszystkim historia młodej dziewczyny nękanej przez stalkera.
Julia to zwyczajna dziewczyna, zadowolona z życia. Pracuje, ma chłopaka i kochających rodziców. Pewnego dnia dostaje bukiet kwiatów. Od tej pory zaczyna się jej koszmar.
Najbardziej przerażające w tej całej historii jest to, jak jeden człowiek może zniszczyć psychicznie drugiego człowieka i praktycznie jest bezkarny. Jak również to, że stalker to zazwyczaj miły człowiek i bardzo dobrej opinii.
Julia z uśmiechniętej dziewczyny przemienia się w kłębek nerwów. Przez stalkera traci pracę i przyjaciół. Aż w końcu jest zmuszona wyjechać z miasta. Po jakimś czasie wraca by stawić czoła swojemu oprawcy.
Ofiara stalkingu staje się nieufna i podejrzliwa, a na co dzień towarzyszy jej strach, frustracja i paranoja. Ważne jest wsparcie najbliższych osób.

Książka inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Przedstawia historię powolnego psychicznego niszczenia młodej kobiety przez przypadkowego mężczyznę, który się w niej zakochał. Kwestia stalkingu została ukazana z obu stron - ofiary, jak i pogrążonego w chorobie stalkera, który za wszelką cenę chce mieć wpływ na życie swojej ofiary i długo udaje mu się pozostać w ukryciu. Książka napisana dość dobrze, ma jednak momenty niepotrzebnych dłużyzn jak słowa popularnej piosenki, rozciągniętej na całej kartce i co pewien czas powracającej.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Julia jest zwyczajną dziewczyną. Skończyła studia, pracuje, zakochała się. Gdy dostaje bukiet kwiatów od tajemniczego wielbiciela, jest podekscytowana i zaintrygowana. Wiersze, kolejne kwiaty i wiadomości zaczynają ją najpierw niepokoić, a potem przerażać. Nikt nie rozumie jej strachu. Przecież posiadanie wielbiciela jest takie romantyczne. Jak uwolnić się od stalkera, gdy nie wiesz, kim on jest? Ale on wie wszystko o tobie. Wie, gdzie mieszkasz, gdzie pracujesz… i wie, jak zniszczyć twoje życie.
Stalking - to jedna z form nękania i zdarza się niestety coraz częściej . Prześladowca jest praktycznie bezkarny. Cecha charakterystyczna stalkingu , to powtarzalność sytuacji , a ofiarami może być kazdy z nas . Zazwyczaj prześladowca to ktoś zwyczajny, niepozorny, na kogo nie zwróciliśmy uwagi lub nawet nie widzieliśmy, ale on dostrzegł nas ...

Mówiłam już, że uwielbiam książki pani Rudnickiej? :)
Książka nieco inna, bo pisana w poważnym, nie żartobliwym tonie. Czyli autorka umie i w dramaty. Dotyka przerażającego tematu stalkingu, który na szczęście jest już karalny. A gdy nie był... to co można było zgłosić na policję? Że cichy wielbiciel przysyła nam kwiaty i wciąż próbuje się do nas dodzwonić?
Martwe morze wokół nas... Już chyba zawsze będzie mrozić mi krew w żyłach.

Mówiłam już, że uwielbiam książki pani Rudnickiej? :)
Martwe morze...

Jest to świetna książka. Bardzo dobrze napisana, choć widziałam ,że niektórzy w opiniach się sparzyli i wystawili negatywne opinie, bo spodziewali się dobrej komedii, które tworzy Olga Rudnicka. Pokazuje to jak ważne jest nastawienie do książki.
Autorka opisuje tu typowe zachowanie stalkingu, gdzie "typowy stalker"(chodzi mi o to,że w tym przypadku nie było wszystkich zachowań stalkera, z tych wymienionych we wprowadzeniu książki), ale to co jest .....
Poznajemy fajną dziewczynę, wesołą, normalną, mającą normalne życie i krok po kroku jest to życie odbierane.
Książka jest napisana na podstawie zachowań stalkera i wywiadów z ofiarami . Widzimy jak niszczy po kolei otoczenie "wybranki" przyjaciół, znajomych, rodzinę, związek. Jaki w ogóle ma to wpływ na nich. Pokazane jest ,że stalker nie niszczy tylko obiekt swoich "uczuć" ale cały jej świat.
Podziwiam osoby które to przeszły i dalej żyją.
Książka jest napisana, kiedy stalkerzy jeszcze byli bezkarni, zmieniło się to , choć wg mnie i tak są za słabe wyroki, w szczególności kiedy doprowadzą do samobójstwa, powinien być wyrok jak za zabójstwo.

Chociaż z punktu widzenia stanu prawnego opowieść zawarta na kartach Cichego wielbiciela na szczęście jest już nieaktualna, gdyż szczęśliwie stalking, czyli uporczywe nękanie, stał się przestępstwem i już dziś ofiary tego rodzaju zachowań nie są pozostawione same sobie, to jednak warto tę książkę przeczytać, żeby poznać mechanizmy rządzące tego rodzaju zachowaniem. Granica między zainteresowaniem czy uwielbieniem a osaczeniem, czy wręcz zastraszeniem może być bardzo cienka. Z pozoru niewinne gesty mogą zamienić się w niechciane niespodzianki, odrobina uwagi przerodzić się w jej nadmiar, a chęć zachowania kulturalnych międzyludzkich relacji może być potraktowany jako wyraz odwzajemnienia uczyć, których w istocie brak. Dokładnie tak było w przypadku bohaterki książki - Julia była cichą, spokojną pracownicą jednego z salonów teleoperatora, prowadzącą prywatnie ustabilizowane życie, mającą rodzinę, narzeczonego i przyjaciół. Jej ustabilizowane życie legło jednak w gruzach gdy nieoczekiwanie dziewczyna zaczęła odbierać prezenty od tajemniczego wielbiciela, za którymi szły setki smsów, połączeń telefonicznych, korespondencji mailowych i listów przesyłanych na prywatny adres. Choć początkowo podchodziła do tego z przymrużeniem oka, szybko jednak uśmiech przerodził się w irytację, a z czasem w trwogę. Okazało się, że jest ktoś kto wie o niej wszystko, a ona nie ma możliwości jakiejkolwiek obrony nie znając jego tożsamości. Jej życie szybko staje się koszmarem, który prowadzi do załamania. Czy to skłoni tajemniczego wielbiciela do wycofania się? Przekonajcie się sami. Książka warta jest uwagi.